Homeopatia dla dzieci

Homeopatia wzbudza emocje. To dlatego, że nie ma żadnych dowodów na to, że naprawdę działa. Jako metoda zaliczana do technik medycyny alternatywnej czy naturalnej przez jednych jest stosowana, przez innych wykluczana na samym wstępie jako sposób, „na który szkoda czasu”.

iStock_000000123665XSmallPlacebo czy panaceum?

Homeopatia to sposób myślenia o leczeniu pochodzący z XVIII i XIX wieku, niektórzy sugerują, że wywodzący się z okultyzmu. Dzisiaj oceniany w skrajny sposób. Opinie oscylują między określaniem homeopatii jako leku typu placebo, który nie działa na źródło problemu, ale na psychikę, lecząc „duszę” oraz panaceum, czyli środka uważanego za idealny preparat leczący każdą dolegliwość.
Homeopatia została wprowadzona oficjalnie na polski rynek rozporządzeniem Leszka Millera z 1995, jako kategoria usług. Zasadności tej decyzji nie rozświetla ciągle nierozstrzygnięty sposób działania homeopatii.

Ważną informacją jest to, że w wielu krajach produkty homeopatyczne dopuszczane są do sprzedaży jako składniki uzupełniające leczenie, jednak niepozwalające na zastępowanie podstawowych farmaceutyków. W takich państwach homeopatia często stosowana jest na oddziałach szpitalnych, a konsultacje homeopatyczne są refundowane.

Jeszcze ciekawsze spojrzenie niesie postawa kościoła. Oficjalne stanowisko dystansuje się od zabraniania stosowania homeopatii, jednak nie brak artykułów i wypowiedzi, które utożsamiają homeopatię z „nieczystymi praktykami”, grzechem.

Twórca homeopatii i jego filozofia

Twórcą homeopatii jest Samuel Hahnemann (1755–1843), który żył w przekonaniu, że choroba jest oznaką nieprawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Z tego powodu walka z chorobą ma polegać na pobudzeniu pracy układów w taki sposób, by był on w stanie poradzić sobie z zagrożeniem.

viburcol_compositum-500x500W takiej filozofii leki homeopatyczne działają jak szczepionki, które pozwalają wymusić na organizmie ćwiczenie pracy układu odporności na małej dawce substancji wywołującej podobne objawy chorobowe co choroba, którą ma leczyć dany lek homeopatyczny. W takim  ujęciu preparat homeopatyczny może działać jedynie w terapii długofalowej. Co ciekawe jednak kontrowersje związane z homeopatią wiążą się z tym, że jej niektórzy zwolennicy odrzucają stosowanie wielu szczepionek, jako substancji nie pomagających, a szkodzących.

Bez skutków ubocznych

Niektórzy złośliwie twierdzą, że homeopatia nie może powodować żadnych skutków ubocznych, bo po prostu nie działa. Jaka jest prawda? Na pewno taka, że jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Sama w sobie raczej nie szkodzi.
Najczęściej do produkcji substancji homeopatycznych wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego czy zwierzęcego. Ilość substancji czynnej jest śladowa. Jest ona tak bardzo rozcieńczana, że właściwie trudna do „wykrycia” w stosowanych preparatach.

Nie tylko homeopatia

Jeśli borykamy się z poważniejszymi problemami, homeopatia może być niewystarczającym rozwiązaniem i to poza sporem, jaki jest nasz osobisty pogląd na jej temat. Zwłaszcza jeśli homeopacie powierzymy zdrowie naszego dziecka, a w przypadku najmłodszych wszelkie następujące zmiany pojawiają się bardzo szybko.

Trzeba mieć świadomość, że jeśli nie zapisujemy się bezpośrednio do lekarza, homeopata może być  z wykształcenia mechanikiem samochodowym czy stolarzem. Ponadto taki „specjalista” nie bierze żadnej odpowiedzialności za nasze zdrowie. Nie mamy realnej możliwości udowodnić mu związku między stosowanymi praktykami oraz stanem zdrowia. Ważna informacja to taka, że takie gabinety nie są w żaden sposób kontrolowane, a ich praca nadzorowana.

stodalWybierając się do homeopaty nie znamy nie tylko założeń danego „terapeuty”, ale również jego światopoglądu oraz systemu wartości. Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć, jeśli zamierzamy oddać zdrowie dziecka w ręce specjalistów, którzy niekiedy nie są lekarzami i nie posiadają udokumentowanej wiedzy w zakresie leczenia. Jeśli planujemy korzystać z tego typu pomocy, warto ją skonsultować z lekarzem podstawowej opieki medycznej i wybierać się do homeopatów, którzy są jednocześnie lekarzami (w Polsce około 7 tysięcy specjalistów).

Ile to kosztuje?

Wizyta u homeopaty nie należy do najtańszych. Zazwyczaj trzeba na nią wydać około 200 złotych. W tej cenie otrzymujemy często leki. Najczęściej jednak na jednej wizycie się nie kończy. Terapię trzeba kontynuować i nadzorować.
Warto przygotować się na szczegółowy wywiad: pytania o przebieg ciąży, o to, jak dziecko śpi, o której się budzi, jak jada, jaki ma temperament.

Czy zdecydujemy się chodzić do homeopaty, czy nie, warto mieć świadomość kontrowersji związanych z tymi usługami. Nie zaszkodzi również podejrzliwość oraz zdrowy rozsądek, który podpowie nam, jakie choroby oraz w jakim stopniu można leczyć przy wykorzystaniu homeopatii.

osscilococinumInformacje, którymi się nie chwalimy?

Wielu producentów leków homeopatycznych, czy jak chcą niektórzy preparatów homeopatycznych wcale się tym nie chwali, że ich produkt działa zgodnie z zasadami homeopatii. Takiej informacji często nie odnajdziemy na ulotce, nie jest szczególnie eksponowana na opakowaniu, często przemilczana w reklamach. Niekiedy trzeba się sporo naszukać, na przykład na stronie producenta, by poznać prawdę. Pytaniem otwartym pozostaje: jaka jest tego przyczyna? Bo pewne jest, że to zabieg celowy…
Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze leki homeopatyczne.

Najpopularniejsze preparaty homeopatyczne

 • Oscillococcinum, który jako substancję czynną zawiera ekstrakt z wątroby i serca dzikiej kaczki (!) (mgr farm. Iwona Wojtysiak-Karwacka, „Alma Mater” 2002, 160-161) rozcieńczony aż 200 razy. Badacze sugerują, że z jednej ustrzelonej kaczki można otrzymać Oscillococcinum za około 20 milionów dolarów. Koszt sześciu dawek około 25 złotych.
 • Stodal  – syrop homeopatyczny na kaszel. Koszt około 14 złotych za 200 ml.
 • Sedalia – syrop stosowany w stanach niepokoju u dzieci, w trudnościach zasypianiu. 200 ml koszt około 20 złotych.
 • Daptis żel – żel do stosowania zewnętrznego po ukąszeniach owadów. Około 20 złotych.
 • Aflubin – krople na infekcje wirusowe, koszt około 33 złotych za 50 ml.
 • Viburcol N czopki – złożony lek homeopatyczny, który ma łagodzić bolesne ząbkowanie, kolki u dzieci. Może być stosowany przy gorączce i w stanach zapalnych. Koszt około 27 złotych za 12 czopków. Lek wydawany jedynie na receptę, choć są apteki, które dotąd recepty nie wymagają (dawniej preparat był dostępny bez recepty).

A Wy stosujecie homeopatię? Jakie są Wasze doświadczenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paula Paula

  Mam ambiwalentne odczucia co do homeopatii. Z jednej strony jawi mi się jako szarlataneria i po prostu oszustwo działające na zasadzie placebo, a z drugiej jako alternatywna metoda medycyny naturalnej, która holistycznie podchodzi do problemów zdrowotnych człowieka, przez co może traktować każdy przypadek indywidualnie. Co w moich oczach zyskuje, ponieważ lekarze często rutynowo przepisują konkretne leki na podstawie jakiego objawu, nie dopytując o resztę. Poza tym leki allopatyczne (konwencjonalne) mają skutki uboczne, a homeopatyczne podobno nie. Nie mam dużego doświadczenia z tą metodą, ale będąc w ciąży lekarka rodzinna zaleciła mi stodal przy ataku kaszlu przy alergii. Słodkie to było potwornie! Zarzuciłam picie po paru dniach. Brałam jeszcze jakieś pastyli na gardło Boiron 2 razy droższe niż tradycyjne – też okropnie słodkie. Konwencjonalny inhalator – Berotec na duszności tę mi nie pomagał – myślałam, że dostanę ataku serca po nim. Ataki przeszły po diagnozie pulmonologa, która zapisała mi sterydy na astmę ( w 6 miesiącu ciąży) – tak się przestraszyłam tej perspektywy, że wyzdrowiałam;).Ale już po ciąży na hemoroidy pomógł mi krem homeopatyczny Boiron Avenoc. Z dzieckiem byliśmy też tak z ciekawości ostatnio na konsultacji w sprawie szczepień u lekarki pediatry, która też leczy homeopatią. Pani pracowała w Centrum Zdrowia Dziecka na jakimś oddziale klinicznym, gdzie zajmowała się odczynami poszczepiennymi. I wyobraźcie sobie nie jest przeciwna szczepieniom, wręcz odwrotnie – kilka szczepionek zaleca bardzo mocno. Jednak uważa, że nie trzeba szczepić dopóki karmi się piersią, czyli przez 6 miesięcy do roku. Nie wiem co o tym sądzić…Przepisała tez nam lek homeopatyczny na kolkę i rozdrażnienie dziecka – całość kosztuje ponad 50 zł i jeszcze nie wykupiłam, jakoś się boję trochę tego.

 2. karma karma

  stosuję Viburcol na kolkę, moim zdaniem to bardzo skuteczny lek, pomaga szybko i bezpiecznie. Teraz można znowu kupic czopki bez recepty.

 3. helka1 helka1

  Gdyby nie homeopatia i cały internet i baza wiedzy to ręce bym załamywała. Mój lekarz polecił na receptę beznadziejny lek na ząbkowanie a mogłam sama wcześniej poczytać i wybrać viburcol (bez recepty). Moja dziecinka odżyła po 2 dniach i już jest dobrze. Nie wydaje mi się, że to placebo jak wspomniała niżej Paula, zależy kto ma jakie podejście do tego tematu.

 4. Mitenka Mitenka

  Viburcol to nasz lek nr 1. Nie ważne czy dzieci miały kolki, ząbkowały, miały gorączkę, były po szczepieniu – Viburcol zawsze pomagał.
  Która z mam bierze udział w aktualnie trwającym konkursie Viburcolu?

 5. Marlena Marlena

  Jak sie nie szczepi, to dzieci nie choruja i homeop[atia nie potrzebna.

  Jednak moi najomi lecza homeopatia dzieci które zaczeły chorowac po szczepieniach i tez działa.

 6. Wisioka Wisioka

  Co za bzdury piszesz marlena , co za ciemnote. Skoro osoby ktore nie sa szczepione nie choruja to dlaczego mamy teraz nawrot odry I to akurat u osob ktore tak jak Ty wierza w takie brednie??? Skoro nie chcecie szczepuc swoich dzieci proponuje oddzielic ich I’d dzieci szczepionych. Antyszczepionkowe bzudry a potem placz jak dziecko zachoruje. A zapomnialam ze szczepienie powiduje wedlug was autyzm to dopiero jest szczyt glupoty I ciemnoty