Higiena intymna dziewczynek – od niemowlaka do kilkulatki

Higiena intymna małych dzieci to temat, który budzi wiele pytań i rodzi sporo niejasności. Młode mamy mają mnóstwo wątpliwości, szukają wsparcia u pediatry, często jednak uzyskują sprzeczne informacje. Jak powinna wyglądać higiena intymna dziewczynek? Jak dbać o czystość wrażliwych i delikatnych obszarów? Co w sytuacji, gdy pojawiają się stany zapalne? O tym jest ten artykuł.

mama i córka

Higiena intymna niemowlaków – dziewczynek

Na forach internetowych nie brakuje tematów dotyczących sposobów oczyszczania miejsc intymnych małych dziewczynek. Mamy obawiają się, jak pielęgnować te obszary, czy oczyszczać tylko „to, co widać”, czy może odchylać wargi sromowe i usuwać to, co gromadzi się w środku.

Miejsca intymne dziewczynek są każdego dnia narażone na kontakt z brudem, kałem, moczem, potem. Dlatego po kąpieli warto na przewijaku sprawdzić, czy miejsca intymne dziewczynki są czyste. Przyda się gazik i woda przegotowana. W razie potrzeby miejsca intymne oczyszczamy od góry w kierunku odbytu.

Mamy zastanawiają się również, czy usuwać białą, naturalną wydzielinę. Większość ekspertów skłania się ku tezie, że nie trzeba tego robić. U niemowląt lepiej nie stosować żadnych żeli, mydła czy innych produktów, które mogłyby zaburzać naturalną równowagę chemiczną pochwy i zwiększają ryzyko zakażenia.

U niemowlaków mogą występować krwawe upławy, które zazwyczaj są naturalną reakcją na hormony mamy. Nie należy się nimi niepokoić. W razie wątpliwości zawsze można się skonsultować z lekarzem.

Higiena intymna małych dziewczynek

Gdy dziewczynka przestaje nosić pieluszki, zazwyczaj problem z przypadkowym zabrudzeniem miejsc intymnych, drastycznie się zmniejsza. Niestety pojawiają się inne zagrożenia wynikające z pójścia do przedszkola czy korzystania z basenu: często pierwsze infekcje, zapalenia, które mogą skutkować zaczerwienieniem miejsc intymnych, pieczeniem, swędzeniem.

Na tym etapie, gdy dziewczynka ma 3-5 lata, można już wprowadzić żele intymne dla dziewczynek (w ofercie Biedronki – Intimea, AA – pierwszy płyn do higieny intymnej – od 1 roku życia, Baby Cap płyn do higieny dziewczynek) – produkty te delikatnie czyszczą oraz chronią przed podrażnieniami.

 

Infekcje intymne u małych dziewczynek

W przypadku infekcji intymnych u dziewczynek można stosować maść dostępną bez recepty – Clotrimazolum, krem nakładany w miejsca zaczerwienień zadziała przeciwgrzybicznie.Można go stosować za każdym razem, gdy pojawią się zmiany.

Jeżeli jednak zauważymy upławy, swędzenie i pieczenie, wskazana będzie wizyta u ginekologa, najlepiej takiego specjalizującego się w leczeniu małych dziewczynek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mama mama

    Przy kłopotach u dziewczynki polecam: Mieszanka tormentiol plus clotrimazolum plus hydtokortyzol 0,5 w stosunku 1:1.

  2. anna anna

    U małych dziewczynek NIE NALEŻY stosować żadnych płynów do higieny intymnej, takie środki zaburzają naturalną mikroflorę i ph skóry!!! Tylko czysta woda, może być podmywanie naparami z ziół rumianek, nagietek.