Hemoroidy w ciąży – problem po ciąży?

Hemoroidy w ciąży to nadal w wielu kręgach wstydliwy, choć bardzo powszechny problem. Dotyczy aż połowy wszystkich ciężarnych.

W okresie ciąży kobiety są szczególnie narażone na powstawanie hemoroidów. Żylaki tworzące się w odbycie powstają na wskutek zwiększonego nacisku wywierającego przez powiększającą się macicę, zwiększony przepływ krwi, co skutkuje poszerzaniem się żył, ich nabrzmiewaniem i uczuciem pieczenia.  Choć hemoroidy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu czy ciężarnej, to są nieprzyjemne i to wystarczający powód, by z nimi walczyć.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Hemoroidy w ciążyHemoroidy (żylaki odbytu, guzki krwawnicze) mogą powstawać w ciąży w wyniku zaparć, dlatego tak ważna jest dbałość o regularne wypróżnianie w ciąży. Poza tym hemoroidy lub tak zwane szczeliny okołoodbytnicze, które często identyfikowane są po krwawieniu z okolicy odbytu mogą pojawić się po porodzie w wyniku parcia.

Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?

Zapobieganie hemoroidom w ciąży może być bardzo skuteczne, o ile zadbamy o:

 • regularne wyróżnianie się (dietę bogatą w błonnik i duże ilości wody),
 • wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla (poprawiających krążenie w tej części ciała),
 • spanie w ciąży na boku,
 • unikanie spania na plecach,
 • unikanie długiego stania (dbanie o częstą zmianę pozycji),
 • unikanie długiego siedzenia (jeśli wymaga tego praca, częsty odpoczynek i zmiana pozycji),
 • częste siadanie ze stopami opartymi na małym stołku.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Wioleta Wioleta

  Nie miałam hemoroidów w ciąży, za to po ciąży poznałam co to za przyjemność. U mnie przyczyna był trochę stres przed wypróżnieniem ( bałam się, że szwy mi popękają) i do tego zaparcia, mimo iż dużo piłam to chyba jednak większość płynów trafiała do pokarmu w piersiach. Ból uniemożliwiał wypróżnienie ale również siedzenie. Po dwóch miesiącach poszłam do lekarza bo dostępne specyfiki bez recepty ( dozwolone dla kobiet karmiących) nie pomagały. Dopiero leki przepisane przez lekarza przyniosły ulgę, do tego zmiana diety.

 2. Ania Ania

  Nigdy Nie wiedziałam co to hemoroidy az do czasu gdy urodziłam dziecko najlepsze na hemoroidy sa czopki działają natychmiast ale najgorsze jest to ze Nie mam ich dłuższy czas a potem znowu się pojawiają ale co zrobić może kiedyś ich się pozbede na zawsze :)

  • Dorota Dorota

   Oby :)

  • Madchen Madchen

   a ja się pozbyłam hemoroidów porodowych.. Trzeba popracować nad mięśniami. Polecam wizytę u dobrego osteopaty/dobrej osteopatki…
   Poza tym.. zmiana diety i oczyszczanie np babką płesznik z babką jajowatą.
   Pozdrawiam!

 3. Kinga Kinga

  Mnie pomaga tylko terapia zimnem w połazceniu z leczniczymi masciami. Idealny do tego jest produkt Hemorosan.
  Kupiłam go na allegro