Gwarantowana emerytura dla każdej mamy czwórki dzieci?

W czasach, kiedy wizja niewypłacania emerytur w niedalekiej przyszłości jest więcej niż pewna, powstają programy, które mają zachęcić Polaków do rodzenia dzieci i zminimalizować skutki starzenia się społeczeństwa. Pomysły są różne – dłuższe urlopy macierzyńskie i rodzicielskie, 500+, 300+, a w ostatnich czasach również gwarantowana emerytura dla mam przynajmniej czwórki dzieci. Zwolennicy przyklaskują, zwracając uwagę na wielki trud wychowania dzieci w rodzinach wielodzietnych, sceptycy delikatnie to ujmując, nie są zadowoleni, ponieważ nie chcą pracować „na innych”. Jakie są założenia nowego programu? Kto z niego skorzysta?

Gotowa pierwsza wersja

Prace nad ustawą mającą gwarantować emeryturę dla mam wychowujących co najmniej czworo dzieci trwają. Gotowa jest pierwsza wersja ustawy. Już od 2019 roku matki czwórki dzieci mają zyskać prawo do minimalnej emerytury, czyli na dzień dzisiejszy 1029, 80 złotych brutto.

emerytura dla mam czwórki dzieci

Emerytura, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządzących, będzie przysługiwać wszystkim, także kobietom nigdy niepracującym zawodowo. Jeśli kobieta wypracuje sobie emeryturę, ale będzie ona niższa niż gwarantowana przez ustawę, otrzyma wyrównanie. Ustawa uwzględnia również sytuację matek co najmniej czworo dzieci, które są aktywne zawodowo. W tym przypadku emerytura kobiet ma być proporcjonalnie wyższa.

Według wstępnych szacunków, koszt wprowadzenia takich świadczeń wynosi 915 milionów złotych.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy