Idziemy na basen z niemowlakiem

Dzisiaj rodzice malutkich dzieci nie wzbudzają raczej sensacji na basenie. To, co kiedyś było nie do pomyślenia, obecnie stało się naturalne. Z drugiej strony nie brak głosów ekspertów oraz zwykłych ludzi z sąsiedztwa, którzy przekonują, że basen dla kilkumiesięcznego dziecka to wątpliwa przyjemność, a większe zagrożenie. Ciągle toczą się spory, czy warto wychodzić na pływalnię z malutkim dzieckiem, czy lepiej poczekać aż niemowlę skończy co najmniej cztery miesiące. Potwierdzeniem tych obaw jest organizacja zajęć na basenie od pewnego wieku. Nie brak placówek w Polsce, które zapraszają rodziców wraz z pięciomiesięcznymi niemowlakami. Wcześniej wizyty oficjalnie nie są zalecane. Ponadto przykładowo na stronach Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt istnieje informacja, że przed przystąpieniem do zajęć wskazane jest przedstawienie informacji od pediatry o braku przeciwwskazań do ćwiczeń w wodzie. Jak zatem korzystać z basenu z małym dzieckiem? Co jest bezpieczne, a czego raczej nie warto robić?

Woda – powrót do bezpiecznego świata

Pierwszym środowiskiem dla niemowlaka jest woda. W brzuchu mamy dziecko znajduje się w płynach owodniowych, które stanowią dla niego bezpieczne schronienie i amortyzują wstrząsy oraz chronią przed skutkami ewentualnych upadków. Z tego okresu niemowlakowi pozostaje jeszcze odruch, który powoduje, że dziecko miej więcej do szóstego, ósmego miesiąca życia nie otwiera ust zanurzone w wodzie i otwiera oczy bacznie przyglądając się temu, co znajduje się naokoło niego. Tak małe dziecko, przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, czuje się w wodzie pewnie i bezpiecznie.

Korzyści

 • stymulacja rozwoju ruchowego, lepsza koordynacja ruchów,
 • gimnastyka mięśni i stawów, dzięki czemu maluch szybko się rozwija, szybciej siada, raczkuje i zaczyna chodzić,
 • rozwój poznawczy, dzięki odbiorowi nowych bodźców,
 • pozytywny wpływ na rozwój zmysłów,
 • rozwój sprawności oddechowej,
 • pozytywny wpływ na odporność
 • wspomaganie rozwoju emocjonalnego – dziecko jest odważniejsze i pewniejsze własnych umiejętności,
 •  korzystny wpływ na rozwój więzi między rodzicem a dzieckiem,
 • dziecko zazwyczaj się świetnie bawi, a rodzice mają okazję w inny, ciekawy sposób spędzić czas z niemowlakiem.

Zagrożenia

 •  w skupiskach osób łatwiej o infekcje,
 • bardziej wrażliwe dzieci, zwłaszcza dziewczynki, u których cewka moczowa jest krótsza, mogą nabawić się infekcji dróg moczowo-płciowych,
 • łykanie wody może spowodować biegunkę, a wciąganie jej nosem podrażnienie delikatnej śluzówki,
 • basen to również najczęstsze miejsce zarażania grzybicą oraz spektrum rozsiewania opryszczki.

Trzeba jednak podkreślić, że zadbane baseny, zwłaszcza te polecane niemowlakom i małym dzieciom nie powinny budzić naszego niepokoju i jeśli wybieramy się na pływalnię ze zdrowym dzieckiem można czuć się bezpiecznie.

Jaki basen wybrać?

Zadzwoń do obiektu lub wybierz się do niego osobiście i zasięgnij informacji, czy basen jest przystosowany do potrzeb rodziców z małymi dziećmi. W ten sposób otrzymasz najbardziej aktualne informacje. Możesz także poszukać wskazówek właścicieli danego obiektu w internecie lub zajrzeć na naszą mapę miejsc przyjaznych rodzinie, gdzie na bieżąco recenzujemy placówki dla rodziców, w tym również baseny dla małych dzieci.

Sprawdź, jakie baseny polecamy.

Zanim wyjdziesz na basen

Dobrze się przygotuj. Niezbędne będą specjalne pieluszki do pływania dla niemowląt. Dla starszych dzieci można też kupić strój kąpielowy, ale nie jest to konieczne, a dla wielu wydaje się zbędne (strój może krępować ruchy i stanowić dodatkowy czynnik stresogenny w trakcie przebierania się).

Podstawa to specjalna pieluszka dla dziecka do pływania. Pieluszki otrzymamy w niemal każdym większym sklepie z akcesoriami dla dzieci, w sklepach internetowych, marketach i zazwyczaj także (w wyższej cenie) na basenie. Rodzice oczywiście powinny zabrać ze sobą strój kąpielowy. Do basenu może wejść jeden z rodziców lub dwoje. Należy pamiętać, że większość pływalni pobiera opłaty za osoby dorosłe. Dzieci do lat 3 najczęściej wchodzą na base za darmo.

Musimy pamiętać także o ręczniku. Dla Malucha zabierz specjalny ręcznik z kapturem, a dla starszego dziecka duży, miękki ręcznik, który szybko wchłonie wilgoć i pozwoli otulić dziecko i nie dopuści do ochłodzenia organizmu. Dla starszych niemowlaków i dzieci chodzących praktyczne są także szlafroczki, które można założyć maluchowi po wyjściu z przebieralni i zdjąć tuż przed wejściem do wody.

Na teren większości basenów można wjechać wózkiem (baseny posiadają specjalny podjazd). Wózek należy zostawić jednak przed wejściem do szatni. By wygodnie wejść z niemowlakiem na teren basenu, przyda się nosidełko. Dla pewności warto jednak zapytać o zgodę, czy obsługa basenu nie będzie miała nic przeciwko jego wniesieniu do szatni.

Bardzo pomocne dla siedzących niemowlaków są specjalne dmuchane kółka, posiadające siedzonka, zabezpieczające przed wypadnięciem dziecka i umożliwiające swobodne machanie nóżkami. Jednak uwaga: niektóre baseny mimo że nie posiadają zbyt wielu zabawek do kąpieli, posiadają w regulaminie zapis zabraniający wnoszenia żadnych zabawek z zewnątrz. Dlatego warto zapytać o to obsługi basenu, by niepotrzebnie nie obciążać bagażu przed wyjściem na pływalnię.
Pomocna może być także suszarka. Co prawda większość obiektów posiada specjalne stoiska do suszenia włosów, jednak często, gdy basen odwiedza większa ilość osób tworzą się kolejki. Z niemowlakiem oczekiwanie na suszarkę może być kłopotliwe.

Zabierzmy ze sobą także chusteczki nawilżane, pieluszki na zmianę, przekąski, a dla młodszych dzieci mleko lub soczek. Na basen warto ubrać dziecko wygodnie, tak, by przebieranie malucha nie stanowiło większego problemu i by można było to zrobić sprawnie i szybko.

Jeśli na pływalni obowiązują czepki, warto pokazać się maluchowi w tym nakryciu głowy, by dziecko nie przestraszyło się zmiany w wyglądzie rodziców jeszcze przed wejściem na basen.

Do przebieralni najlepiej wejść 15-20 minut przed zajęciami. W ten sposób bez problemu zmienimy odzież i nie będziemy musieli oczekiwać na zajęcia. Sposobem są też indywidualne wyjścia, pozwalające wejść na basen o dowolnej, pasującej odwiedzającym godzinie.

Już po zakończeniu zajęć zaleca się odczekanie około pół godziny przed wyjściem z dzieckiem do domu, zwłaszcza jeśli nie wracamy samochodem a maluch będzie z nami wracał w wózku lub nosidełku, przebywając na świeżym powietrzu. Rozgrzane ciało maluch i niedokładnie wysuszone włosy mogą być przyczyną infekcji.

Bezpośrednio przed zajęciami

Przed wyjściem na basen nie należy smarować dzieci tłustymi kremami i oliwkami, bo to może utrudnić trzymanie maluszka przez rodziców i osłabiać pewny uchwyt, powodując ślizganie się dłoni rodziców po ciele dziecka.

Pomyślmy też o posiłku. Dziecko nie powinno jednak jeść później niż pół godziny przed wyjściem na basen (zarówno posiłku, jak i mleka modyfikowanego). Wyjątkiem jest karmienie piersią, które może się odbyć nawet 15 minut przed wejściem na basen. Zwróćmy jednak uwagę na to, by to nie było szczególnie obfite i długie karmienie. Na koniec zadbajmy o odbicie.

Smoczek zostawmy w szatni. Na zorganizowanych zajęciach nie wolno z niego korzystać. W trakcie indywidualnych wejść również nie jest on wskazany.

Przed wejściem do wody

Pamiętajmy, że dziecko jest bardzo wyczulone na nasze emocje i zmianą nastroju reaguje na nasz niepokój, czy strach. Dlatego jeśli wyjątkowo silnie przeżywamy wspólne wyjście na basen, spróbujmy się zrelaksować. Niech do basenu wchodzi ten z rodziców, który jest bardziej opanowany.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. lidka lidka

  basen dla niemowlaków jest świetny. zaczęłam chodzić w szóstym miesiącu i chodzimy ciągle. najrzadziej raz na dwa tygodnie. A Wy jak często się wybieracie?

 2. MariAnah MariAnah

  Mój synek ma 11 miesiąc i już od jakiegoś czasu myślę żeby zabrac go na basen. Tylko najbliższy mamy 50 km od siebie. U nas dopiero się buduje.

 3. ewanka ewanka

  Ja się też wybieram, kupiliśmy już wszystko co trzeba, szkoda tylko że czasu się nie da kupić :-/

 4. Ala Ala

  Basen to świetna sprawa dla dzieci – małych i dużych.