Picie kawy w ciąży to temat, który wciąż wzbudza sporo kontrowersji, również w środowisku lekarskim. Niektóre przyszłe mamy całkowicie rezygnują ze swojego ulubionego kofeinowego napoju na rzecz kawy zbożowej, a inne nadal próbują po niego sięgać chociaż raz dziennie. Z pewnością wiadomo jednak, że nadmiar kofeiny zawartej w kawie może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań w ciąży, a nawet poronienia. Ile kaw dziennie można więc bezpiecznie pić w ciąży?
Dlaczego w ciąży należy ograniczyć kofeinę?
Kofeina przede wszystkim bardzo szybko wchłania się w organizmie, a co za tym idzie przenika przez łożysko do płynu owodniowego. Substancja ta nie pozostaje jednak obojętna dla rozwijającego się płodu. Podstawowe narządy maleństwa nie są bowiem wtedy jeszcze odpowiednio rozwinięte, dlatego nie potrafią prawidłowo rozłożyć kofeiny. W efekcie metabolizm kawy znacząco się wydłuża, a cały proces trwa nawet do 150 godzin. Takie działanie stwarza niemałe zagrożenie dla właściwego rozwoju dziecka.
Zakłócenie przepływu krwi w łożysku w znacznym stopniu utrudnia transport substancji odżywczych, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej malca. Ponadto nadmierne dawki kofeiny mogą wywołać krwawienie z dróg rodnych, a tym samym zwiększyć ryzyko poronienia. W ostatnim trymestrze ciąży mogą również doprowadzić do przedwczesnego porodu. Koniecznie należy też jednak pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych i niektórych suplementach diety.
Ile kaw można bezpiecznie pić w ciąży?
Wbrew pozorom picie kawy w ciąży jest jednak możliwe, ale wyłącznie w określonych dawkach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyszłe mamy nie powinny przekraczać 300 mg kofeiny dziennie.
Odpowiada to mniej więcej 3 filiżankom kawy w ciągu dnia. Przyjęcie dokładniej takiej dawki kofeiny nie powinno mieć żadnego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka. Z kolei wytyczne American College of Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) mówią o 200 mg kofeiny jako najbezpieczniejszej dawce dla ciężarnych. Jednocześnie należy też zdawać sobie sprawę, że każda kawa posiada inną ilość kofeiny.
Zdecydowanie najmocniejsze okażą się kawy typu instant, espresso i parzone, a najmniej kofeiny będą zawierać napoje rozpuszczalne podawane dodatkowo z mlekiem.
Jaką kawę najlepiej pić w ciąży?
Dobrą alternatywą dla tradycyjnej kawy może okazać się kawa bezkofeinowa. Zawiera ona, aż o 97% mniej kofeiny, niż klasyczny napój, dzięki czemu stanowi idealny kompromis pomiędzy troską o maluszka, a koniecznością rezygnacji z picia kawy.
Wiele przyszłych mam przestawia się również na kawę zbożową. Bazuje ona na palonej i zmielonej mieszance prażonych ziaren zbóż (np. pszenicy, jęczmienia, żyta), jednak pod względem koloru oraz smaku bardzo przypomina swoją klasyczną wersję. Co istotne,
kawa zbożowa jest bogatym źródłem witamin z grupy B i doskonale wpływa na perystaltykę jelit. Świetną opcję stanowi też kawa z cykorii. Kobiety, które nie chcą rezygnować z kofeinowej wersji napoju powinny sięgać głównie po kawę rozpuszczalną. Posiada ona bowiem o wiele niższe dawki kofeiny, niż w przypadku świeżo mielonych kaw.
Wielbicielki kaw z ekspresu lub kawiarki powinny wybierać za to mieszanki składające się w 100% z Arabiki, która w porównaniu z Robustą jest o wiele mniej nasycona kofeiną. Z kolei w przypadku chęci zaparzenia kawy w tradycyjny sposób lepiej przygotować jej nieco słabszą wersję.
W ciąży można też z większym spokojem sięgać po kawy z dodatkiem mleka lub napoju roślinnego. Cappuccino czy latte macchiato zawierają mniejsze ilości kofeiny, na rzecz wartościowszego mleka, co w ostatecznym rozrachunku zmniejsza ilość kofeiny spożywanej wtedy przez przyszłą mamę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pozwolić sobie na wypicie nawet kilku filiżanek tego napoju dziennie.
Picie kawy w ciąży jest więc możliwe, jednak należy trzymać się wskazanych dawek i mieć świadomość wpływu kofeiny na organizm. Oczywiście trzeba również dostosować spożycie kawy do własnych potrzeb oraz indywidualnych możliwości organizmu. W razie wątpliwości zawsze dobrym rozwiązaniem okaże się konsultacja z lekarzem bądź dietetykiem, którzy pomogą określić optymalne dawki spożycia kofeiny dla danej kobiety.
Komentarze