Gry na konsolę dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Chcesz zostać prawdziwym superbohaterem? Podaruj swojemu dziecku grę na konsolę! To doskonały pomysł na prezent świąteczny, który ucieszy zarówno przedszkolaka, jak i nastolatka. Na co zwrócić uwagę, wybierając grę dla dziecka?

Ceny gier na Xbox One lub Playstation 4 są zróżnicowane, jednak koszt najlepszych pozycji może obciążyć miesięczny budżet niejednego gospodarstwa domowego. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko kocha gry i marzy o znalezieniu jednej z nich pod choinką, wykorzystaj najlepszy moment na zakup świątecznych prezentów: Black Friday 2022. Zobacz, jak wybrać grę na konsolę, by była bezpieczna dla Twojego dziecka.

Nie ma gier uniwersalnych

Tę zasadę można rozumieć na wiele sposobów. Nie ma bowiem gry dobrej dla każdego, niezależnie od wieku, zainteresowań czy… posiadanej konsoli. Jeśli na co dzień nie korzystasz z Waszego sprzętu do gier, upewnij się, jaki model macie w domu, bo gry są kompatybilne z konkretnymi konsolami.

Graj z dzieckiem!

Spróbuj zaangażować się w tę rozrywkę i dołącz do weekendowej sesji gier na konsoli. Zobaczysz, jaki rodzaj gier najbardziej cieszy Twoje dziecko, ale przede wszystkim poznasz ten sposób spędzania wolnego czasu. Uwierz, że wspólne granie na konsoli może być sposobem na ciepłe rodzinne chwile pełne wyzwań, z którymi będziecie się razem mierzyć. Czeka Was też z pewnością dużo śmiechu.

Poznaj ulubione gry na konsolę

Przeglądając ulubione gry swojego dziecka, spróbuj dostrzec, jaki rodzaj gier lub tematyka jest dla niego szczególnie interesująca. Może się okazać, że Twoja pociecha kocha gry przygodowe i światy fantasy albo pozycje pełne zagadek i zręcznościowe – ten trop będzie jednym z ważniejszych podczas poszukiwań idealnej oferty Black Friday – przecenionych gier na konsolę Playstation 4 lub inny posiadany przez Was sprzęt. Pamiętaj, by kliknąć w powyższy link, gdy ruszą promocje na Black Friday – znajdziesz tam wtedy najlepsze oferty gier na PS4.

Nie bagatelizuj oznaczeń PEGI!

Na okładkach gier znajdziesz oznaczenie PEGI – kolorowy prostokąt z dużą białą liczbą. Jest to oznaczenie wieku, dla którego przeznaczona została ta konkretna gra na konsolę:

  • PEGI 3 dla gier bez ograniczeń wiekowych. Gry z tym oznaczeniem nie mogą zawierać wulgaryzmów, przemocy czy elementów wywołujących strach;
  • PEGI 7 – to oznaczenie mają gry dla dzieci w wieku 7 lat i starszych. Gry z tej grupy różnią się od tych z oznaczeniem PEGI 3 jedynie dopuszczeniem scen, które najmłodsi gracze mogliby ocenić jako straszne oraz głośnych dźwięków;
  • PEGI 12 dla gier przeznaczonych dla osób powyżej 12. roku życia. W pozycjach z tym oznaczeniem mogą pojawić się lekkie wulgaryzmy oraz nagość, a także pojedyncze sceny przemocy – zwykle wobec postaci fantastycznych;
  • PEGI 16 – oznaczenie to znajdziesz na grach, które będą odpowiednie dla osób w wieku 16 lat i starszych. Gry te mogą zawierać elementy związane z przestępstwami czy używkami, a ponadto realistyczne sceny przemocy oraz aktywności seksualnej;
  • PEGI 18 dla gier, w które grać powinni wyłącznie pełnoletni.

Nie warto popełnić błędu, pozwalając przedszkolakowi na grę z oznaczeniem PEGI 12 lub nawet PEGI 7 – różnica między dwiema pierwszymi grupami wiekowymi może wydawać się niewielka, jednak cztero- czy pięciolatek nie ma najczęściej możliwości poznawczych charakterystycznych dla starszych dzieci. Zabawa taka mogłaby się skończyć dla malucha wzbudzeniem niepotrzebnych lęków lub trudnym do odreagowania przebodźcowaniem.

Jeśli korzystacie w domu z konsoli Xbox One, 25 listopada przejrzyj gry na Xbox One w ofercie na Black Friday – sprawdź oznaczenia wiekowe i skonfrontuj je z rodzajem i tematyką gier lubianych przez dziecko, by wybrać najlepszą grę na konsolę.

Czy dzieci powinny grać na konsolach?

Podejmowanie decyzji rodzicielskich bywa dziś szczególnie trudne, ponieważ z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami i radami, często stojącymi wobec siebie w opozycji.

Gry wydają się rodzicielskim tabu – z jakiegoś powodu wolelibyśmy, by nasze dzieci nie spędzały czasu z padem w ręku. Boimy się wpływu gier na dziecięcą psychikę i wrażliwość, boimy się nadmiaru bodźców i ewentualnego uzależnienia. Przemyślany wybór gry na Xboxa czy PS jest jednak pierwszym krokiem do sukcesu. Drugi to z pewnością pewna kontrola nad tym, w co dziecko gra i jak dużo czasu spędza w ten sposób. Ogromnie ważna jest również uważność na zachowanie dziecka – jeśli po zabawie z konsolą dziecko staje się podenerwowane lub agresywne, najpewniej wybrana pozycja nie jest dla niego odpowiednia.

Poznaj zasady działania konsoli.

Dziś niemożliwe jest wychowanie dziecka bez dostępu do elektroniki i współczesnych rozrywek. Kluczem do dobrej relacji z konsolą, telewizorem czy komputerem jest przekazanie odpowiednich wzorców. Rodzinna gra pełna śmiechu, podejmowana wymiennie z innymi rozrywkami (np. grami planszowymi, spacerami czy wspólnym gotowaniem), pokaże dziecku, że popołudnie z padem to tylko jeden z wielu sposobów na satysfakcjonujące spędzanie wolnego czasu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*