Gdy nie ma w rodzinie zrozumienia

Bycie zrozumianą/zrozumianym to podstawowa potrzeba każdej osoby. Także dziecka. Gdy tego zrozumienia połączonego z pełną akceptacją nie ma, to rodzi się problem. Dziecko może wołać o akceptację na wiele sposobów.

Miłość, akceptacja, pełna akceptacja dziecka

Zwrócenie na siebie uwagi

Dziecko nieakceptowane przez rodziców będzie sprawiać problemy. Będzie wołało o uwagę i pomoc. Może zdecydować się na różne metody.

Niektóre dzieci będą ciche, apatyczne, dziwne, niepasujące. Będą zbyt grzeczne, wycofane, niesprawiające teoretycznie problemów, jednak trudne w rozmowie i komunikacji. Takie dzieci zazwyczaj są odrzucane przez grupę. Nie mają przyjaciół, są nierozumiane i odstawiane na boczny tor.

Dużo częściej wołanie o pomoc przybiera formę aktywną, agresywną, skierowaną w stronę innych (bójki, zaczepki) lub własną (samookaleczanie się, głodzenie, nadmierne objadanie).

Akceptacja rówieśników

W pewnym momencie życia każde dziecko pragnie akceptacji rówieśników. Bycie w grupie jest istotniejsze niż cokolwiek innego. To naturalna potrzeba. Niezależna od tego, czy w domu rodzinnym dziecko jest szanowane i rozumiane.

W czym zatem tkwi różnica? Okazuje się, że w determinacji, żeby nie napisać desperacji w dążeniu do wkupienia się do grupy. Dzieci, które nie mogą być sobą, nie są akceptowane w domu takie, jakie są, szukają z wielką mocą atencji wśród rówieśników. Grupa osób w ich wieku ma im zrekompensować braki, których doświadczyli w domu. Dążenie do bycia częścią społeczności, która rozumie, jest tak duża,
że przybiera niezdrowe formy. Dziecko zaczyna stawiać wszystko na jedną kartę. Jest w stanie zrobić wszystko lub prawie wszystko, by zostać zaakceptowane. Nietrudno się domyślić, że to prosta droga, żeby się pogubić, wpaść w nałogi, robić rzeczy niebezpieczne, na granicy prawa lub łamać prawo, by być uznanym „za swojego”.

Dziecko potrzebuje zrozumienia

Dziecko chce być kochane i rozumiane. I na to zasługuje. Zasługuje na wsparcie i na bezwarunkową miłość.

Jeśli nie otrzyma jej w domu, to będzie szukać akceptacji poza nim. Będzie bardzo zdeterminowana. I w jakimś sensie zagubiona, wybrakowana. Będzie szukać miłości i akceptacji. Im mniej ma jej w domu, tym bardziej będzie narażona na zranienie od innych osób. Niestety brak miłości nie daje się zastąpić. Nawet usilne szukanie jej poza domem rzadko pozwoli uzupełnić braki, których dziecko doświadczyło.

Im mocniej dziecko swoim zachowaniem zwraca uwagę na siebie, tym więcej miłości potrzebuje. Dlatego tak ważna jest bezwarunkowa miłość i akceptacja.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.