Hipotrofia płodu (niska waga dziecka) – co to oznacza i z czym się wiąże?

Hipotrofia płodu to problem, który dotyczy, według różnych szacunkowych danych, od 3-10% ciąż. Polega na wewnątrzmacicznym zahamowaniu wzrostu płodu. Gdy rodzi się hipotrofik, sprawia wrażenie nienaturalnie małego. Niska waga urodzeniowa dziecka od razu zwraca uwagę personelu medycznego i motywuje do poszukiwania przyczyny. Jednak czy zawsze oznacza to problemy?

Co to znaczy hipotrofia płodu?

Hipotrofia płodu to termin medyczny oznaczający, że rodzi się mniejsze dziecko niż wskazuje na to wiek ciąży. Inaczej jest to wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu.

Jak można stwierdzić tę nieprawidłowość? Wzrost dziecka ocenia się na podstawie percentylów, siatki analogicznej do centylów. Dzieci zbyt małe to te, które znajdują się w pierwszych 10 percentylach.

Niska waga urodzeniowa stwierdzana jest, gdy noworodek rodzi się o czasie, ale waży mniej niż 2500 gramów.

Wyróżnia się:

  • hipotrofię symetryczną – diagnozuje się ją przed 20 tygodniem ciąży, wielkość dziecka jest proporcjonalnie mniejsza do wieku ciąży
  • hipotrofię asymetryczną – diagnozuje się ją po 20 tygodniu ciąży, zahamowaniu ulega jedynie rozwój tułowia, wszystkie pozostałe części ciała rozwijają się prawidłowo do wieku ciąży. Hipotrofia asymetryczna jest częstsza niż symetryczna.

Czy to na pewno hipotrofia płodu?

To, czy dziecko urodziło się „zbyt małe”, można stwierdzić jedynie wtedy, jeśli znamy prawdziwy wiek ciąży. Niestety bardzo często, mimo dostępu do wielu nowoczesnych aparatur, jest to trudne w praktyce. W konsekwencji nie tak rzadko dziecko oceniane jest jako hipotrofik na wyrost. Dzieje się tak w sytuacji, gdy lekarze są przekonani, że ciąża jest starsza niż w rzeczywistości. Tymczasem niemowlę może urodzić się przed czasem i zostać ocenione na podstawie norm dotyczących starszych dzieci, bo lekarze są zdania, że dziecko przyszło na świat o czasie. Wtedy diagnoza „hipotrofia” oczywiście jest nieprawidłowa.

Dlatego tak istotne jest, by wiek ciąży oceniać na podstawie badania CRL (długości ciemienowo-siedzeniowej) w pierwszym trymestrze. Jeśli tak obliczony wiek ciąży rożni się o więcej niż 5 dni w stosunku do wieku obliczonego na podstawie ostatniej miesiączki, należy przyjąć za prawidłowy wiek ciąży obliczony podczas badania USG.

Hipotrofia płodu

Czy hipotrofię płodu się leczy?

Postępowanie zależy od wieku ciąży oraz przyczyn problemu. W niektórych przypadkach niezbędne staje się podawanie leków usprawniających przepływ krwi przez pępowinę i ułatwiających dotarcie ważnych składników odżywczych do dziecka. W innych przypadkach zaleca się wzmożoną obserwację i zmianę stylu życia przyszłej mamy – zadbanie o optymalną dietę, częste odpoczywanie. W skrajnych przypadkach konieczne jest przedwczesne rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie.

Jakie mogą być przyczyny?

Hipotrofia płodu może mieć wiele przyczyn:

  • dziecko może być po prostu mniejsze, bo mama lub tata są niżsi, bo odziedziczyło tę cechę po jakimś przodku,
  • dziecko jest chore, pojawiła się wada genetyczna,
  • doszło do groźnej infekcji u matki, np. toksoplazmozy,
  • hipotrofia może się rozwinąć na skutek przyjmowania przez ciężarną antybiotyków w ciąży,
  • stosowania alkoholu, papierosów, narkotyków w ciąży,
  • choroby mamy – nadciśnienie, wady serca, choroby nerek,
  • nieprawidłowo działa łożysko i dziecko nie otrzymuje wystarczająco dużo składników odżywczych.

Hipotrofia płodu i co dalej?

Hipotrofia płodu wiąże się zazwyczaj z dłuższym pobytem mamy z dzieckiem po porodzie w szpitalu. To głównie ze względu na większe ryzyko zwiększonego spadku wagi po narodzinach dziecka. Hipotrofik ma zazwyczaj mniejszy apetyt, gorzej ssie pierś, może szybciej tracić wagę po narodzinach.

Problemem jest również utrzymanie ciepła, zaburzenia w produkcji glukozy i niedobór wapnia. Często występuje również przedłużająca się żółtaczka, która również wymaga pilnej obserwacji.

Poza tym zazwyczaj dziecko z niską wagą urodzeniową poddawane jest liczniejszym badaniom, mającym na celu ocenę jego stanu zdrowia.

Rodzice, którym rodzi się małe dziecko, często martwią się, jak będzie przebiegał jego rozwój w przyszłości. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków przebiega on prawidłowo. Czasami dziecko pozostaje mniejsze od rówieśników, innym razem szybko nadgania zaległości. Bardzo ważne jest, by maluszka obserwować i systematycznie kontrolować wzrost i wagę, porównując wskazania na siatkach centylowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*