III trymestr

Ostatni trymestr ciąży to okres, w którym Twoje ciało w pełni przygotuje się do porodu. Jak nigdy wcześniej dostosowuje się do potrzeb i wymagań, jakim przyjdzie mu sprostać. W trzech ostatnich miesiącach będziesz dynamicznie tyła, a Twoja sylwetka będzie się z każdym tygodniem zmieniała, coraz bardziej zaznaczając Twój brzuch.

Ogólna zasada jest taka, że w III trymestrze powinnaś ważyć około 20% więcej niż na początku ciąży. To wskazanie może być jednak wyższe w przypadku bardzo szczupłych kobiet, a niższe jeśli jesteś z natury „okrąglutka”.

Mimo że z pewnością będziesz miała ochotę na słodycze i często niezdrowe przekąski, oszczędzaj siebie i maluszka, by nie nabawić się cukrzycy ciążowej oraz by nie przytyć za bardzo, martwiąc się rozstępami na skórze.  Z napadami wilczego głodu poradzisz sobie, jedząc częściej i mniejsze porcje. Warto dbać o jadłospis również z innego powodu – niezdrowe przekąski sprzyjają wystąpieniu próchnicy, która w trakcie ciąży często atakuje osłabione zęby.

W trzecim trymestrze możesz być również wyjątkowo zmęczona. W pewnym sensie możesz zaradzić tym odczuciom, decydując się na częste spacery, choćby blisko domu oraz codzienną spokojną gimnastykę.

Dodatkowo musisz niestety liczyć się z obrzękami (przeczytaj więcej o obrzękach w ciąży). Te na nogach i dłoniach mogą pojawiać się zwłaszcza pod koniec dnia i w wyjątkowe upalne dnie. Możesz sobie z nimi poradzić jedynie w pewnym stopniu (stan ten jest bowiem fizjologiczny). Poprzez częste odpoczywanie na boku, z nogami położonymi na poduszce.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.