Hormony w ciąży

To właśnie hormony są odpowiedzialne za wiele objawów ciąży. Nie ma szansy uniknąć ich wpływu: zarówno pozytywnych konsekwencji, jak i tych mniej miłych symptomów odmienionego stanu. Ich oddziaływanie jest bowiem wielokrotnie silniejsze niż w jakimkolwiek innym okresie życia. Dlatego ciąża to dla wielu intensywny czas zmian, w którym wszystko jest możliwe…

HCG (gonadotropina kosmówka)

To najbardziej znany hormon ciążowy, który pozwala wykryć wczesną ciążę za pomocą domowego testu ciążowego. Oznaczany jest zarówno w moczu jak również we krwi. Organizm zaczyna go produkować na siedem dni po zapłodnieniu. To właśnie hormon HCG odpowiedzialny jest za stymulację progesteronu oraz wstrzymanie menstruacji.

Najwyższy poziom gonadotropiny kosmówki obserwuje się w połowie trzeciego miesiąca. Wraz z rozwojem łożyska poziom tego hormonu mocno się zmniejsza.

HPL

To mniej znany hormon zwany laktogenem łożyskowym. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie piersi do okresu laktacji. Jego zmierzenie jest pomocne w sprawdzeniu, czy łożysko odpowiednio się rozwija, a ciąża przebiega w prawidłowy sposób.

MSH

MSH to hormon melanotropowy, pigmentacyjny. Organizm produkuje go cały czas, przez wszystkie lata życia, jednak to właśnie w ciąży jego ilość wzrasta.

Obserwujemy to w zaciemnionych brodawkach sutkowych, czy niekiedy w plamach na skórze twarzy (ostuda). Dobra wiadomość jest taka, że wszelkie zmiany pigmentacyjne znikają po porodzie.

Estrogen

Typowo kobiecy hormon (zwany „hormonem kobiecości”), który produkowany jest przez cały okres płodny w życiu kobiety, nie tylko w okresie ciąży. Jednak to właśnie wtedy, kiedy spodziewamy się maluszka, działanie estrogenu niesie za sobą ważne konsekwencje. Przede wszystkim na skutek estrogenu dochodzi do zwiększania ilości wody w tkankach, zwiększenia objętości krwi, zwiększenia piersi. Estrogen odpowiada także za zmiany w wyglądzie włosów, skóry i paznokci w ciąży, a także za wzrost ciepłoty ciała.
Przed ciążą estrogen natomiast stymuluje owulację. W ciąży poziom tego hormonu sukcesywnie rośnie, a po porodzie gwałtownie spada.

Progesteron

Tuż po poczęciu szybko wzrasta ilość progesteronu, hormonu, który jest niezbędny do zagnieżdżenia jajeczka w ściStock_000000866181XSmalliance macicy. To on jest również odpowiedzialny za zatrzymanie krwawienia miesięcznego. Z tych mniej przyjemnych informacji: progesteron odpowiada za wiele zmian, tych mniej miłych ciążowych dolegliwości (nic dziwnego, jego poziom rośnie aż stukrotnie). Dlatego gdy jego poziom po pierwszym trymestrze się stabilizuje, najmniej przyjemne objawy ciąży mijają. A hormon skupia się na kontrolowaniu pracy łożyska i przeciwdziałaniu zbyt szybkim skurczom w ciąży.

Tuż przed porodem poziom progesteronu nieznacznie spada, co jest sygnałem dla macicy do rozpoczęcia akcji porodowej. W tym czasie też najczęściej pojawiają się obrzęki lub już istniejące powiększają się. Po porodzie poziom progesteronu sukcesywnie spada do wartości typowych dla kobiet niebędących w ciąży.

Gwałtowny spadek progesteronu w połogu odpowiedzialny jest za wahania nastroju oraz często stany depresyjne.

Oksytocyna

Oksytocyna odpowiada za skurcze. Zarówno te pojawiające się w trakcie porodu, jak i w okresie połogu oraz podczas przeżywania orgazmu. Hormon ten gra pierwsze skrzypce w trakcie przychodzenia dziecka na świat, a jest to możliwe dzięki działaniu innego hormonu: estrogenu.

Po porodzie oksytocyna wydzielana jest podczas karmienia piersią. Wspomaga też obkurczanie macicy. Niektóre kobiety na skutek jej działania odczuwają satysfakcję seksualną w trakcie karmienia maluszka.

Prolaktyna

To ważny hormon mleczny, który odpowiada za zmniejszenie zainteresowania seksem. Jego poziom w okresie ciąży wzrasta 10-krotnie, jednak to po porodzie prolaktyna ma decydujący głos, umożliwiając kobiecie karmienie piersią (jednocześnie hamuje owulację, zmniejszając szansę na zajście w ciążę w trakcie karmienia piersią). Ponadto jest to hormon przywiązania, pozwalający młodej mamie lepiej znieść trudne momenty opieki nad dzieckiem. Po zakończonej laktacji poziom prolaktyny gwałtownie spada.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.