Ile kosztuje dziecko?

Powiecie, po co się tym zajmować, skoro rodzicielstwo to masa pozytywnych emocji i dar, który nie ma ceny, a wszystkie próby policzenia kosztów wychowania dziecka są bez sensu, bo najważniejsze są tu nie pieniądze, ale zaangażowanie, czas i miłość. W porządku, macie rację. Jednak trudno zaprzeczyć oczywistym faktom – żyjemy w świecie, w którym wszystko ma jakąś cenę. Naukowcy, obliczyli jaką trzeba ponieść przy okazji wychowania dziecka.

Według Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania dziecka do ukończenia dwudziestego roku życia (czyli bez ujęcia dość sporych wydatków, które należy ponieść na kształcenie dziecka -studenta) wynosi 190 tysięcy złotych. Warto podkreślić: jednego dziecka, gdy decydujemy się na dwoje dzieci, suma ta jest wyższa (nie zawsze dwukrotnie, bo często korzystamy ze sprzętów i rzeczy kupionych dla pierwszego dziecka, ale na pewno wyższa). Natomiast Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyliczył, że wychowanie dziecka do 18 roku życia kosztuje 200 tysięcy złotych. Według Rzecznika Praw Dziecka, na każde dziecko wydajemy średnio 464 złote miesięczne. Co ciekawe, utrzymanie niemowlaka wcale nie jest najdroższe. Wraz z wiekiem, jak obliczono, na dzieci wydaje się więcej. Od urodzenia do trzech lat kwota ta jest równa 336 złote,  w wieku 6-13 lat 351 złote, od 14-18 lat średnio 406 złote.

VAT na artykuły dziecięce

Wielu rodziców pamięta niedawną zapowiedź rządu o podwyższeniu VAT na artykuły dziecięce. Dzisiaj ubranka kupujemy, oddając państwu aż 23%. Te zmiany wprowadzano, zasłaniając się prawem europejskim i argumentami jakoby w innych państwach VAT na produkty dla dzieci też był tak wysoki. Tymczasem nie jest to prawda. Przykładowo w Anglii produkty dla dzieci objęte są 0% podatkiem VAT. Można? Można!

Opieka medyczna i szkolnictwo

Każdy rodzic ma prawo korzystać z publicznej opieki medycznej dla dzieci. Podobnie, jak każdy może korzystać z darmowych szkół. Jak jest w praktyce? Wiadomo…Gdy chcemy wysłać dziecko na dodatkowe zajęcia: z angielskiego, czy nauki pływania – płacimy. Gdy zależy nam, by dziecko obejrzał dobry specjalista w atmosferze spokoju i skupienia, na przykład stomatolog, a maluch nie wystraszył się i nie zniechęcił z powodu długich kolejek, także płacimy. Nie wspominając już o takich sytuacjach, kiedy z dziewczynką należy iść do ginekologa, co również motywuje nas, by zadbać o lepszą opiekę i sięgamy do portfela.

Wyprawka szkolna

Każdego roku rodzice narzekają także na koszt zakupu podręczników, czy wysokie opłaty za „dobrowolny” komitet rodzicielski. Do budżetu należy dodać także koszty wycieczek szkolnych, wyjść do kina, teatru, zoo, i na przestrzeni lat urośnie nam z tego spora kwota.

Jak oszczędzać?

Oczywiście w każdej sytuacji jest wyjście, a wszystkie koszta można optymalizować. Rozwiązania staramy się przedstawiać na stronie  na bieżąco. Wiele pomysłów znaleźć można ,między innymi: tutaj.

 

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mania mania

  ja mam troje dzieci. mnie to w ogóle kosztuje…naprawde czasem trudno zamknać się w tym co się ma i nie pożyczać..

 2. ewanka ewanka

  podobnie u mnie :-/ trójka dzieci :-) i jeszcze mąż student ;-/

  • lidka lidka

   mąż student, Ewanka i jak dajesz radę? mi ciężko z jednym dzieckiem…

Polecane tematy