Gdzie szukać pomocy, gdy niemowlę ma kolki?

Niemowlęce kolki to zmora wielu rodziców, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy się z nimi mierzą. Przyczyn kolek może być wiele, od niewłaściwego przystawiania dziecka podczas karmienia, poprzez słabo wykształcony układ pokarmowy, kończąc na dolegliwościach związanych z alergiami pokarmowymi. Niezależnie od przyczyny, najważniejsza w kolkach jest szybka i zdecydowana reakcja, aby ulżyć dziecku w bólu. Jak radzić sobie z kolkami? Gdzie szukać pomocy? Czy domowe sposoby mogą przynieść wystarczającą ulgę?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli nasze dziecko jest zdrowe, przyczyn kolki należy szukać w niewłaściwym przystawianiu malucha do piersi, bądź w złym dopasowaniu butelki. Kolki powstają, kiedy pęcherzyki powietrza powodują ucisk na jelita maluszka. Powietrze to bardzo często dostaje się wraz z pokarmem, zazwyczaj wtedy, kiedy maluch je łapczywie lub butelka ma smoczek o zbyt dużym przepływie. Aby uniknąć takich sytuacji, należy dopasowywać smoczek do wieku, a także umiejętności jedzenia dziecka, a dodatkowo podczas karmienia robić przerwy.

kolka niemowlęca

Metodą, która doskonale sprawdza się przy kolkach, jest także tzw. „odbicie” dziecka, które polega na uniesieniu malucha na ramieniu i pozwoleniu na ujście zalegających gazów. Jeśli powyższe działanie nie jest zbyt pomocne, można zaopatrzyć się w specjalny preparat zawierający symetykon, który wspomoże dziecko podczas kolek. Jeśli karmimy jednak piersią, warto skorzystać z usług certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który umożliwi nam naukę prawidłowego przystawiania malucha do piersi oraz karmienia.

Masaże i ogrzewanie brzuszka

Metodą, która znana jest od pokoleń jest masaż brzuszka maluszka, w celu jego rozluźnienia. Co ważne masaż należy wykonać nie w trakcie ataku kolki, a wcześniej, aby zapobiec temu zjawisku. Masaż brzuszka wykonujemy ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masując, powinniśmy bardzo delikatnie uciskach brzuszek, aby nie spowodować dodatkowego dyskomfortu. Metodą, która jest również znana i polecana zarówno przez doświadczone babcie jak i mamy, jest użycie termoforka. Pod wpływem ciepła, ustępują skurcze mięśni, a tym samym łatwiejsze jest wyciszenie kolki. Na rynku dostępne są klasyczne termofory, które napełnić możemy za pomocą ciepłej wody, a także takie, wypełnione pestkami wiśni, które należy podgrzać, a następnie ułożyć na brzuszku malucha.

Biały szum

Niezwykle pomocny, zarówno przy zasypianiu, jak i problemach z brzuszkiem może okazać się biały szum. Na rynku zakupić możemy specjalne maskotki, które posiadają specjalne głośniki umożliwiające odtworzenie szumu dziecku. Zakup maskotki jednak wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego możemy zastąpić go urządzeniami, które znajdziemy w każdym domu, takie jak suszarka czy odkurzacz. Suszarka do włosów, a także odkurzacz są generatorem szumu białego, który uspokaja maluszka i pozwala złagodzić dolegliwości związane z kolką. Szum w połączeniu z kołysaniem pozwala na przyniesienie realnej ulgi maluszkowi, dlatego bardzo często rodzicom poleca się podczas ataku kolki, przejażdżki z niemowlęciem samochodem. Szum opon i powietrza, a także dźwięk silnika imituje szum biały, a podczas jazdy dodatkowo występuje przyjemne kołysanie malucha, które pozwala maluszkowi odprężyć się, a w rezultacie także zasnąć.

Przygotowanie do snu

Dzieci uwielbiają rutynę, dlatego warto zadbać o właściwe przygotowanie malucha do snu. Często w walce z kolką pomaga wprowadzenie technik wyciszających maluszka, a więc ograniczenie zewnętrznych bodźców, takich jak słuchanie głośnej muzyki czy oglądanie telewizji przed snem. Czas ten przeznaczyć można na wspólne leżakowanie na brzuszku, które ma pozytywny wpływ na maluszka. Warto także wprowadzić do rutyny kąpiel maluszka. Pod wpływem ciepłej wody nasz niemowlak łatwiej się odpręży, a dodatkowo kąpiąc go, mamy możliwość masażu, czy to bezpośrednio w kąpieli, czy podczas kremowania tuż po. Warto pamiętać, że niemowlęta uwielbiają spać utulone, a podczas kolki, jest to również jeden z elementów wspomagających walkę z bólem. Specjalny otulacz lub śpiworek, w który zawinąć możemy maluszka, pozwoli nie tylko na pozbycie się kolki, ale także na bezpieczny sen.

Podczas niemowlęcej kolki mniej ważny od sposobu jest efekt. Jeśli jako rodzice widzimy, że któraś z metod dobrze się sprawdza, pomagając tym samym maluszkowi w bólu, warto ją stosować. Im szybciej zareagujemy i wprowadzimy pewne zachowania, tym łatwiej przejdziemy przez okres niemowlęcej kółko, a nasza pociecha nie będzie musiała cierpieć z powodu bólu wywołanego kolką.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*