High need baby. Jak postępować z dzieckiem „wysokich potrzeb”?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Nie ma dwóch takich samych niemowląt, co widoczne jest zaraz po ich narodzinach. Jeden noworodek bez problemu przesypia całą noc, a inny budzi się nawet co kilkadziesiąt minut. Wydaje Ci się, że Twoje dziecko należy do grupy szczególnie wymagających? Sprawdź, jak postępować z maluchem high need baby.

Mówi się, że aktywność noworodków sprowadza się do spania i jedzenia. Niestety nie dotyczy to każdego dziecka. Wielu rodziców doznaje pewnego rodzaju rozczarowania, gdy okazuje się, że pociecha ma wyjątkowe potrzeby – jest bardziej wymagająca w porównaniu z innymi dziećmi.

High need baby, czyli kto?

High need baby (HNB) to dziecko, które ma specyficzne potrzeby. Maluch jest znacznie bardziej wymagający, co wynika z osobliwego odbierania zewnętrznych bodźców. Z tego powodu niemowlęta należące do tej grupy bardzo często płaczą, domagają się noszenia na rękach itp. Jednym słowem: wymagają od rodziców znacznie większego zaangażowania.

HNB nie jest klasyfikowane jako jednostka chorobowa. Nie stanowi też żadnego niepokojącego objawu, który mógłby wskazywać na jakiekolwiek nieprawidłowości rozwojowe. Często jednak z high need baby wyrasta dziecko bardzo wrażliwe, które może wymagać terapii z zakresu integracji sensorycznej.

Jak rozpoznać HNB?

Wszystkie maluchy wymagają od rodziców uwagi, bliskości i czułości. W przypadku dzieci należących do grupy high need baby potrzeby te są znacznie większe. Dlatego można wskazać kilka charakterystycznych cech, na podstawie których ocenia się przynależność noworodków do HNB.

  • Hiperaktywność

High need baby to niemowlę, które wykazuje wzmożoną aktywność ruchową. Nie jest w stanie spokojnie leżeć. Zaś owinięte w otulacz lub rożek po prostu protestuje.

  • Nieprzewidywalny rytm dnia

Dzieci należące do grupy HNB mają nieprzewidywalny rytm dnia. Jednego dnia zasypiają późnym wieczorem, a innego – znacznie wcześniej. Raz drzemka trwa zaledwie kilkanaście minut, a innym razem są w stanie przespać bez pobudki nawet 3 godziny. W wyeliminowaniu nieprzewidywalności rytmu dnia nie pomagają nawet rytuały.

  • Zwiększona wrażliwość

Niemowlę HNB charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na otoczenie. Dziecko znajduje się w stanie czuwania podczas snu – może je wybudzić nawet najmniejszy szelest.

  • Domaganie się noszenia na rękach

Chociaż każde dziecko lubi zasypiać na rękach rodziców, maluchy HNB są pod tym względem wyjątkowe. Nie da się ich odłożyć do łóżeczka – nawet wtedy, gdy zapadną w nieco głębszy sen. Wiele takich prób kończy się niepowodzeniem – jest płacz. W zależności od malucha pomóc może noszenie w chuście (lub nosidle w przypadku starszego dziecka).

  • Zwiększona potrzeba bezpośredniego kontaktu

Niemowlęta należące do HNB mają silną potrzebę bezpośredniego kontaktu. Znacznie częściej domagają się czułości i bliskości. Dlatego standardem jest noszenie na rękach, zasypianie przy piersi, spanie w jednym łóżku z rodzicami itp.

Jak postępować z dzieckiem HNB?

Nie jest łatwo być rodzicem malucha należącego do grupy HNB. Trzeba na pewno uzbroić się w cierpliwość, ponieważ spełnianie potrzeb dziecka może prowadzić do zmęczenia i znużenia. Musisz przy tym nauczyć się sposobu postępowania z maluchem – poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

  • Szukaj własnych sposobów

Tylko Ty wiesz, na co najlepiej reaguje dziecko. Porzuć więc standardowe schematy, które w tym przypadku nie mają zastosowania. Znajdź takie metody, które działają na malucha uspokajająco i budują w nim poczucie bezpieczeństwa. Często koniecznością jest poszukiwanie rozwiązań na bieżąco.

  • Zaakceptuj malucha

Musisz zaakceptować, że dziecko jest bardziej wymagające od jego rówieśników. Dzięki takiemu podejściu codzienna opieka nad maluchem będzie łatwiejsza. Nie próbuj na siłę go zmieniać, wprowadzając na przykład rytuały – na niewiele się to zda.

  • Poświęć dziecku dużo uwagi, ale…

Postaraj się spędzać z maluchem jak najwięcej czasu – on tego potrzebuje. Nie możesz jednak zapominać o sobie, ponieważ chwila oddechu od codzienności pozytywnie wpłynie na relacje między wami. Od czasu do czasu zorganizuj opiekę niemowlęciu, a sama wyjdź na spotkanie z przyjaciółką czy zakupy.

Jeśli jesteś rodzicem malucha HNB, nie miej do siebie pretensji. Nic nie robisz źle – takie cechy wpisane są w naturę niemowlęcia. Musisz do tego przywyknąć – prędzej czy później dziecko wyrośnie z takiego zachowania. Warto przy tym skontaktować się z innymi rodzicami opiekującymi się maluchami HNB – taka grupa wsparcia okaże się nieoceniona i być może stanie się źródłem skutecznych rozwiązań dotyczących postępowania z maluchem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.