W okresie niemowlęcym wyjątkowo intensywnie rozwijają się zdolności poznawcze i wrażliwość na zewnętrzne bodźce. Odpowiedni dobór zabawek może zatem pomóc maluchowi wykształcić niektóre umiejętności lub udoskonalić te nowo nabyte. Niemowlęta w wieku około 3-6 miesięcy są już w stanie chwycić grzechotkę i samodzielnie nią potrząsać. Na co warto zatem zwrócić uwagę wybierając taką zabawkę?
Najlepsza grzechotka dla niemowląt – czyli jaka?
Grzechotki dostępne aktualnie na rynku mogą być wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj przybierają też różne kształty i występują w wielu, przyciągających wzrok kolorach.
Szczególną popularnością cieszą się zabawki przypominające kształtem główkę maku. Grzechotka może mieć również formę rurki, w której umieszczone są elementy wydające dźwięki. Taka zabawka bardzo często staje się ulubionym towarzyszem zabaw malucha i sprawdza się zazwyczaj w przypadku większości niemowląt. Niemniej ciekawym rozwiązaniem są grzechotki wykonane z tkanin o różnej fakturze.
Dziecko rozwija w ten sposób nie tylko zdolności motoryczne i zmysł słuchu, ale również doświadcza swoje najbliższe otoczenie za pomocą dotyku.
Wraz z upływem czasu, niemowlęta powoli odkrywają poszczególne partie swojego ciała. Można im to ułatwić z pomocą specjalnych grzechotek, które zakłada się na rączki lub nóżki malucha. To wspaniała zachęta do poruszania kończynami i podejmowania prób chwytania. Grzechotki tego typu są zazwyczaj wyposażone w opaski na rzepy, ale mogą mieć również formę skarpetki lub rękawiczki. Taka zabawka świetnie pobudza ciekawość malucha. Niektóre modele mogą również odtwarzać efekty świetlne po naciśnięciu odpowiedniego guziczka. To genialna lekcja rozumienia zasad przyczyny i skutku.
Grzechotka dostosowana do wieku dziecka
Wybierając grzechotkę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Niemowlak na poszczególnych etapach swojego rozwoju, ma zupełnie inne potrzeby. Właśnie dlatego przy zakupie zabawki, trzeba rozważyć takie kwestie jak:
- kształt,
- kolor,
- struktura,
- miękkość
- rodzaj wydawanego dźwięku.
W tym celu warto uważnie obserwować dziecko i wybrać taką grzechotkę, która nie tylko pomoże mu w zdobywaniu nowych umiejętności, ale jednocześnie dostarczy mnóstwo okazji do świetnej zabawy.
Jeśli dziecko ukończyło już szósty miesiąc życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce w buzi pojawią się pierwsze ząbki. To szczególnie trudny okres dla każdego niemowlęcia, dlatego warto wówczas pomyśleć o zakupie grzechotki z gryzakiem. Kiedy doskwiera ból, maluszek może swobodnie gryźć miękką część zabawki, aby ukoić nieprzyjemne doznania.
Bezpieczna grzechotka
Oprócz kwestii związanych z potrzebami malucha i jego aktualnymi zainteresowaniami, szczególnie ważne jest bezpieczeństwo dziecka.
Kupując grzechotkę należy wybierać tylko takie zabawki, które posiadają odpowiednie atesty. W tym przypadku szczególnie istotne są:
- oznaczenie wiekowe,
- znak CE (dla zabawek wyprodukowanych w Unii Europejskiej)
- znak ASTM-F963 (dla zabawek wyprodukowanych w USA),
- zalecenia związane z reżimem higienicznym,
- rekomendacja polskiego Instytutu Matki i Dziecka.
Dobrej jakości grzechotka powinna być również właściwie dopasowana do sposobu jej używania przez dziecko. Jest oczywiste, że maluszek nie tylko trzyma zabawkę w rączce, ale też ją gryzie, rzuca, a nawet nią uderza. Aby zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa, trzeba wybierać grzechotki:
- pozbawione ostrych elementów,
- wykonane z nieszkodliwych i nietoksycznych materiałów,
- odpowiednio duże, aby maluch nie mógł jej połknąć,
- lekkie,
- solidnie wykonane, trwałe,
- z ergonomicznie zaprojektowanym uchwytem,
- bez widocznych wad produkcyjnych.
Współcześnie dostępne grzechotki od topowych producentów zabawek, zapewniają maluszkowi mnóstwo rozrywki i jednocześnie wspomagają jego rozwój motoryczny i koncentrację. Warto zatem sięgać po modele, które wspierają pracę mózgu za pomocą wielu bodźców sensorycznych.
Komentarze