Glukoza w moczu w ciąży – rozpoznanie i postępowanie

Ciąża to trudny i wymagają okres, w którym przyszła mama musi wykonać szereg badań. Jednym z nich jest badanie poziomu glukozy, który należy oznaczyć już w 7-8 tygodniu ciąży. W prawidłowo przebiegającej ciąży glukoza w moczu nie powinna wystąpić. Co jednak robić, gdy się pojawi? Czy glukoza w moczu w ciąży stanowi zagrożenie dla mamy i dziecka?

Glukoza w moczu w ciąży – przyczyny

Ciąża to okres ogromnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Dochodzi do intensywnego wytwarzania hormonów, które mogą negatywnie wpływać na pracę insuliny i przyczyniać się  do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Mimo że nie ma jednej konkretnej przyczyny wystąpienia cukru w moczu, to wiadomo, że stan ten jest nieprawidłowy i może zwiastować rozwój cukrzycy ciążowej.

Czasami cukier w moczu może sygnalizować problemy z innymi narządami np. nerkami, wątrobą, choroby przysadki mózgowej, a także może pojawić się pod wpływem silnego stresu. Może być również przyczyną niewłaściwego leczenia lub zaniechania leczenia cukrzycy. Glukoza uwidacznia się w moczu przy stężeniu we krwi przekraczającym 180 mg/dl. Najczęściej pacjent skarży się również na inne objawy, tj. złe samopoczucie, senność, ciągłe zmęczenie, nawracające infekcje, zwiększone pragnienie, częstomocz.

glukoza w moczu w ciąży

Cukier w moczu – czynniki ryzyka

Glukoza w moczu nie występuje u wszystkich ciężarnych, nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy i u której przyszłej mamy się pojawi. Jest jednak grupa kobiet, które są szczególnie narażone na ten problem. Do głównych czynników ryzyka należy:

  • Cukrzyca,
  • Stan przedcukrzycowy,
  • Nadwaga lub otyłość,
  • Niska aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży,
  • Choroby endokrynologiczne,
  • Leczenie sterydami,
  • Stosowanie diety z dużą ilością węglowodanów.

Jak wykryć cukier w moczu?

Badanie poziomu glukozy w moczu jest jedynym z ważniejszych badań, wykonywanych w okresie ciąży. Glukozę wykrywa się na podstawie badania ogólnego moczu, które należy przeprowadzić już w pierwszych tygodniach ciąży, a potem powtarzać co 4 tygodnie. Aby badanie wyszło prawidłowo, pacjentka musi się do niego odpowiednio przygotować. Dobę przed badaniem ciężarna nie powinna jeść produktów, które mogą zabarwić mocz, przyjmowanie stałych leków należy skonsultować z lekarzem. Ostatni lekki posiłek można zjeść 12 godzin przed badaniem, dopuszczalne jest jedynie picie niewielkich ilości wody.

Mocz ze środkowego strumienia należy pobrać rano, do sterylnego pojemnika. Ważne jest, aby wcześniej zadbać o higienę i umyć ręce oraz okolice intymne wodą z mydłem. Próbka w ciągu dwóch godzin powinna zostać oddana do badania. Niezależnie od wyniku badania, ciężarna musi również wykonać oznaczenie glukozy we krwi. Badanie wykonuje się około 10 i 20 tygodnia ciąży oraz między 20. a 26. tygodniem.

Postępowanie w przypadku występowania glukozy w moczu

Pojawienie się glukozy w moczu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, przeprowadzenia dalszej diagnostyki oraz wdrożenie leczenia. Nie należy zwlekać, bo może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Lekarz najczęściej zaleca próbę obciążeniową, niezbędne jest również regularne mierzenie poziomu cukru  we krwi.

Przyszła mama musi przejść na dietę oraz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Wskazane są spacery, joga, pilates, ćwiczenia rozciągające oraz fitness w wodzie. Z diety należy wyeliminować produkty mocno przetworzone, bogate w cukier. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, produkty pełnoziarniste, chude mięso. Bardzo ważne, aby ciężarna była pod stałą opieką lekarza.

Jeżeli choroba jest mocno rozwinięta, konieczne może być przyjmowanie zastrzyków z insuliną. Leczenie ma na celu eliminacje skoków glukozy we krwi, zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz zredukowania ryzyka poronienia i problemów zdrowotnych u dziecka.

Skutki występowania glukozy w moczu w ciąży

Występowanie glukozy w moczu jest niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Oprócz wystąpienia cukrzycy wzrasta zagrożenie pojawienia się nadciśnienia, nefropatii, polineuropatii, kwasicy metabolicznej z ketozą, a nawet śmierci ciężarnej. W związku z rozwojem bakterii, dla których podwyższony cukier stwarza idealne warunku, może dojść do zastoju moczu oraz częstego występowania infekcji dróg moczowych.

Glukoza w moczu zwiększa ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu. Dziecko kobiety, u której stwierdzono glukozę w moczu, może  urodzić się z poważnymi wodami, np. wielowodziem, zahamowanym rozwojem, zwiększoną masą urodzeniową. Istnieje duże ryzyko, że w przyszłości u dziecka wystąpi nadwaga lub cukrzyca typu 2.  Zdarza się, że poziom glukozy w moczu jest taki wysoki, że jedynym ratunkiem dla ciężarnej jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Glukoza w moczu w ciąży jest niebezpieczna, dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach i przestrzeganiu zaleceń lekarza. Do ciąży warto przygotować się wcześniej, pamiętać o zdrowym odżywaniu i aktywności. Dzięki temu istnieje większa szansa, że ciąża będzie przebiegać prawidłowo, a dziecko urodzi się zdrowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.