Gorączka w ciąży – martwić się? Co robić?

Gorączka w ciąży wywołuje u przyszłych mam sporo emocji. To dlatego, że istnieje teoria, że powiększona temperatura ciała na początku ciąży może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych u dzieci – szczególnie wad cewy nerwowych – rozszczepu kręgosłupa. To tylko teoria, która nie ma, jak dotąd, silnego potwierdzenia w wynikach badań. Pocieszające jest to, że wiele kobiet w okresie ciąży ma gorączkę i fakt ten nie ma negatywnego wpływu na rozwój płodu.

Kiedy jednak gorączka w ciąży powinna martwić? Od jakiego momentu należałoby ją próbować zbić?

Gorączka w ciąży – pierwsza pomoc

gorączka w ciąży

gorączka w ciąży

Gdy masz gorączkę, połóż się do łóżka, ale nie przykrywaj się grubym kocem czy kołdrą, by niepotrzebnie nie podnosić temperatury ciała, co mogłoby być niekorzystne dla Ciebie i dziecka.  Umieść chłodny ręcznik na głowie lub karku. Możesz wziąć również letnią kąpiel, co pozwoli Ci w naturalny sposób obniżyć wysoką temperaturę.

Zwiększ ilość spożywanych płynów. Jeśli masz objawy przeziębienia, najlepsze będą gorące napoje, które ukoją Twoje gardło oraz ułatwią przełykanie śliny.

Upewnij się, czy dostarczasz wystarczająco dużo witaminy C, która w naturalny sposób uzdrawia oraz ułatwia układowi immunologicznemu walkę z zagrożeniem. Witaminę C znajdziesz w owocach, warzywach, sokach, a także w suplementach diety dla ciężarnych.  W trakcie infekcji popyt na witaminę C w organizmie drastycznie wzrasta.

Gorączka w ciąży – kiedy niezbędna konsultacja z lekarzem?

Jeśli gorączka nie ustępuje w przeciągu 24-36 godzin, niezbędna jest wizyta u lekarza. Podobnie jeśli gorączka jest wyższa niż 39 stopni. Poza tym nie wolno ignorować sytuacji, jeżeli podwyższonej temperaturze towarzyszy – ból brzucha, nudności, skurcze, wysypka – w takiej sytuacji należy udać się do specjalisty po pomoc, nie oczekując na dalszy rozwój sytuacji.

Gorączka w ciąży może być objawem infekcji wirusowej, zatrucia,zakażenia układu moczowego, toksoplazmozy, ospy wietrznej. Lekarz do oceny sytuacji może zlecić proste badania – krwi i moczu.

Dowiedz się, jak leczyć przeziębienie w trakcie ciąży.

Co na gorączkę w ciąży? Leki w ciąży

W ciąży możesz łykać paracetamol – jednak najlepiej po konsultacji z lekarzem i zgodnie z instrukcją dawkowania na opakowaniu. Postaraj się sięgać po paracetamol w możliwie niewielkich dawkach i krótkim czasie. Nie łykaj jednak preparatów na bazie ibuprofenu (szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze), bo leki tego typu mogą mieć wpływ na układ krążenia dziecka w przyszłości.

Przeczytaj o lekach w okresie ciąży i w trakcie karmienia piersią.

Czy gorączka w ciąży jest groźna dla dziecka?

Niska gorączka na początku ciąży nie stanowi zagrożenia, ale już wysoka temperatura może być niebezpieczna, dlatego należy ją zbić dostępnymi sposobami.

Wczesny rozwój płodu zależy od aktywności białek, a te są wrażliwe na zmiany temperatury – dlatego wysoka temperatura jest szczególnie groźna w pierwszym trymestrze ciąży. W trzecim trymestrze, gdy płód jest już rozwinięty, gorączka nie jest już tak niebezpieczna. Jednak w celu zminimalizowania ryzyka powikłań, warto skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mama mama

    Na poczatku ciazy mialam problem…infekcja, wysoka goraczka, lezalam pod koldra i ryczalam, nie chcialam do lekarza, chyba hormony robily swoje…na szczescie po paracetamolu i dwoch dniach lezakowania samo przeszlo, maluch urodzil sie zdrowy

  2. martus martus

    Polecam prenalen i paracetamol, w ciągu kilku dni stawiało mnie to na nogi.

  3. Karolajn Karolajn

    Brałam paracetamol i i się nie przejmowałam…nic nie było