Ile na komunię 2018? Czy na to pytanie jest jedna dobra odpowiedź?

Nie od dziś wiadomo, że komunia to spory wydatek. Nie tylko dla rodziców, ale również dla gości. Co roku mnóstwo wątpliwości budzi pytanie – co dać na prezent lub ile na komunię włożyć do koperty. Okazuje się, że na przestrzeni lat zmieniają się także „stawki, które wypada wręczyć dziecku”. Jak to wygląda w obecnym roku? Ile na komunię 2018?

Ile na komunię 2018 roku? A może prezent?

Choć w przypadku Pierwszej Komunii Świętej to nie prezenty powinny grać pierwsze skrzypce, to nadal co roku w wielu rodzinach tak właśnie jest. Uroczystość o charakterze religijnym staje się bardzo komercyjna i traci swój pierwotny charakter. Przeistacza się w pole do rywalizacji i pokazania „na co mnie stać”. W myśl zasady zastaw się a postaw się…Oczywiście nie w każdym domu, ale w wielu.

Na szczęście rośnie w siłę społeczny głos rozsądku, który informuje, że to nie prezenty powinny być najważniejsze. Coraz częściej rodzice dzieci, których czeka pierwsza komunia święta, zwracają uwagę na wymiar sakramentalny tego wydarzenia.

Obok nich nie brak jednak również bardzo pragmatycznych mam i ojców przygotowujących listę prezentów dla gości zawierającą mnóstwo propozycji rzeczy, które przydałyby się ich dziecku. Wśród nich na próżno szukać zegarka, najczęściej znajdują się na nich: konsole, smartfony, laptopy, deskorolki z napędem elektrycznym, quady.

ile na komunię 2018

Ile na komunię 2018 roku? Konkretnie

Najbardziej właściwa odpowiedź, ile dać na komunię jest taka – tyle, ile uważasz za stosowne i tyle, na ile Cię stać.

Niestety nie wszystkich ona satysfakcjonuje. Jako goście nie chcemy bowiem odstawać od innych zaproszonych osób. Pragniemy dać tyle, by było godnie, by mieć poczucie, że wręczyliśmy odpowiednią sumę, ani za małą, ani nie za wysoką.

Są też inne motywacje. Nie brakuje osób, które chcą zwyczajnie pokazać się, dając dużo więcej niż inni. Po co? By się wyróżnić, zaskoczyć czy zaszokować innych, na jak wiele nas stać… A tak naprawdę dowartościować.

Ile zatem najczęściej wkładamy do koperty, idąc na komunię? Okazuje się, że sumy są bardzo różne, zaczynając od 100 do nawet 3000 złotych. Średnia to około 500-1000 złotych, uzależniona od tego, czy jesteśmy „zwykłym” gościem, czy chrzestną a może chrzestnym. Zwyczajowo w tym drugim wypadku „należy” dać więcej.

Jak wręczyć dziecku pieniądze?

Prezent na komunię w formie prezentów najlepiej wręczyć wraz z kopertą z życzeniami. Można również podarować dziecku książkę i w niej umieścić kopertę.

Na co zostaną przeznaczone wręczone przez nas dziecku pieniądze? Okazuje się, że nie zawsze trafiają bezpośrednio do dzieci, czasami służą do pokrycia kosztów przyjęcia, czy są przeznaczane na wakacje dla całej rodziny.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.