Ile powinno przybierać niemowlę?

Waga niemowlęcia bardzo często spędza sen z powiek rodziców. Rosną obawy, czy oby maluch wystarczająco przybiera, czy się najada i nie jest głodny. Ile powinno przybierać niemowlę? Jaka waga jest odpowiednia i od czego to zależy?

Waga noworodka

Maluch tuż po urodzeniu może mieć różną wagę. Jest to związane z wiekiem ciąży, w którym nastąpił poród a także wynika z innych czynników między innymi predyspozycji genetycznych dziecka.

Najwięcej noworodków rodzi się z wagą w przedziale 3000-3500 g. Nie znaczy to jednak, że noworodek ważący 2800 g czy 3900 g odbiega od normy.

waga dziecka

Z niską wagą urodzeniową mamy do czynienia przy wadze noworodka mniejszej niż 2500 g, w takiej sytuacji maluch będzie pod ścisłą obserwacją lekarską, by wykluczyć zaburzenia i jakiekolwiek choroby. Nie znaczy to, że 2500 g noworodek nie może być w pełni zdrowy. Kilka dni po porodzie noworodek może tracić na wadze nawet 10 % swojej wagi i jest to naturalny proces spowodowany procesami przebiegającymi poza łonem mamy – wydalaniem w innym środowisku , parowaniem ciała itp. Utrata wagi po porodzie nie powinna niepokoić rodziców.

Ile przybiera niemowlę w pierwszych miesiącach swojego życia?

Od 0-1 miesiąca – średnio  112 do 200 g Tygodniowo
Od 1-4 miesiąca życia- średnio 120 -225 g tygodniowo
od 4-6 miesiąca życia – średnio 90 – 150  g tygodniowo
od 6 miesiąca życia 50 -80 g tygodniowo

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o przyroście wagi minimum 450 g miesięcznie, jednak nie jest miarodajna wartość, jeśli chodzi o ludność całego świata, gdyż w różnych krajach zapotrzebowanie na żywność jest inne. W Polsce nie mamy raczej problemów z dostępnością pożywienia, dlatego przyrost wagi może wynosić nawet 600 g miesięcznie.

Tempo przybierania na wadze jest zależne od diety, ale także i budowy ciała dziecka. Dłuższe i szczupłe maluchy szybciej spalają kalorie a więc słabiej przybierają na wadze zaś mniejsze i grubsze bardziej przybierają na wadze.

Znaczny wpływ ma również charakter dziecka. Spokojniejsze, dużo śpiące maluchy spalają mniej kalorii, zaś bardziej aktywne i ruchliwe więcej.

Znaczny wpływ na wagę ma także częstotliwość karmień dziecka. Niemowlę karmione na żądanie, często karmione w nocy szybciej przybierze na wadze niż to karmione z zegarkiem w ręku i przesypiające całe noce.

Jak często ważyć niemowlę?

Nie ma potrzeby ważyć malca codziennie, nic nam to nie da. Należałoby dać dziecku kilka dni i uzbroić się w cierpliwość.

Przy normalnie rozwijającym się niemowlaku wystarczy sprawdzenie wagi podczas wizyt kontrolnych w przychodni. Częściej trzeba ważyć niemowlę, które jest wcześniakiem, choruje, dużo śpi i nie budzi się na karmienie. Jeśli już ważymy niemowlę sami w domu, aby wyniki były miarodajne, najlepiej ważyć je na tej samej wadze i o tej samej porze dnia, co kilka dni.

Waga niemowlęcia a siatki centylowe

Siatki centylowe znajdziemy w każdej książeczce zdrowia dziecka. Mają za zadanie uświadomić zarówno lekarzom, jak i rodzicom, na jakim poziomie rozwoju jest dane dziecko w stosunku do innych rówieśników.

Zdrowe dzieci a zwłaszcza ich waga i wzrost są prawidłowe, gdy utrzymuje się między 27 a 75 centylem.

Między 10 a 3 mówi o niedoborze masy ciała, poniżej 3 znaczny niedobór. Zaś powyżej 97 centyla oznacza niepokojący przyrost.

Do myślenia dają znaczne spadki np. z 50 centyla na 5 , lub wzrost z 20 centyla na 85 . Niepokojące są także duże różnice w parametrach: obwodu główki, wagi, wzrostu, oznacza to, że dziecko nie rozwija się proporcjonalnie.W takim przypadku trzeba skonsultować się z lekarzem, którym wykluczy, czy zmiany te nie są spowodowane chorobą dziecka.

Siatki centylowe dobiera się odpowiednio do wieku i płci dziecka. Na poziomej osi zaznaczamy wiek dziecka, zaś na pionowej wagę. W miejscu spotkania się dwóch punktów (przeprowadzamy od punktów linie proste) odczytamy poziom w centylach.

Istnieją opinie na temat jakoby dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przybierały więcej na wadze od tych karmionych piersią. Ma to związek ze sposobem i częstotliwością karmień, jednak co do zasady nie ma co porównywać swojego dziecka z innymi.

Trudno jednoznacznie określić, ile ma ważyć niemowlę w danym tygodniu swojego życia. Każde dziecko jest inne, ma swoje predyspozycje, charakter, rytm dnia, upodobania.

Rodzic sam musi wyważyć, kiedy jego dziecko prawidłowo przybiera na wadze , jeśli zaś ma z tym problem, zawsze może poradzić się pediatry. Na pewno nie można bagatelizować podejrzeń o nieprawidłową wagę naszego dziecka.

Prawidłowe przyrosty wagi w pierwszych miesiącach życia mają istotny wpływ na resztę jego życia a przede wszystkim są niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Joanna Joanna

  Moja dwójka przybierała bardzo szybko, nawet nie wiem kiedy wymieniałam ubranka, tak szybko rosły, także u nas nie było problemu ale szwagierka musiała jeździc co chwilę do doradcy laktacyjnego bo córeczka jej wolno rosła…

 2. Nez Nez

  „Istnieja opinie ta temat” odnosnie przyrostow mm i kp. Nie istnieja opinie. To FAKT. I nie chodzi tylko o czestotliwosci karmien. Mleko sztuczne bazuje na mleku krowim ktore przeznaczone jest dla cielat. Cieleta potrzebuja szybkiego przyrostu masy. Mimo zmodyfikowania efekt pozostaje. Swiatowa organizacja zdrowia stworzyla nawet inne siatki centylowe dla dzieci kp poniewaz rozbieznosci byly tak duze.

 3. Bacia Iza Bacia Iza

  To będzie pytanie babci. Wnuczek urodził się trzy tyg. temu w czwartek. Ważył 3640. W sobotę nie wyszli ze szpitala, bo ważył 3200. Po dwóch dniach dokarmiania butelką ważył 3300. Teraz waży 3600. Uważam, że chyba się nie najada. Synowa karmi wnuczka na żądanie, ale na tym polega mój problem, że synowa jest weganką. Nie chce zmienić swojego sposobu odżywiania. Czy wnuczek będzie się prawidłowo rozwijał?

 4. Joanna Joanna

  Mój ma 4 m- ce urodził sie z wagą 4.120 dzis w 4 miesiącu ma 9.620. Starsza córka też tak przybierała tylko na piersi.