Gdy dziecko zaczyna siedzieć…

Przeciętne dziecko zaczyna siedzieć przez kilka lub kilkanaście minut bez podparcia w okolicy siódmego miesiąca. Niektóre maluchy umiejętność tę zdobywają jednak wcześniej: już w szóstym miesiącu życia, bo już na tym etapie ich mięśnie są wystarczająco silne, by sprostać temu zadaniu. Trzymaniu główki i prostemu siedzeniu sprzyja częste kładzenie dziecka na brzuch i zachęcanie do zabawy na podłodze.

Świat w lepszej perspektywie

Dla osoby dorosłej pozycja siedząca jest naturalna. Dla małego dziecka wraz z nią przychodzi prawdziwa rewolucja.

Nic dziwnego zatem, że dziecko, gdy w końcu może usiąść, uśmiecha się w znaczący sposób, pokazując, jakie jest dumne.  W końcu w pozycji siedzącej, niemowlę widzi wszystko dokładniej, może bez ograniczeń rozglądać się naokoło, ma wolne ręce, którymi bada wszystko bez najmniejszych przeszkód. W trakcie spaceru pozycja świecąca daje niesamowity ogląd rzeczywistości. Podczas kąpieli umożliwia zabawę w chlapanie i badanie wyglądu dłoni pod wodą, a w domu szybko zwiększa możliwości zabaw.

Nauka siedzenia: bez pośpiechu

Każdy rodzic powinien obserwować dziecko i oceniać nie tylko jego chęci, ale także możliwości. Jeśli maluch garnie się do siedzenia, można podać mu dłonie, by się na nich utrzymał, jednak nie pomagając poprzez ciągnięcie do góry (zwłaszcza gdy malec ma cztery miesiące i kiedy jego mięśnie najpewniej nie są gotowe do takiego wysiłku). Zbyt wczesne sadzanie nie służy dziecku.

Do pozycji siedzącej garną się dzieci często noszone w pionie oraz przez dłuższy czas przebywające w leżaczku. Jednak jeśli dodatkowo maluch spędza wiele czasu na brzuszku, nie ma powodu do zmartwień. Gorzej, gdy chce siadać, a jego układ mięśniowy i kostno-stawowy nie jest do tego przygotowany.

Kiedy dziecko siedzi bez podparcia?

Niektóre poradniki wskazują, że siedmiomiesięczne niemowlę powinno siedzieć bez podparcia przez 20 minut. Jednak jest to pewna sugestia, średnia. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w indywidualnym tempie. Rodzic powinien ten fakt zaakceptować i niczego nie przyspieszać.

Powodem do wizyty u lekarza jest brak stabilnego siedzenia w wieku dziewięciu-dziesięciu miesięcy.

Kiedy dziecko uczy się siadać?

Siedzenie bez podparcia, gdy niemowlę jest sadzane to inna umiejętność niż przejście z pozycji leżącej do siedzącej. Ta druga czynność jest o wiele bardziej skomplikowana. Niektóre niemowlęta uczą się jej w ósmym miesiącu życia, a większość między siódmym a dziesiątym miesiącem życia. Większość potrafi usiąść, gdy opanowuje pozycję na czworakach, dlatego normalne jest, że podciągające się do stania dziecko, ale nie raczkujące, może mieć problem z przejściem z pozycji stojącej do siedzącej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Lena

    Każde dziecko jest inne. Moja pierwsza córka siedziała bez podparcia w wieku sześciu miesiecy, syn dopiero około siódmego miesiąca a druga córka kompletny ewenement – 4.5 miesiąca sztuka siedzenia i sięgania po zabawki z każdej strony ciała opanowana do perfekcji.