Gdy Twoje dziecko przeklina

Wychowywanie dziecka to duże wyzwanie dla każdego rodzica. Proces ten obejmuje bowiem zarówno dbanie o prawidłowy rozwój malca, jak i naukę pociechy podstawowych manier, kultury czy właściwego używania języka. Nierzadko zdarza się jednak, że nasz podopieczny nagle zaczyna przeklinać. Wypowiadanie wulgaryzmów przez dziecko przeważnie budzi niesmak, zażenowanie i sprzeciw dorosłych, a także może świadczyć o brakach w wychowaniu, co bezpośrednio przekłada się na gorszą reputację rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, które potrafią nauczyć malca większej kontroli językowej. Co zrobić więc, gdy dziecko przeklina?

Gdy Twoje dziecko przeklina

Gdy Twoje dziecko przeklina

Dlaczego wulgarne słownictwo jest szkodliwe dla dziecka?

Słowa, które na co dzień wypowiadamy mają ogromną moc. Język nie tylko pozwala efektywnie wyrazić nasze myśli, ale także jest narzędziem umożliwiającym budowanie relacji z innymi. Wulgarne słownictwo i przekleństwa mogą jednak negatywnie wpłynąć na myślenie oraz postrzeganie świata rozwijającego się dziecka. Słowa nacechowane agresywniejszą retoryką są szczególnie szkodliwe dla przedszkolaków, ponieważ ich stosowanie może w przyszłości doprowadzić do sporych problemów emocjonalnych czy trudności w nauce dziecka. Maluchy najczęściej pierwsze przekleństwa przynoszą z przedszkola.

Bezmyślnie powtarzają nieznane słowa, których znaczenia nie do końca rozumieją, a nadmierne reakcje dorosłych na ich wypowiadanie sprawiają, że przekleństwa stają się dla dzieci jeszcze bardziej atrakcyjne. Dlatego tak ważne jest, aby wychowując pociechę wprowadzać do jej języka pozytywne słowa, które jednocześnie ograniczą użytkowanie wulgarnych wyrażeń przez dziecko.

Skąd się bierze przeklinanie u dzieci?

Przeklinanie przez dzieci najczęściej jest efektem naśladownictwa osób z najbliższego otoczenia – rodziców, starszego rodzeństwa, wujków i cioć czy rówieśników. Dodatkowo maluchy chętnie powtarzają również słowa, które usłyszą w filmach, bajkach czy grach. Warto jednak pamiętać, że większość dzieci, zwłaszcza najmłodsze pociechy nie są do końca świadome znaczenia wypowiadanych słów. Maluchy mogą też jednak przeklinać z innych powodów, wśród których wymienia się:

  •  chęć zwrócenia na siebie uwagi – dziecko może używać przekleństw, aby zwrócić na siebie uwagę dorosłych bądź zaimponować rówieśnikom;
  • brak zrozumienia kontekstu – przedszkolaki słyszą wulgaryzmy przy różnych sytuacjach, jednocześnie nie rozumiejąc kontekstu ich wypowiadania. Dlatego np. przeklinanie czy wyzywanie podczas oglądania meczu może wydać im się nawet normalnym elementem codziennego języka;
  • testowanie cierpliwości dorosłych – starsze brzdące, które już zrozumiały, że dane słowo uznawane jest za „brzydkie”, mogą testować dorosłych tylko po to, żeby zobaczyć ich reakcję na taką wypowiedź, np. przeklinają przy babci czy chrzestnej;
  • radzenie sobie ze złością czy emocjami – niektóre dzieci przeklinają, bo uznają, że jest to jedyny sposób na rozładowanie stresu czy złości.

Co zrobić gdy dziecko przeklina?

Odpowiednia reakcja rodziców na używanie wulgaryzmów przez ich pociechę okaże się tutaj kluczowa. Z pewnością należy zachować spokój – nie powinno się krzyczeć na dziecko, karać czy okazywać nadmiernego gniewu. Pierwsze, pojedyncze przekleństwa można spróbować zignorować, dzięki czemu niektóre maluchy szybko o nich zapomną. Jeżeli jednak dziecko często i regularnie wypowiada
agresywne słowa to koniecznie trzeba przeprowadzić z nim poważną rozmowę. Należy wytłumaczyć podopiecznemu, dlaczego używanie niektórych słów jest niewłaściwe i jakie mogą być tego konsekwencje (np. że komuś może być przykro, smutno, itd).

Istotne również, aby przeanalizować swoje własne zachowanie oraz najbliższych. Może to właśnie sami przekazujemy dziecku taki wzorzec, stosując zbyt często przekleństwa albo nadmiernie reagując na niektóre sytuacje? Dodatkowo, warto ograniczyć dostęp pociechy do źródeł nieodpowiedniego słownictwa, kontrolując bajki, które ogląda oraz  treści w Internecie.

Stosowanie zróżnicowanych słów jest naturalnym etapem rozwoju językowego i emocjonalnego każdego dziecka. Rodzice mają jednak za zadanie nauczyć pociechę jak poprawnie oraz kulturalnie się wysławiać. Jeżeli nasz maluch przeklina nie należy więc bagatelizować problemu. W przypadku niektórych dzieci używanie wulgaryzmów może mieć jednak głębszą przyczynę i będzie wymagało już konsultacji z psychologiem dziecięcym.

Bibliografia:Faber J., King J., Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały, Media Rodzina 2017.Rusinek M., Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci, Wydawnictwo Znak 2008.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*