Herbata z liści malin – czy rzeczywiście przyspiesza poród?

Sezon na maliny trwa w najlepsze, dlatego przy okazji zrywania czerwonych owoców przydałoby się zebrać trochę zielonych, niezniszczonych przez słońce liści. Liście malin mogą się przydać zwłaszcza przyszłym mamom dla ułatwienia porodu i wzmocnienia mięśni macicy. Od wieków stosuje się bowiem napar malinowy, by ułatwić poród i dodać sił witalnych rodzącej.

Skąd pomysł, by pić herbatę z liści malin?

berry-210778_1280Historia picia herbaty z liści malin jest bardzo długa i ciekawa. Tradycja sięga  tysięcy lat wstecz, kiedy roślina była doceniana przez rdzenną ludność Australii. Już wtedy wykorzystywano wysoką zawartość witamin z grupy B, wapnia, żelaza i magnezu do wzmacniania i regenerowania osłabionego organizmu kobiety.

W 1940 roku zachodni lekarze zaczęli używać naparu z liści malin jako toniku do macicy pomagającgo w trakcie ciąży i porodu. Na całym świecie stosowano i nadal stosuje się liście malin do leczenia różnego typu wysypek, biegunek, grypy, by obniżyć poziom cukru we krwi, ustabilizować łaknienie, zmniejszyć obfitość okresów, wyregulować cykl miesięczny, obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Właściwości herbaty z liści malin

W trakcie ciąży herbata z liści malin pomaga na poranne mdłości, wzmacnia mięśnie macicy (zwłaszcza dna macicy) – w ten sposób przygotowując ciało kobiety do porodu. Jest coś jeszcze – herbatka z liści malin, o czym nie wszyscy wiedzą, wspomaga wydzielanie mleka i korzystnie wpływa na laktację.

Jak herbata z liści malin pomaga w porodzie?

Przeprowadzono wiele badań na temat działania liści malin na organizm ciężarnej. Dzisiaj wiemy na pewno, że:

 • kobiety, które regularnie piły herbatę z liści malin miały krótszy drugi etap porodu od kobiet, które tego nie robiły,
 • poza tym kobiety pijące herbatę z liści malin rzadziej podczas porodu zostały poddane interwencjom medycznym, które wymagały zakończenia porodu cięciem cesarskim (poza tym zmniejszało się ryzyko użycia kleszczy czy próżni).

Herbata z liści malin zalecana jest do picia w zaawansowanej ciąży – od około 34 tygodnia ciąży.

Jak przygotować herbatę z liści malin?

W szklance wrzątku zaparzamy pokruszone liście malin (jedną łyżeczkę) przez 10 minut. Przecedzamy i pijemy. Smak może być trochę gorzki, dlatego można osłodzić herbatkę miodem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak przygotować herbatkę z malin, skonsultuj się z zielarzem. Jeśli obawiasz się, czy powinnaś ją pić – porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem.

Generalnie picie herbaty z liści malin jest bezpieczne. Jedyne skutki uboczne, jakie można zauważyć to – luźniejsze stolce oraz zwiększona częstotliwość skurczy Braxona Hicksa. Większość specjalistów twierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do używania liści malin w trzecim trymestrze w odpowiedniej dawce. Decyzję dotyczącą tego, czy herbata z liści malin jest Ci potrzebna – zostawiamy Tobie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Maja Maja

  chyba czas zebrać trochę liście ;)

 2. Basia Basia

  Położne w szkole rodzenia mówiły o piciu herbatki z liści malin, a nawet o nasiadówkach z naparu. Piłam regularnie od 34 tygodnia ciąży, a mój poród od pierwszego porodowego skurczu do rozwiązania trwał 4 godziny!!! Śmieliśmy się z mężem, że co tydzień możemy rodzić ;-)
  nie wiem, na ile to natura mojego ciała, a ile zasługa naparu.
  Teraz jestem w drugiej ciąży i pod koniec znów będę pić herbatkę :-)
  pozdrawiam

 3. Kasia Kasia

  Pilam, porod poszedl tak szybko ze w szpitalu nie bylo czasu ubrania zmieniac. W drugiej ciazy, mnogiej- nie pilam bo bylo zagrozenie przedwczwsnego porodu

  Ale ja trzeba pic regularnie po 32 tc

 4. Kasia Kasia

  A herbatka ma tez ponoc dzialanie obkurczajace na macice i mlekopedne wiec warto ja pic takze po porodzie

 5. Maria Maria

  Cos w tym jest bo w poniedzialek ginekolog stwierdzil ze nie ma szans na porod w tym tygodniu,zaczelam pic herbatke z lisci malin,spacery,w czwartek mycie okien i w nocy przed 2 odeszly wody a o 6 synek byl na swiecie-moj pierwszy porod

 6. Basia Basia

  Piłam, a poród musiał być wywoływany, bo po czasie 13 dni już było

 7. ewa ewa

  Ja pilam od 34 tyg i druga faza porodu trwała 15min

  • Dorota Dorota

   Czyli jednak coś dało…Ewo, sama zbierałaś liście? Czy kupiłaś gotowe ususzone liście?

 8. Ola Ola

  Ja piłam napar z liści malin od 38 tyg. Dwa razy dziennie. Urodziłam w 41tyg.
  Sam poród trwał 1,5h.