Gorączka z emocji

Mama z dzieckiem chorym na grypęDzieci gorączkują z różnych powodów. Nie zawsze podwyższonej temperaturze ciała towarzyszą inne objawy, co stanowi spore wyzwanie diagnostyczne, zwłaszcza dla lekarzy badających małe dzieci do lat trzech. Przyczyną wskazań na termometrze powyżej 38,5 mogą być przykładowo silne emocje: stres, strach, czy nadmiar wrażeń. Taka gorączka zazwyczaj mija po kilku godzinach lub ostatecznie dniu bez wyraźnych pozostałości, czy wspomnień.

Gorączka o nieznanym pochodzeniu

Z angielskiego nazywa się ją fever of unknown origin –  skrót FUO może mieć przyczynę w przegrzaniu organizmu czy w intensywnym wysiłku. Niekiedy jednak przyczyna początkowo nierozpoznana może istnieć w infekcjach dróg moczowych, czy w innych chorobach.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dziecko ma gorączkę, należy zadbać o odpowiednie napajanie malucha, by nie doszło do odwodnienia, jak również lekką dietę. Im młodsze dziecko, tym należy działać szybciej. Maluchowi możemy podawać leki obniżające temperaturę zawierające paracetamol lub ibuprofen (jeśli temperatura nie spada, również zamiennie, zgodnie z dawkowaniem opisanym na opakowaniu). Z lekarzem należy się skontaktować, w zależności, od tego jak małe jest dziecko, w przeciągu dwóch-trzech dni od wystąpienia gorączki, jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się nadal.

Warto pamiętać

 • dziecko może mieć gorączkę po wysiłku, dlatego warto poczekać, zanim zmierzymy mu temperaturę, najlepiej zrobić to po krótkim wypoczynku.
 • dzieciom do lat 12 nie podajemy polopiryny ani aspiryny, leków z kwasem acetylosalicylowym
 • leki w czopku są lepsze w przypadku dzieci, które wymiotują, jednak mogą być trudne w aplikacji. Natomiast w syropie lub zawiesinie są najczęściej dobrze akceptowane przez małe dzieci, które bez większych trudów akceptują ich smak.
 • leki przeciwgorączkowe podajemy, gdy temperatura dziecka przekracza 38,5 stopnia, a na pewno koniecznie wtedy, gdy jest wyższa niż 39 stopni.

Czy Wy obserwowaliście u swoich dzieci gorączkę z emocji? Pojawiającą się po stresującym dla dziecka wydarzeniu? Podzielcie się doświadczeniem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mała mała

  ważny problem, o którym mało się mówi. dzieci są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany. jedne bardziej, inne mniej. jednak gorączka występuje u nich częściej…i jest bardziej odczuwalna…

 2. ewa30 ewa30

  ja tez czasami mam wrazenie, ze maluch goraczkuje ze zlosci albo ze stresu

 3. herka herka

  mój skarb ostatnio miał gorączkę z emocji, na wakacjach. Na szczęście miałam przy sobie w apteczce Ibufen z aplikatorem. Podałam mojemu szkrabowi i szybko przeszło.

 4. kaśka kaśka

  Mój maluch w lecie miał podwyższą temperaturę – za bardzo go przegrzewałam. Płakał nie wiedziałam o co chodzi, dopiero kiedy wzięłam go na ręce był cały spocony, kiedy go przebrałam temperatura sama się obniżyła. Moment podania leków silnie uzależniony jest od dziecko, niektóre przy 38,5 st mają drgawki, trzeba wtedy zareagować wcześniej. Najczęściej podaje milifen – ibuprofen w syropku, który działa również przeciwzapalnie, czasami łącze go z paracetamolem w odpowiednich odstępach czasu.

 5. Troskliwa mama Troskliwa mama

  Witam. Dzisiejszego dnia miałam to samo z moja córka 3 latka. Od godz 7 rano bez przerwy w zabawie i nowe wrażenia z przyjścia koleżanki i zabawy z nią w domu. Bawiły się długo i intensywnie kolo godz 18.30 zaczęła zamykać oczy myślałam że ze zmęczenia ale gdy dotknelam główki była gorąca. Zmierzyłam tem.miała 38 stopni zasnęła. Koło godziny 21.30 tem. zaczęła sama spadać aż w końcu doszło do normalnej tem.ciała. wysilek emocje i taki był efekt. Pierwszy raz coś takiego nam się zdarzyło.

 6. Ewa Ewa

  DZISIAJ MOJA CORKA DOSTALA GORACZKE.PODWJRZEWAM ZE CHODZI O STRES ZQIAZANYM Z PZEDSZKOLEM.CODZIENNIE PLACZE ZE NIE CHCE ISC CALY DZIEN JEST BARDZO SMUTNA.

 7. Patrycja Patrycja

  Moje 2 letnie dziecko dostało gorączki 38.5 po tym jak nie było mnie cały weekend, a on został z babcią. Gdy wróciłam wieczorem był bardzo marudny i potem podwyższyła mu się temperatura. Na szczęście rano już wszystko było ok. Także to była reakcja na silne emocje.

 8. ASIA ASIA

  Moje dziecko lat 4 od czasu, gdy ojciec sie wyniosl goraczkuje, gdy on go zabiera do siebie na weekend. Za kazdym razem praktycznie goraczki bezobjawowe 38.5 c. Gdy dziecko wraca do domu goraczek nie ma i spi normalnie.