Ile powinien jeść noworodek? Kilka ważnych informacji

Karmienie noworodka wcale nie jest tak prostą sprawą, jak może się początkowo wydawać. Największe trudności w opiece rodzice napotykają zwykle przy swoim pierwszym dziecku. Ich niepewność potęgowana jest dodatkowo sprzecznymi informacjami, które napływają do nich z różnych poradników, internetu, od znajomych, czy też rodziny. Szczególnie często opiekunowie martwią się o prawidłowe żywienie i przybieranie swojego dziecka na wadze. Ile zatem powinien jeść noworodek i co zrobić w przypadku trudności z jego karmieniem?

Ile powinien jeść noworodek?

Żołądek noworodka w pierwszych dniach życia jest jeszcze bardzo mały i ma objętość około 7-20 mililitrów. Z tego powodu świeżo urodzone dzieci nie potrafią zjeść na raz dużo pokarmu. Stopniowo jednak, wraz ze wzrostem zapotrzebowania kalorycznego i powiększaniem się żołądka, wzrasta także ilość zjadanego przez malucha pokarmu.

Ogólnie zaleca się, aby karmić noworodki sposobem „na żądanie”. Oznacza to, że maluch powinien być karmiony tak często i długo, jak sam tego potrzebuje i sygnalizuje. Przy stosowaniu tej metody należy jednak pamiętać, że dziecko w tym wieku powinno być karmione minimum 8 razy na dobę. Tak więc, jeśli maluch przez 3 kolejne godziny nie sygnalizuje głodu, trzeba wybudzić go do karmienia. Co więcej, gdy dziecko przyszło na świat z małą masą urodzeniową, ma żółtaczkę noworodkową lub mało sika, powinno być dokarmiane nieco częściej.

W przypadku, gdy dziecko karmione jest butelką (odciąganym pokarmem, czy też mlekiem modyfikowanym) ocena zjadanej przez dziecko ilości pokarmu jest łatwa. Dla noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym opracowane zostały specjalne tabele z zaleceniami dotyczącymi częstości karmień i ich objętości. Normy te kształtują się następująco:

  • w pierwszym tygodniu życia zalecane jest karmienie co 2-3 godziny objętością pokarmu około 30-60ml,
  • w drugim tygodniu życia noworodka powinno się go karmić co 3 godziny objętością pokarmu 60-70 ml,
  • zalecenia na trzeci tydzień życia obejmują karmienie co 3-4 godziny objętością pokarmu 80-90 ml,
  • w czwartym tygodniu zaleca się karmić noworodka co 4 godziny objętością 90-110 ml.

U maluchów karmionych piersią dużo trudniej jest oszacować, ile pokarmu dziecko zdołało wyssać z piersi. Można próbować oszacować to na podstawie objętości piersi, z której był karmiony noworodek. Sposób ten nie jest jednak zbyt dokładny. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem do oceny sytuacji dotyczącej karmienia jest przyrost masy ciała. Warto regularnie go kontrolować i na tej podstawie odpowiednio regulować ilość pokarmu i częstotliwość karmień. W okresie noworodkowym przyrost masy ciała powinien wynosić około 150-240 gramów tygodniowo.

ile powinien jeść noworodek

Co zrobić w przypadku występowania trudności w karmieniu?

Prawie wszyscy opiekunowie, na którymś etapie życia maluszka napotykają na większe lub mniejsze trudności w jego karmieniu. Zdarza się to zarówno u noworodków karmionych piersią, jak i mlekiem zastępczym. Niezwykle ważne jest, by w takiej sytuacji nie panikować, lecz spróbować znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Częstą przyczyną problemów z karmieniem jest osłabiony odruch ssania u noworodka. Z tego powodu warto nieco pomóc maluchowi, poprzez odpowiednią stymulację. Niekiedy wystarczy postymulować palcem kącik ust lub policzek maluszka, aby uaktywnić nieco uśpiony odruch ssania. Jeżeli mimo takiej stymulacji maluch dalej słabo radzi sobie ze ssaniem pokarmu, warto poprosić o radę lekarza lub opiekującą się dzieckiem położną.

Niekiedy za problemami z karmieniem stoi nieprawidłowa pozycja lub niewłaściwe przystawianie noworodka do piersi. Warto wypróbowywać różne pozycje i znaleźć taką, która będzie dawać najlepsze rezultaty. Odpowiednie przystawienie do piersi i zassanie jej przez noworodka we właściwy sposób już na początku warunkuje wysoką skuteczność karmienia.

Czasem porady dotyczące karmienia noworodka przekazywane są już w szkołach rodzenia. Jeżeli jest taka możliwość, warto także skorzystać z porad doradcy laktacyjnego. Niekiedy można zrobić to jeszcze w szpitalu, po narodzinach maluszka. Dzięki temu świeżo upieczona mama poczuje się nieco pewniej i być może uniknie niepotrzebnych nerwów i trudności w karmieniu.

Co podczas karmienia powinno zaalarmować opiekuna maluszka?

Przez pierwsze dni, a nawet miesiące życia dziecka należy je bacznie obserwować. Maluch w tym czasie dopiero przystosowuje się do życia poza organizmem mamy i jego reakcję na otoczenie i bodźce mogą być bardzo różne. Warto jednak wiedzieć, jakie reakcje występujące podczas karmienia noworodka są niepokojące.

Oto co powinno zaalarmować opiekuna maluszka podczas karmienia:

  • dziecko nie wybudza się i nie płacze w celu żądania karmienia,
  • pomimo prób karmienia, dziecko nie chce jeść, jest apatyczne,
  • dziecko w trakcie ssania piersi bardzo się poci, męczy, ciężko oddycha,
  • w krótkim czasie po karmieniu występują chlustające wymioty – wymaga to pilnej konsultacji lekarza.

Wszystkie powyższe sytuacje koniecznie wymagają konsultacji lekarza specjalisty. Niektóre z nich mogą bowiem sugerować poważne problemy zdrowotne (na przykład wrodzony przerost odźwiernika żołądka).

Podsumowując, warto pamiętać, że z uwagi na małą objętość żołądka, noworodek początkowo je mało, a często. Wraz ze wzrostem i rozwojem malucha proporcje te zmieniają się, a karmienia stają się bardziej obfite i rzadsze. Dobrym sposobem na kontrolę, czy przebiegają one prawidłowo, jest kontrola masy ciała maluszka. Regularne monitorowanie wagi noworodka będzie wyznacznikiem tego, czy zjada on wystarczającą ilość pokarmu i czy rozwija się odpowiedni sposób.

Bibliografia:
Żywienie niemowląt karmionych piersią – dr n. med. Hanna Dyląg, dr inż. Halina Weker, Zakład Żywienia Człowieka Instytut Matki i Dziecka
Dziechciarz P., Gieruszczk-Białek D., Horvath A., Szajewska H.: Wprowadzanie pokarmów uzupełniających. [W:] Chybicka A., Dobrzańska A., Szczapa J., Wysocki J. (red.): Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców. Jak dbać o rozwój, pielęgnować i zapobiegać chorobom. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 142-148
Agostoni C., Decsi T., Fewtrell M. i wsp.; ESPGHAN Committee on Nutrition: Complementary feeding: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2008; 46 (1): 99-110

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.