Idziemy na basen z niemowlakiem

Sprawdzonym przez wiele rodziców sposobem jest wniesienie dziecka na teren basenu poprzez przytulenie malucha do ciała i otulenie ręcznikiem. Najlepiej pomału zanurzyć się z brzdącem, nie ściągając ręcznika (zdjąć go należy z dziecka już w wodzie), by w ten sposób niemowlę miało czas na przyzwyczajenie się do nowego środowiska. Najlepsza zasada podczas wchodzenia do wody to zmiana otoczenia pomału i spokojnie. Nasze ruchy powinny być płynne i harmonijne. Unikajmy nerwowych gestów i nagłego przyspieszania kroku. Możemy delikatnie przemawiać do niemowlaka, uspokajając go tym samym. Otulone dziecko w ręcznik, w wodzie nie odczuje tak szybko różnicy temperatury oraz zmiany otoczenia. Będzie miało czas na aklimatyzację.

Pamiętajmy przy tym, że już zanurzony w wodzie brzdąc, nie powinien być nagle wyciągany z wody (zwłaszcza na początku, gdy dziecko się aklimatyzuje), bo może to skutkować nagłym wyziębieniem, wystraszeniem malucha i uczuciem dyskomfortu. Przez kilka minut trzymajmy malucha blisko siebie, a potem delikatnie i pomału możemy maluszka oddalić od siebie na wyciągniętych rękach i spróbować położyć dziecko na brzuszku na wodzie. Pamiętajmy, by jednak asekurować brodę malucha kciukiem, dzięki czemu nie pozwolimy na jej zanurzanie. Nie spieszmy się i reagujmy na oznaki, które daje nam dziecko. Jeśli maluch płacze i jest wyraźnie przestraszony, lepiej spokojnie wyjść z wody i zakończyć wizytę na basenie i spróbować ponownie za kilka tygodni.

Kiedy potrzebna konsultacja lekarska?

Choć korzystanie z uroków kąpieli na basenie niesie wiele korzyści, to nie wszystkie niemowlaki można zabrać na basen. Warto przy okazji kontrolnej wizyty zapytać o to lekarza i gdy wybieramy się na zorganizowane zajęcia, poprosić o pisemną zgodę (która wymagana jest w wielu placówkach).

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wyjścia z dzieckiem na basem są choroby skóry, choroby zakaźne, biegunka, refluks żołądkowo-przełykowy, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, silny katar, częste zapalenia ucha, itd. Ostrożność należy zachować także w przypadku dzieci cierpiących na alergię. Na basen wybrać się można z dzieckiem zdrowym oraz w dobrym humorze (często marudzenie często zwiastuje infekcje).

Kiedy pierwsza wizyta na basenie?

Większość lekarzy jest zdania, że najlepszym momentem na rozpoczęcie zabawy na basenie rozpoczyna się wraz z ukończeniem przez dziecko czterech-pięciu miesięcy. Wcześniejsze wyjścia są generalnie odradzane, ze względu na słaby układ odporności malucha i ryzyko złapania infekcji. Co bardziej zachowawczy specjaliści sugerują, że odpowiedni czas na pierwsze wyjście na basen to okres około pierwszych urodzin dziecka.

Warto przy tym pamiętać, że pierwsza wizyta na basenie powinna trwać nie dłużej niż pół godziny. Po tym czasie warto wyjść z wody. Podczas kolejnych wizyt możemy systematycznie wydłużać czas przebywania na basenie do 45 minut, a nawet godziny.

Indywidualnie czy w grupie?

Na jakie zajęcia wybrać się z dzieckiem: indywidualne czy grupowe? Tutaj zdania są podzielone. Na pewno za pierwszym razem lepsze są indywidualne zajęcia, które wykluczają konieczność płacenia od razu za kilka wejść z góry. Powód jest prosty. Nie mamy pewności, czy naszemu brzdącowi rozrywka na basenie się spodoba, czy będzie trzeba z niej na jakiś czas zrezygnować.

Zajęcia w grupach odbywają się zazwyczaj w tych samych dniach o tych samych godzinach. Rodzice, którzy pracują na różne zmiany mogą mieć problem z dopasowaniem się do sztywnego grafiku.

Z drugiej strony niewątpliwym atutem zajęć w grupie jest możliwość korzystania z porad doświadczonych instruktorów, dzięki czemu maluch ma zapewnioną sporą ilość różnych atrakcji. Odpowiedzialność za proponowanie różnych form zabawy spoczywa na opiekunie danej grupy, a nie na rodzicu, któremu mogą po kilku minutach skończyć się pomysły. Ponadto podczas zajęć prowadzonych w grupie, mamy pewność, że wszystkie dzieci będą w jednym momencie wykonywać to „samo”. Nie musimy obawiać się, że nagle w basenie zacznie chlapać kilkulatek, czy do brodzika wejdzie zbyt szybko inna dorosła osoba.

Zajęcia w grupie odbywają się zgodnie z góry ustalonym scenariuszem i wraz z nabywaniem wprawy są dostosowywane do potrzeb niemowlaków i ich rodziców. Dodatkowo uczestnicząc w zajęciach można poznać innych rodziców dzieci w podobnym wieku, co jest dla wielu sporym atutem tej formy spędzania wolnego czasu z niemowlakiem.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. lidka lidka

  basen dla niemowlaków jest świetny. zaczęłam chodzić w szóstym miesiącu i chodzimy ciągle. najrzadziej raz na dwa tygodnie. A Wy jak często się wybieracie?

 2. MariAnah MariAnah

  Mój synek ma 11 miesiąc i już od jakiegoś czasu myślę żeby zabrac go na basen. Tylko najbliższy mamy 50 km od siebie. U nas dopiero się buduje.

 3. ewanka ewanka

  Ja się też wybieram, kupiliśmy już wszystko co trzeba, szkoda tylko że czasu się nie da kupić :-/

 4. Ala Ala

  Basen to świetna sprawa dla dzieci – małych i dużych.