Ile powinno przybierać niemowlę?

Waga niemowlęcia bardzo często spędza sen z powiek rodziców. Rosną obawy, czy oby maluch wystarczająco przybiera, czy się najada i nie jest głodny. Ile powinno przybierać niemowlę? Jaka waga jest odpowiednia i od czego to zależy?

Waga noworodka

Maluch tuż po urodzeniu może mieć różną wagę. Jest to związane z wiekiem ciąży, w którym nastąpił poród a także wynika z innych czynników między innymi predyspozycji genetycznych dziecka.

Najwięcej noworodków rodzi się z wagą w przedziale 3000-3500 g. Nie znaczy to jednak, że noworodek ważący 2800 g czy 3900 g odbiega od normy.

waga dziecka

Z niską wagą urodzeniową mamy do czynienia przy wadze noworodka mniejszej niż 2500 g, w takiej sytuacji maluch będzie pod ścisłą obserwacją lekarską, by wykluczyć zaburzenia i jakiekolwiek choroby. Nie znaczy to, że 2500 g noworodek nie może być w pełni zdrowy. Kilka dni po porodzie noworodek może tracić na wadze nawet 10 % swojej wagi i jest to naturalny proces spowodowany procesami przebiegającymi poza łonem mamy – wydalaniem w innym środowisku , parowaniem ciała itp. Utrata wagi po porodzie nie powinna niepokoić rodziców.

Ile przybiera niemowlę w pierwszych miesiącach swojego życia?

Od 0-1 miesiąca – średnio  112 do 200 g Tygodniowo
Od 1-4 miesiąca życia- średnio 120 -225 g tygodniowo
od 4-6 miesiąca życia – średnio 90 – 150  g tygodniowo
od 6 miesiąca życia 50 -80 g tygodniowo

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o przyroście wagi minimum 450 g miesięcznie, jednak nie jest miarodajna wartość, jeśli chodzi o ludność całego świata, gdyż w różnych krajach zapotrzebowanie na żywność jest inne. W Polsce nie mamy raczej problemów z dostępnością pożywienia, dlatego przyrost wagi może wynosić nawet 600 g miesięcznie.

Tempo przybierania na wadze jest zależne od diety, ale także i budowy ciała dziecka. Dłuższe i szczupłe maluchy szybciej spalają kalorie a więc słabiej przybierają na wadze zaś mniejsze i grubsze bardziej przybierają na wadze.

Znaczny wpływ ma również charakter dziecka. Spokojniejsze, dużo śpiące maluchy spalają mniej kalorii, zaś bardziej aktywne i ruchliwe więcej.

Znaczny wpływ na wagę ma także częstotliwość karmień dziecka. Niemowlę karmione na żądanie, często karmione w nocy szybciej przybierze na wadze niż to karmione z zegarkiem w ręku i przesypiające całe noce.

Jak często ważyć niemowlę?

Nie ma potrzeby ważyć malca codziennie, nic nam to nie da. Należałoby dać dziecku kilka dni i uzbroić się w cierpliwość.

Przy normalnie rozwijającym się niemowlaku wystarczy sprawdzenie wagi podczas wizyt kontrolnych w przychodni. Częściej trzeba ważyć niemowlę, które jest wcześniakiem, choruje, dużo śpi i nie budzi się na karmienie. Jeśli już ważymy niemowlę sami w domu, aby wyniki były miarodajne, najlepiej ważyć je na tej samej wadze i o tej samej porze dnia, co kilka dni.

Waga niemowlęcia a siatki centylowe

Siatki centylowe znajdziemy w każdej książeczce zdrowia dziecka. Mają za zadanie uświadomić zarówno lekarzom, jak i rodzicom, na jakim poziomie rozwoju jest dane dziecko w stosunku do innych rówieśników.

Zdrowe dzieci a zwłaszcza ich waga i wzrost są prawidłowe, gdy utrzymuje się między 27 a 75 centylem.

Między 10 a 3 mówi o niedoborze masy ciała, poniżej 3 znaczny niedobór. Zaś powyżej 97 centyla oznacza niepokojący przyrost.

Do myślenia dają znaczne spadki np. z 50 centyla na 5 , lub wzrost z 20 centyla na 85 . Niepokojące są także duże różnice w parametrach: obwodu główki, wagi, wzrostu, oznacza to, że dziecko nie rozwija się proporcjonalnie.W takim przypadku trzeba skonsultować się z lekarzem, którym wykluczy, czy zmiany te nie są spowodowane chorobą dziecka.

Siatki centylowe dobiera się odpowiednio do wieku i płci dziecka. Na poziomej osi zaznaczamy wiek dziecka, zaś na pionowej wagę. W miejscu spotkania się dwóch punktów (przeprowadzamy od punktów linie proste) odczytamy poziom w centylach.

Istnieją opinie na temat jakoby dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przybierały więcej na wadze od tych karmionych piersią. Ma to związek ze sposobem i częstotliwością karmień, jednak co do zasady nie ma co porównywać swojego dziecka z innymi.

Trudno jednoznacznie określić, ile ma ważyć niemowlę w danym tygodniu swojego życia. Każde dziecko jest inne, ma swoje predyspozycje, charakter, rytm dnia, upodobania.

Rodzic sam musi wyważyć, kiedy jego dziecko prawidłowo przybiera na wadze , jeśli zaś ma z tym problem, zawsze może poradzić się pediatry. Na pewno nie można bagatelizować podejrzeń o nieprawidłową wagę naszego dziecka.

Prawidłowe przyrosty wagi w pierwszych miesiącach życia mają istotny wpływ na resztę jego życia a przede wszystkim są niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: „Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem”.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Joanna Joanna

    Moja dwójka przybierała bardzo szybko, nawet nie wiem kiedy wymieniałam ubranka, tak szybko rosły, także u nas nie było problemu ale szwagierka musiała jeździc co chwilę do doradcy laktacyjnego bo córeczka jej wolno rosła…