Gradówka u dziecka – pojawia się i sama znika?

Gradówka u dziecka, w odróżnieniu od jęczmienia, nie boli. Pojawia się nie wiadomo skąd i sama po kilku tygodniach znika. W zdecydowanej większości przypadków nie wymaga leczenia. Czasami jednak trzeba interweniować. Gradówka na powiece może pojawić się już u kilkulatków. Jak ją rozpoznać?

Czym jest gradówka?

Gradówka (chalazon), torbiel gruczołu Meibom to zmiana zapalna wskazująca na zapalenie gruczołu łojowego. Może mieć różne przyczyny. Czasami pojawia się jako konsekwencja niedoleczonego jęczmienia, innym razem wskazuje na niedawno przebytą infekcję bakteryjną (głównie zakażenie gronkowcem), może pojawiać się w okresach osłabienia odporności albo być jednym z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Niekiedy rozwija się po stanie zapalanym powiek czy spojówek. Jest wywołana przez zablokowanie ujścia gruczołu łojowego.

gradówka u dziecka

 

Jak wygląda gradówka u dziecka?

Gradówka ma postać mniejszego lub większego twardego guzka na powiece dziecka – może pojawić się na powiece dolnej lub górnej. Ma wyraźnie zarysowane brzegi. Zazwyczaj niewielką średnicę, najwyżej kilku milimetrów. Może towarzyszyć jej obrzęk, ale zazwyczaj występuje bez stanu zapalnego. Przybiera postać guzkowego zgrubienia skóry. W odróżnieniu od jęczmienia, z którym jest mylona – nie boli. Rzadko powoduje obrzęk całej powieki czy pogorszenie widzenia. W zdecydowanej większości przypadków sama znika. Czasami jednak rośnie i zaczyna przeszkadzać, powodując dyskomfort.

Jeśli gradówka rośnie, boli lub ma spore rozmiary, warto udać się do lekarza.

Jak leczy się gradówkę?

Gradówka w większości przypadków sama znika. Warto szczególnie starannie dbać o higienę oczu, przemywając je dwa razy dziennie letnią przegotowaną wodą. Można również wykonywać 20-minutowe ciepłe okłady i delikatnie masować oko. Warto wypróbować kompresy z rumianku, zielonej herbaty.

Czasami jednak  (gdy gradówka rośnie lub jest duża) albo towarzyszy jej ból, czy pogorszenie widzenia, niezbędna jest wizyta u lekarza. Okulista może zdecydować o stosowaniu maści, podaniu antybiotyków czy ostrzykiwaniu zmiany antybiotykiem.Do lekarza należy udać się również wtedy, kiedy po 2 tygodniach domowego leczenia gradówka nie znika.

Czasami konieczne jest usunięcie gradówki poprzez łyżeczkowanie. Lekarz podaje znieczulenie miejscowe i usuwa zamianę. W przypadku małych dzieci często stosowane jest krótkie znieczulenie ogólne.

Niestety gradówka lubi nawracać, dlatego bardzo istotne, żeby dbać o higienę oka, pamiętając o systematycznym jego przemywaniu. Ponadto u dzieci, u których gradówka nawraca, konieczne jest badanie wzroku i w razie potrzeby dobranie szkieł korekcyjnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.