Ile powinno spać niemowlę?

Sen jest ważnym, o ile nie najważniejszym, czynnikiem pozwalającym na rozwój dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Szczególnie istotną rolę odgrywa w całym okresie niemowlęcym. Jedne dzieci od pierwszych swoich dni przesypiają całe noce, inne zaś do czasów przedszkolnych miewają częste nocne pobudki. Naturalne jest, że rodzic zadaje sobie pytanie, czy jego dziecko śpi odpowiednio długo? A może za krótko? Ile właściwie powinno spać niemowlę i od czego to zależy?

Ile powinno spać niemowlę według ekspertów?

baby-391754_1280

Nie ma sztywnych norm, które jasno mówiłyby, ile ma spać niemowlę. Kwestia pozostaje bezsporna, ponieważ nie jesteśmy w stanie zmusić malca do snu. Uważa się, że dziecko samo wie, ile potrzebuje snu .

2 lutego 2015 roku w Waszyngtonie eksperci z National Sleep Foundation Recommends New Sleep Times z dziedziny anatomii i fizjologii, pediatrii, neurologii, ginekologii , gerontologii  opracowali zalecenia dotyczące czasu trwania snu człowieka. Do jakich wniosków doszli?

Jak długo powinno spać niemowlę? Informacje z 2015 roku

 • Noworodki i niemowlęta do 3 miesiąca życia powinny spać od 14 do 17 godzin dziennie, jednak nie mniej niż 11 h i nie więcej niż 19 h,
 • Niemowlęta od 4 do 11 miesiąca życia powinny spać od 12 do 15 h godzin dziennie, jednak nie mniej niż 10 h i nie więcej niż 18 h.
 • Małe dzieci od 1 do 2 lat powinny spać od 11 do 14 h, jednak nie mniej niż 9 h i nie więcej niż 16 h.

Długość snu niemowlęcia to nie wszystko. Równie ważna jest jego jakość. Sen winien odbywać się o regularnych porach i po uprzednim wyciszeniu.

Kiedy niemowlę prześpi całą noc?

Już noworodkom udaje się przespać całą noc, mimo iż nie potrafią jeszcze odróżnić dnia od nocy. Niestety zdarza się to rzadko, gdyż głód  potrafi być  tak silny, że zakłóca sen. Ponadto sen noworodka jest płytki i dlatego trwa zwykle krótko.

Przeczytaj, dlaczego niemowlę wybudza się ze snu.

Badania potwierdzają, że mózg noworodka pracuje podczas snu tak samo jak w fazie czuwania, co jest związane z niedojrzałością układu nerwowego.

Od 3 miesiąca życia niemowlę potrafi przespać ok 5 h dziennie bez budzenia się, więc istnieje szansa, że na tym etapie również rodzice się wyśpią. Bardzo ważne w tym momencie jest zastosowanie się do stałego rytmu dnia, zwłaszcza ustalenia harmonogramu karmień i drzemek, tak by dziecko nauczyło się odróżniać dzień od nocy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anna Anna

  Moje dzieci w okresie niemowlęcym nie były chętne do spania…Niestety budziły się co kilkadziesiąt minut, trochę pomogło nosidło, ale okresu tego nie wspominam z tego powodu najlepiej

 2. Dorota Dorota

  A ja mam szczescie do spioszkow ;) synek cala noc bez pobodki na jedzenie zaczal przesypiac majac ok 3 m-ce. Teraz mam jeszcze 1,5 m-czna corke, ktora o 21 ma ostatnie karmienie i spi 7-8 godzin. W ciagu dnia potrafi po kazdym karmieniu przespac od 3 do 5 godzin. Raj na ziemi ;)

 3. Luelle Luelle

  Mój Synek od zawsze nie lubi spać. W kwietniu skończył 2 lata, a od pół roku śpi około 11 godz. na dobę (w porywach 11 i pół), przeważnie bez popołudniowej drzemki. To mały kłopot, bo kładzie się po ok.19.30 i wstaje… po 6 :(, a jestem w ciąży i chciałabym trochę więcej odpocząć. Wnioskując z rytmu snu i czuwania drugiego Synka w brzuchu, czeka nas powtórka z rozrywki… I seppuku ;)

 4. Aneta Agnieszka Aneta Agnieszka

  Moja starsza corka od pierwszych dni zycia do 6-7 miesiaca spała całe noce i całe dnie z przerwami na mleko. W nocy na mleko sie nie budziła, ale budziłam ja ja. Młodsza corka w wieku niemowlęcym podobnie, ale w nocy sie budziła ze 2x. Dzis juz sa troche starsze i sen dla nich to 12h

 5. Maja Maja

  Moją córcia jako niemowlę spała niewiele i krótko może 12 godzin na dobę Emotikon frown A teraz ma rok i nam się unormowało śpi 12-14 godzin

 6. Małgorzata Małgorzata

  Prawie 10 tyg, spi koło 15h…

 7. Magda Magda

  Córka 19 miesięcy śpi od 20 do 9 + drzemka w ciągu dnia od 12 do 14, a synuś 8 miesięcy i śpi od 20 do 7 a w ciągu dnia z 3-4 drzemki po 30min

 8. Małgorzata Małgorzata

  Marysia 2.5roku ok 12h Magda rok ok13h

 9. Paulina Paulina

  Tymon 2,5 roku śpi 12-13 godzin, Oskar 16 miesięcy śpi około 15 godzin na dobę Emotikon smile

 10. Ewa Ewa

  Wiktor 2,5 roku, Norbert prawie 4 lata ; śpią obaj ok 14 -15 godzin na dobę

 11. Saii Saii

  Naomi 21 miesiecy spi 12-14.30 I 21.30-7
  Czyli 12 godzin plus minus

Zobacz również