Grypa u dzieci – objawy, leczenie i zapobieganie

Grypa to bardzo zakaźna choroba. Szybko się rozprzestrzenia. I może mieć gwałtowny przebieg. Jakie daje objawy? Po czym poznać, że to grypa u dzieci a nie przeziębienie?

Czym jest grypa?

Grypa to szybko rozprzestrzeniająca się choroba wywołana przez wirusy. Najczęściej infekcje wywołują wirusy A i B. Problemem z okiełznaniem wirusa jest fakt, że szybko mutuje. Każdego roku pojawia się nowy typ wirusa, na którego społeczeństwo nie jest odporna. Stąd tak łatwo o zachorowanie. I tak trudno o skuteczną profilaktykę.

Jest też wirus grypy typu C, ale on wywołuje bardzo łagodną chorobę układu oddechowego lub nie wywołuje żadnych objawów. Na pewno nie jest odpowiedzialny za epidemie.

grypa u dzieci

Jak rozprzestrzenia się grypa u dzieci?

Grypa u dzieci rozprzestrzenia się niezwykle szybko.  Wirus przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy kichnąć, czy przenieść wirusa za pośrednictwem rąk na zabawki czy inne przedmioty. Chorobę można łatwo przekazać poprzez korzystanie z tych samych kubków czy sztućców. Wystarczy dotknąć czegoś, co wcześniej dotykała osoba chora, następnie przenieść wirusa do ust czy oczy i gotowe.

Najłatwiej zarazić się grypą od osoby, która nie ma jeszcze objawów choroby. To dodatkowo podnosi tempo rozprzestrzenienia się choroby. Najbardziej zaraźliwa jest grypa na około 24 godziny przed pierwszymi symptomami, czyli wtedy, kiedy dana osoba nie wie, że rozwija się u niej choroba. Ryzyko zarażenia innych zazwyczaj mija w 7 dobie od zachorowania.

Które dzieci są najbardziej narażone na zachorowanie na grypę?

 • dzieci przebywające w otoczeniu innych chorób osób,
 • dzieci chodzące do żłobka, przedszkola, szkoły,
 • o osłabionej odporności.
 • zapominające o zasadach higieny – np. o myciu rąk.

Grypa u dzieci jest najbardziej niebezpieczna dla niemowlaków i małych dzieci. To właśnie najmniejsze dzieci zazwyczaj przechodzą ciężko chorobę.

Ile trwa grypa u dzieci?

Zazwyczaj grypa trwa siedem dni. Jednak maluch po zachorowaniu może czuć się osłabiony nawet przez trzy tygodnie.

Jakie objawy daje grypa u dzieci?

Grypa u dzieci daje różne objawy. Trudno ich nie zauważyć, bo są dotkliwe dla osób w każdym wieku. Są łatwe w rozpoznaniu i stanowią podstawę dla lekarza do postawienia diagnozy. Podstawowe symptomy to:

 • wysoka gorączka (sięgająca 39-40 stopni),
 • dreszcze,
 • bóle ciała,
 • ból głowy,
 • ból gardła,
 • kaszel (nasilający się),
 • katar lub uczucie zatkania nosa,
 • osłabienie, senność,
 • nudności/wymioty/biegunka

Grypa u dzieci ma zdecydowanie silniejszy i bardziej dotkliwy przebieg niż przeziębienie. Rozwija się szybko, nagle i niespodziewanie. Przeziębienie nie powoduje wysokiej gorączki. Temperatura może być podwyższona, ale nieznacznie. Głowa może boleć, ale raczej niedotkliwie. Nie ma też problemu z bólem ciała i mięśni. W przeziębieniu zazwyczaj katar jest bardziej dotliwy.

W niektórych przypadkach grypa prowadzi do zapalenia płuc. Może również w skrajnych sytuacjach powodować trwałe problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Jak leczy się grypę?

Sposób leczenia grypy uzależniony jest od wieku i stanu pacjenta, a także od przebiegu choroby. Podstawą jest łagodzenie objawów oraz zapewnienie organizmowi najlepszych warunków do powrotu do zdrowia. Wskazany jest wypoczynek w łóżku i dostarczanie dziecku sporej ilości płynów. To ważne, by zadbać o dziecko, bo nieleczona grypa powoduje liczne powikłania.

Grypy nie leczy się antybiotykami. Podaje się leki przeciwgorączkowe, łagodzące objawy – kaszel, katar, a w razie cięższego przebiegu – środki przeciwwirusowe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.