Herbata z mniszka lekarskiego – wzmacnia i leczy

Mniszek lekarski, znany pod nazwą mniszek pospolity, a potocznie „mlecz”* (nie do końca poprawnie), to powszechnie występująca w Polsce roślina, która od wielu lat jest stosowana w medycynie ludowej. Chętnie przygotowuje się z niej tak zwany miód, ale także herbatę. Dlaczego herbata z mniszka lekarskiego to dobry pomysł i jak ją przygotować?

*Mlecz to chwast. Mniszek lekarski jest natomiast rośliną leczniczą. To dwie odrębne rośliny, jednak w języku potocznym często ich nazwy stosuje się zamiennie. Łatwo odróżnić jednak mlecz od mniszka lekarskiego. Mlecz ma pędy wyrastające z łodygi. Ma jedną długą łodygę, od której odchodzą pędy, poboczne łodygi z kwiatami. Mniszkowe pędy wyrastają bezpośrednio z ziemi. Na jednej łodydze mniszka wyrasta tylko jeden kwiatostan. Przekwitnięty mniszek to dmuchawiec, który po zdmuchnięciu szybko się rozpada. Mlecz ma bardziej zbitą główkę, trudniejszą do rozdzielenia w trakcie dmuchania.

Czy warto stosować herbatę z mniszka lekarskiego?

Herbata z mniszka lekarskiego może być stosowana jako substytut kawy. Dodaje energii i poprawia koncentrację. Jednak to nie koniec jej korzyści. Jest ich znacznie więcej!

herbata zmniszka lekarskiego

Herbata z mniszka lekarskiego polecana jest na:

 • wzdęcia, działa moczopędnie,
 • infekcje dróg moczowych,
 • infekcje grypowe (ma duży potencjał w walce z grypą typu A),
 • bóle mięśni, ból stawów,
 • do wzmocnienia kości,
 • egzemę,
 • problemy trawienne, wspomaga układ pokarmowy, może chronić przed zaparciami,
 • wspiera pracę wątroby, wspomagając przepływ żółci (badania),
 • wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, pomaga też usunąć nadmiar cukru,
 • może wspomagać odchudzanie (badania), zawiera mnóstwo błonnika,
 • chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UVB,
 • ostatnie wyniki badań wskazują, że może mieć działanie antynowotworowe.

Mniszek lekarski jest cennym źródłem witaminy A, C K i wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, fosforu, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco.

Herbata z mniszka lekarskiego – kupiona czy „zrobiona’?

Herbata z mniszka lekarskiego to nic innego jak napar z liści roślin lub z korzeni mniszka lekarskiego. Możemy kupić ją gotową w sklepach ze zdrową żywnością, możemy też przyrządzić ją samodzielnie.

W tym drugim przypadku należy zebrać mniszek lekarski z dala od ulicy, w miejscu, w którym możemy liczyć na pozyskanie dobrej jakości roślin. Do przygotowania herbaty najlepsze będą młode rośliny. Wybieraj te o żywych kolorach i jędrnych kwiatach. Zbieraj roślinę razem z korzeniami (najlepiej wykopać korzenie).

Po zbiorze oddziel korzenie od łodyg z kwiatami (łodygi powinny pozostać razem z kwiatami). Włóż kwiaty razem z łodygami do gorącej wody na około 2o minut. W tym celu przyda Ci się miska. Niech roślina się dobrze namoczy. Następnie dobrze przepłucz pod bieżącą wodą i odsącz.

Korzenie starannie umyj, oczyszczając je dokładnie z ziemi. Następnie drobno posiekaj i podgrzewaj w piekarniku przez dwie godziny w temperaturze 150 stopni.

Herbatę przygotowujemy z łodyg i korzeni, uprzednio dobrze oczyszczonych.  Można dodać też kwiaty.

Herbata z mniszka lekarskiego przepis

Jak przygotować herbatę? Herbatę możesz przygotować z samych korzeni i łodyg, możesz też dodać kwiaty.  Wystarczy, że będziesz parzyć około 10 minut w gorącej wodzie łyżkę wcześniej ususzonych korzeni oraz kilka kwiatów z łodygami.

Najwygodniej przygotować herbatę z mniszka lekarskiego, korzystając z gotowego produktu (do nabycia w aptekach i sklepach zielarskich). Przepis na herbatę znajdziemy na opakowanie produktu.

Czy herbata z mniszka lekarskiego jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy naturalne metody są dla Ciebie? W przypadku mniszka lekarskiego nie ma powodu do obaw. Uważany jest bowiem za bardzo bezpieczny w stosowaniu. Dlatego większość osób może go bez obaw używać i czerpać z korzyści wynikających z jego stosowania.

Czy mniszek lekarski jest jednak dla wszystkich? Tu odpowiedź jest przecząca. Niestety niektóre osoby już po dotknięciu kwiatów doświadczają reakcji uczuleniowych. Dla osób cierpiących z powodu alergii, mniszek nie jest wskazany.

Zaleca się w przypadku chorób przewlekłych lub spożywania leków dostępnych na receptę kontakt z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania herbaty z mniszka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.