I trymestr ciąży

Właśnie rozpoczynasz swoistą rewolucję, odmieniającą nie tylko Twoje ciało, ale także duszę. Wkraczasz na piękną, choć równie trudną drogę, w trakcie której do roli kobiety dochodzi kolejna – wyzwanie, jakie stawia Ci natura – bycie matką. To czas, w którym bardzo często Twoje osobiste szczęście i potrzeby będą schodziły na dalszy plan. Zanim pomyślisz o sobie, na pierwszym miejscu będzie ONO. Minie kilka miesięcy, a nawet kilka lat, zanim w pełni odnajdziesz się w nowej roli – ucząc się jak dbać o dziecko, nie zapominając o sobie i partnerze.

Przeczytaj, jak zmienia się ciało w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwszy trymestr rozpoczyna się w dniu ostatniej miesiączki, czyli dokładnie wtedy, kiedy w jajniku zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Koniec drugiego tygodnia to czas, kiedy z jajnika wydostaje się dojrzałe jajo, które zostaje przesunięte wzdłuż jajowodów. Do zapłodnienia dochodzi miej więcej po przebyciu przez jajo 1/3 drogi. Dalsza podróż przez jajowód odbywa się już w połączeniu z ustawicznym podziałem. Pod koniec trzeciego tygodnia komórki zagnieżdżają się w ścianie macicy. Ta chwila następuje już siedem dni po zapłodnieniu. Rozwijające się życie to zarodek….o którym Ty najprawdopodobniej jeszcze nie wiesz.

Ciążę z pewnością uda Ci się potwierdzić dopiero czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Wykonując test dostępny w aptece, pobierając krew lub w trakcie badania ginekologicznego.

Pierwszy trymestrr ciąży obfituje w wiele wzruszających chwil. Ich przeżywanie systematycznie będzie Ci uzmysławiać skalę zmian, jakie następują w Twoim życiu. Będzie nam bardzo miło, jeśli ten szczególny czas przeżyjesz z nami.

Zapraszamy do przejrzenia kalendarza ciąży!

Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Karla Karla

  Wspaniałe informacje, które naprawdę są przydatne

 2. ela ela

  Dla innych kobiet mdłości w ciąży mogą być utrapieniem, dla mnie były błogosławieństwem. Po stracie 2 dzieci w 1 trymestrze, cieszyłam się że każdego dnia mam jakiekolwiek objawy: nabrzmiałe piersi, wymioty- oznaczało to że dzieciątko się rozwija. Przy drugiej ciąży kiedy zatrzymałą się między 5 a 6 tygodniem, jakiekolwiek objawy całkowicie minęły, dlatego obawiałam się że coś poszło nie tak, a badanie usg to potwierdziło.
  Na chwilę obecną w 13 tygodniu mdłości powoli ustępują, ale zdarzają się i wcale mi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie:)

  Pozdrowienia dla przyszłch Mam:)

 3. niunia0001 niunia0001

  Mdlosci nie mam. Jedyne co piersi humorki i jestem bardzo spiaca. Przejde kawaleczek i bym spala na stojaco. Jestem w 7tyg. Wszystko bylo by pieknie ale krwawie ︶︿︶