Guz mózgu u dziecka – te objawy są mocno niepokojące

Każdego roku w naszym kraju diagnozuje się u pacjentów pediatrycznych około 200 do 250 nowych przypadków nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. W powszechnej opinii funkcjonują jako guzy mózgu. U większości maluchów lekarze rozpoznają je zdecydowane zbyt późno. To znacznie ogranicza możliwości terapeutyczne i zwiększa śmiertelność. Guzy mózgu u dziecka są trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów u pacjentów przed ukończeniem 16 rokiem życia. Jakie są więc podstawowe objawy, które mogą sugerować u dziecka nowotwór ośrodkowego układu nerwowego? Które objawy powinny skłonić rodziców do pilnej wizyty u lekarza? Jakie sygnały wysyła guz mózgu u dziecka? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Guzy mózgu u dziecka – częstość występowania i rokowanie

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są drugimi po białaczkach najczęstszymi nowotworami stwierdzanymi w populacji pediatrycznej. Najczęściej zapadają na nie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia (67% przypadków). W badaniach epidemiologiczny obserwuje się ponadto, iż chłopcy chorują nieznacznie częściej niż dziewczynki (1,2:1). Jeśli chodzi o przeżywalność, to jest ona w głównej mierze zależna od wczesnego postawienia diagnozy, wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz od rodzaju nowotworu. Najlepszym rokowaniem charakteryzują się rdzeniaki płodowe (60% długoletnich przeżyć), wysoko zróżnicowane gwiaździaki, czy też czaszkogardlaki (85-90% długoletnich przeżyć).

guzy mózgu u dziecka

Objawy nasuwające podejrzenie guza mózgu u dziecka

Guzy mózgu, w zależności od lokalizacji, typu, stopnia złośliwości oraz szybkości wzrostu, manifestują się w bardzo zróżnicowany sposób. Ich objawy mogą być często także mylnie interpretowane, jako sugerujące powszechnie występujące choroby wieku dziecięcego. Niemniej jednak szczególną uwagę rodziców oraz lekarzy powinny wzbudzać następujące symptomy:

  • Poranne wymioty pojawiające się na czczo.  Ich przyczyną jest wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego wywołany wzrostem guza.
  • Silne bóle głowy o jednostronnej lokalizacji. Szczególny niepokój rodziców powinny wzbudzać nawracające, nieustępujące pomimo leczenia bóle głowy lokalizujące się w okolicy czołowej lub potylicznej.
  • Objawy neurologiczne. Pierwszymi objawami rozwijającego się w mózgu guza mogą być pojawiający się nagle zez, zaburzenia równowagi, problemy z połykaniem i krztuszenie, zaburzenia widzenia, niekontrolowane oddawanie moczu i stolca, niedowłady kończyn, problemy z chodzeniem, czy też napady drgawkowe.
  • Powiększenie obwodu główki i uwypuklenie ciemiączka. Wywołany jest przez wzrost ciśnienie panującego wewnątrz czaszki malucha.
  • Zmiana zachowania. Najczęściej stwierdza się je u niemowląt i obejmują one płaczliwość, niepokój, nadpobudliwość psychoruchową oraz nadwrażliwość na dotyk, dźwięki i światło.
  • Moczówka prosta. Charakteryzuje się bardzo dużym pragnieniem połączonym z oddawaniem dużych ilości moczu i wymaga diagnostyki nakierowanej na wykluczenie zmian rozrostowych w OUN.
  • Zaburzenia wzrostu. Wzrost dziecka warunkuje sekrecja hormonu wzrostu (GH) przez przysadkę mózgową. Guzy lokalizujące się w jej okolicach mogą proces ten zaburzać i prowadzić do przyspieszenia tempa wzrostu lub jego znacznego ograniczenia, czy też zatrzymania.

Wyżej wymienione objawy nie zawsze wskazują na guz mózgu. Niemniej jednak ich wystąpienie jest bezwzględnym wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza i przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Konieczne są badania neuroobrazowe, które są złotym standardem w diagnostyce nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.

Guzy mózgu u dzieci – leczenie

Terapia guzów mózgu u dzieci obejmuje między innymi leczenie neurochirurgiczne, radioterapię oraz chemioterapię. Jej prowadzenie jest bardzo skomplikowane. Powinno być powierzone ośrodkom wysokospecjalistycznym, które mają odpowiednie doświadczenie i zaplecze techniczne. Tylko takie podejście może zwiększyć szanse dziecka na długoletnie przeżycie, które z roku na rok ulega dla większości typów guzów wydłużeniu.

Słowem zakończenia, guzy mózgu występują stosunkowo rzadko. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować objawy, które mogą sugerować ich występowanie u malucha. Należy pamiętać, że w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości wskazany jest szybki kontakt ze specjalistą.

Bibliografia:
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec
Krajowy Rejestr Nowotworów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy