Herbata z mlekiem – koszmarek czy dobra rzecz?

Herbata z mlekiem to dobrze znana bawarka. Dla jednych smaczny napój, dla innych propozycja nie do zaakceptowania. Taka z kategorii „ble” i „fuj”. Wielu z nas sporo się na jej temat nasłuchało, że zdrowa, że trzeba pić. Nadal podawana jest w wielu przedszkolach i polecana też do picia w ciąży.  Czy bawarka rzeczywiście zasługuje na taką popularność? A może jej sława jest przesadzona?

herbata z mlekiem

Herbata z mlekiem, czyli co?

Herbata z mlekiem to bawarka. Jest znana w wielu kulturach, także w Polsce. W Indiach zamawiając herbatę, najpewniej podana zostanie nam właśnie bawarka. Poza tym herbatę z mlekiem pije się w Anglii, Szkocji, Irlandii, Kanadzie.

Bawarka to nic innego, jak napój spożywany na ciepło, połączenie herbaty i mleka krowiego. Co daje dodatek mleka do herbaty? Można uzyskać lekko słodki i „gładszy” smak, minimalizując charakterystyczną gorycz.

Najczęściej w pierwszej kolejności parzy się czarną herbatę, a następnie dodaje gorące mleko. Można też czynności te wykonać na odwrót. I od razu nasuwa się pytanie – czy więcej powinno być w bawarce mleka czy herbaty? A może po równo? Okazuje się, że nie ma to większego znaczenia. Proporcje należy dobrać do indywidualnych potrzeb i preferencji. Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości mleka, a następnie pomału zwiększać jego ilość.

Jeśli nie preferujesz mleka krowiego, możesz użyć mleka migdałowego, ryżowego lub sojowego.

Do herbaty z mlekiem można dodać również miód, cukier, cynamon, sok.

Bawarkę podaje się najczęściej do śniadania i pije ciepłą.

Czy herbata z mlekiem jest zdrowa?

Czy warto pić bawarkę? Okazuje się, że tak.

Istnieje kilka ważnych powodów. Bawarka:

Niektóre badania sugerują, że picie herbaty i mleka oddzielnie jest znacznie zdrowsze. Dwa te składniki połączone sprawiają, że kazeina z mleka wiąże się z flawonoidami z herbaty, zmniejszając ich aktywność.  Z kolei inne badanie zaprzeczyło tym wynikom, wskazując, że picie herbaty z mlekiem jest równie zdrowe jak picie herbaty i mleka oddzielnie.

Czy bawarka zwiększa ilość mleka?

W Polsce pokutuje przekonanie, że warto pić bawarkę w okresie karmienia piersią. Ma być to niezawodny sposób na zwiększenie ilości produkowanego pokarmu przez mamę. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że tak właśnie się dzieje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.