Gorące kąpiele w ciąży

Panuje opinia, że gorące kąpiele w ciąży mogą podnosić ryzyko poronień. Większość ekspertów zwraca uwagę, by w tym szczególnym czasie zastanowić się nad sposobem pielęgnacji ciała oraz rozważyć zasadność poszczególnych zabiegów wykonywanych w domu. Oczywiście nikt nie jest w stanie stwierdzić, że to właśnie gorąca kąpiel zagroziła płodowi, jednak jeśli istnieje choćby minimalne ryzyko negatywnego wpływu wysokiej temperatury na ciążę, to chyba nie warto ryzykować?

Zimne prysznice?

Każda skrajność nie jest dobra. Dlatego w obawie przed złym wpływem gorącej wody nie ma sensu decydować się na zimne prysznice. Wystarczy letnia woda.

Gorąca kąpiel w ciąży

iStock_000006829841XSmallKażdy osoba ma inną odporność temperaturę, w tym na gorącą wodę. Dlatego kobieta, która z powodzeniem zanurzała ciało w gorącej wodzie przed zajściem w ciążę, jest mniej narażona na negatywne konsekwencje takiej kąpieli w ciąży niż ta, która wcześniej nie praktykowała takiego sposobu pielęgnacji.Ponadto jest jeszcze inna prawidłowość: większość kobiet odruchowo kończy kąpiel, gdy ich temperatura ciała za bardzo rośnie, czy pogarsza się samopoczucie.

Dla pewności jednak warto ograniczyć długie przebywanie w gorącej wodzie do minimum. Jeśli chcemy pozostawić sobie przyjemność z wpływu ciepła, możemy bez ryzyka moczyć stopy

.

Dlaczego nie wolno kąpać się w gorącej wodzie w ciąży?

Odpowiedź jest prosta. Gorące kąpiele, czyli takie, w których woda ma temperaturę wyższą niż 38,9 stopni, podnoszą temperaturę ciała. Nie od razu, ale po około 10 minutach po zakończeniu kąpieli. Efekt trwa tym dłużej, im dłużej trwała kąpiel. Badania pokazują, że jest większy, jeśli w trakcie kąpieli ramiona i ręce nie były zanurzone w wodzie.

Sauna w trakcie ciąży

W trakcie ciąży lepiej zrezygnować z przebywania w saunie. Dlaczego? Ponieważ w trakcie korzystania z niej mogą wystąpić negatywne konsekwencje, takie jak: obniżenie ciśnienia krwi, odwodnienie, zawroty głowy, które mogą być dużo bardziej niebezpieczne dla ciężarnej niż pozostałych osób.

Wysoka temperatura a ciąży

Kobiety w ciąży, dla bezpieczeństwa, powinny zrezygnować z wszystkiego, co możemy powodować podniesienie temperatury ciała:

 • wyczerpująca praca w upale,
 • długie i męczące ćwiczenia fizyczne

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paulina Paulina

  Wspaniały edukujący artykuł. Watro go przeczytać. Odpowiedź na powyższy poruszany temat może wydawać nam się oczywista. Jednakże uważam, że wiele młodych przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z wysokiej temperatury i stwierdziłoby, że nie ma nic groźnego podczas korzystania z sauny podczas ciąży lub po prostu o nich nie wie, nie jest świadoma.

 2. Paulina Paulina

  Wspaniały edukujący artykuł. Watro go przeczytać. Odpowiedź na powyższy poruszany temat może wydawać nam się oczywista. Jednakże uważam, że wiele młodych przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z wysokiej temperatury i stwierdziłoby, że nie ma nic groźnego w korzystaniu z sauny podczas ciąży lub po prostu nie wie o zagrożeniach (nie jest ich świadoma).

 3. Ola Ola

  Generalnie problemem jest przegrzanie ciała, tak samo jak przy opalaniu i przebywaniu w „tropikach”. Przegrzanie może doprowadzić do krwotoku z dróg rodnych. Jednakże, ja ani w pierwszej ani w obecnej ciąży z kąpieli nie rezygnuję. Dbam o to, by nie były zbyt długie i gorące. Ale dostrzegam ich zbawcze działanie – relaks oraz odprężenie mięśni. Mam zapewne zapalenie nerwu kulszowego i jedynym ratunkiem dla mnie jest wejście do wanny!

 4. Mama Anka Mama Anka

  Mówi się o gorących kąpielach, ale jednocześnie demonizuje się kąpiele w ogóle. Zacznijmy od tego, że kąpiel może się odbywać w ciepłej, a nie gorącej wodzie. Szczególnie w zimne dni taka rozgrzewająca kąpiel w ciepłej wodzie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Szczególnie przyszła mama może się nawet za wczasu zaopatrzyć w termometr do wanienki i używać go podczas własnych kąpieli. Dla mnie optymalna temperatura to właśnie 37-39,5 st. W chłodniejszej wodzie generalnie marznę, a w cieplejszej jest już gorąco. Poza tym gorący prysznic też mi się wydaje kontrowersyjny, szczególnie kiedy polewa się taką wodę prosto na brzuch. Moja mama ciągle mnie przekonuje, że prysznic jest lepszy od wanny bo pod prysznicem jest cieplej… tak więc nie tylko chodzi o to co robimy, ale jak to robimy. Dlatego myślę, że każda kobiety w ciąży nie muszą sobie odmawiać ciepłych kąpieli i tak samo powinny zwracać uwagę aby prysznic nie był zbyt gorący. Jeśli ktoś jest fanem gorącej wody to pewnie zaopatrując się w termometr będzie łatwiej kontrolować temperaturę w wannie. Pozdrawiam