Gronkowiec u dziecka – jak przebiega zakażenie?

Bakteria gronkowca złocistego występuje w ludzkim otoczeniu dość powszechnie. Bywa przyczyną chorób skóry oraz infekcji dróg oddechowych. Powoduje także zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie mięśnia sercowego. Najczęściej atakuje dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży czyli osoby o osłabionej odporności. Jak przebiega zakażenie gronkowcem u dzieci i w jaki sposób postępować, aby nie dopuścić do infekcji? Czy gronkowiec u dziecka może być niebezpieczny?

gronkowiec u dziecka

Jak dochodzi do zakażenia gronkowcem złocistym u dziecka? Gronkowiec u dziecka

Gronkowiec złocisty należy do rodziny Staphylococcus aureus, która stanowi najczęściej spotykany rodzaj bakterii. Szacuje się, że co trzecia osoba przenosi je na powierzchni skóry lub w śluzówce nosa i nie choruje. Takie zjawisko określa się mianem kolonizacji bakteryjnej. Jeśli jednak gronkowiec złocisty dostanie się do wnętrza organizmu może wywołać groźne w skutkach zakażenie. 

Bakterie gronkowca złocistego zazwyczaj przenoszą się w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną lub “skolonizowaną”. Mogą się jednak rozprzestrzeniać również przez kontakt z przedmiotami, których dotykała zarażona osoba.

Toksyny wytwarzane przez gronkowca złocistego rozwijają się również w zakażonym jedzeniu. Bakterie z tej rodziny są wyjątkowo odporne na wysokie temperatury. Nie rozkłada ich zatem obróbka termiczna w postaci pieczenia czy gotowania. Gronkowiec doskonale  rozwija się również w produktach mięsnych i nabiale. Spożycie toksyn prowadzi więc do zatrucia pokarmowego, które u dzieci przybiera wyjątkowo ostry przebieg.

Zwiększone ryzyko zakażenia gronkowcem złocistym występuje także u dzieci z otwartymi ranami, oparzeniami lub skaleczeniami. 

Objawy zakażenia gronkowcem złocistym u dzieci

Zakażenie gronkowcem złocistym diagnozuje się na podstawie wyników badań krwi i moczu na obecność bakterii bądź też próbki tkanki pobranej z zakażonego obszaru. 

Gronkowiec złocisty, w zależności od miejsca, w którym jest zlokalizowana infekcja, może powodować różnorodne dolegliwości o całkowicie odmiennych objawach. Najczęściej wyróżnia się zakażenie:

  • skóry i tkanek podskórnych,
  • tkanek miękkich,
  • zakażenia układowe (szczególnie niebezpieczne u małych dzieci).

Najczęstsze objawy, które towarzyszą zakażeniu gronkowcem złocistym to zmiany skórne. U noworodków pojawia się zapalenie pęcherzowe i zapalenie złuszczające skóry będące skutkiem produkcji toksyn, które działają drażniąco na naskórek. U starszych dzieci pojawia się silne podrażnienie i zaczerwienienie, któremu towarzyszy wysoka gorączka.

Bakterie gronkowca złocistego mogą także powodować:

  • zapalenie mieszków włosowych – u dzieci przyjmuje najczęściej postać swędzącego obrzęku powieki czyli popularnego jęczmienia,
  • zespół oparzeniowy – na całym ciele pojawia się mocno swędząca wysypka przechodząca w wodniste pęcherze, które pękają w końcowej fazie infekcji dając wrażenie poparzonej skóry; równolegle pojawia się wysoka gorączka; zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja dziecka,
  • infekcje błon śluzowych i surowiczych – u dzieci objawiają się jako zapalenie gardła i migdałków, zapalenie zatok i oskrzeli, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie dróg moczowych, angina,
  • zakażenie krwisepsa, której towarzyszy bardzo wysoka gorączka; wymaga niezwłocznej hospitalizacji,
  • zatrucie pokarmowe – silne bóle brzucha, biegunka, wymioty prowadzące do odwodnienia.

Podsumowanie

W związku z trudnościami, które są związane z leczeniem gronkowca u dzieci, zakażeniom wywoływanym przez Staphylococcus aureus lepiej zapobiegać, niż leczyć. Środki zaradcze są stosunkowo proste. Najważniejsze z nich to ostrożność i dbałość o higienę. Skaleczenia należy właściwie pielęgnować i chronić przed kolonizacją bakterii przy użyciu plastrów. Warto również przypominać dzieciom o częstym myciu rąk oraz całego ciała.

Bibliografia:
1. https://www.nhs.uk/translationpolish/documents/mrsa_polish_final.pdf
2. https://www.labtestsonline.pl/choroba/zakazenia-ran-gronkowcem-zlocistym
3. https://www.cdc.gov/mrsa/index.html
4.  https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158226,zakazenia-gronkowcowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*