I trymestr ciąży

Właśnie rozpoczynasz swoistą rewolucję, odmieniającą nie tylko Twoje ciało, ale także duszę. Wkraczasz na piękną, choć równie trudną drogę, w trakcie której do roli kobiety dochodzi kolejna – wyzwanie, jakie stawia Ci natura – bycie matką. To czas, w którym bardzo często Twoje osobiste szczęście i potrzeby będą schodziły na dalszy plan. Zanim pomyślisz o sobie, na pierwszym miejscu będzie ONO. Minie kilka miesięcy, a nawet kilka lat, zanim w pełni odnajdziesz się w nowej roli – ucząc się jak dbać o dziecko, nie zapominając o sobie i partnerze.

Przeczytaj, jak zmienia się ciało w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwszy trymestr rozpoczyna się w dniu ostatniej miesiączki, czyli dokładnie wtedy, kiedy w jajniku zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Koniec drugiego tygodnia to czas, kiedy z jajnika wydostaje się dojrzałe jajo, które zostaje przesunięte wzdłuż jajowodów. Do zapłodnienia dochodzi miej więcej po przebyciu przez jajo 1/3 drogi. Dalsza podróż przez jajowód odbywa się już w połączeniu z ustawicznym podziałem. Pod koniec trzeciego tygodnia komórki zagnieżdżają się w ścianie macicy. Ta chwila następuje już siedem dni po zapłodnieniu. Rozwijające się życie to zarodek….o którym Ty najprawdopodobniej jeszcze nie wiesz.

Ciążę z pewnością uda Ci się potwierdzić dopiero czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Wykonując test dostępny w aptece, pobierając krew lub w trakcie badania ginekologicznego.

Pierwszy trymestrr ciąży obfituje w wiele wzruszających chwil. Ich przeżywanie systematycznie będzie Ci uzmysławiać skalę zmian, jakie następują w Twoim życiu. Będzie nam bardzo miło, jeśli ten szczególny czas przeżyjesz z nami.

Zapraszamy do przejrzenia kalendarza ciąży!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Karla Karla

  Wspaniałe informacje, które naprawdę są przydatne

 2. ela ela

  Dla innych kobiet mdłości w ciąży mogą być utrapieniem, dla mnie były błogosławieństwem. Po stracie 2 dzieci w 1 trymestrze, cieszyłam się że każdego dnia mam jakiekolwiek objawy: nabrzmiałe piersi, wymioty- oznaczało to że dzieciątko się rozwija. Przy drugiej ciąży kiedy zatrzymałą się między 5 a 6 tygodniem, jakiekolwiek objawy całkowicie minęły, dlatego obawiałam się że coś poszło nie tak, a badanie usg to potwierdziło.
  Na chwilę obecną w 13 tygodniu mdłości powoli ustępują, ale zdarzają się i wcale mi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie:)

  Pozdrowienia dla przyszłch Mam:)

 3. niunia0001 niunia0001

  Mdlosci nie mam. Jedyne co piersi humorki i jestem bardzo spiaca. Przejde kawaleczek i bym spala na stojaco. Jestem w 7tyg. Wszystko bylo by pieknie ale krwawie ︶︿︶

 4. Aga Aga

  Bardzo fajne wpisy

 5. Nikola Nikola

  Dołączam do Was kobiety.!! Jestem już w drugim tygodniu ciąży jestem trochę przerażona ale mam nadzieje że będzie dobrze i dam rade :) A Wy jak tam?