Gdy dziecko prosi o psa…sposób, który warto wypróbować

Przychodzi taki czas, kiedy nasze dziecko zaczyna prosić o zwierzątko domowe. Często wybór pada na psa. Temat zwierzaka domowego przewija się przez cały dzień, przy różnych okazjach. Dziecko prosi, przekonuje rodziców, płacze i błaga. Snuje marzenia, jaki powinien być idealny psiak, jak razem będą spędzać czas.

Rodzic stawiany jest w niekomfortowej sytuacji. Ma wątpliwości. Zgodzić się i wziąć na siebie ciężar opieki nad czworonogiem? Nie zgodzić się i zabrać tym samym dziecku możliwość zaprzyjaźnienia się ze zwierzakiem?

dziecko chce mieć psa

To rodzic powinien być przekonany

Dzieci bywają różne. Niektóre są bardzo obowiązkowe, inne stronią od pomocy i odpowiedzialności.

Niezależnie od tego, warto uzmysłowić sobie, że za zwierzaka odpowiedzialny będzie rodzic. To on musi być gotowy na codzienne wyprowadzanie psa na spacer, niezależnie od pogody. Dziecko może obiecywać, że będzie długo i często spacerować z czworonogiem, jednak nie warto brać tych słów na poważnie.

Jeśli rodzic planuje się zgodzić na psa, powinien być też gotowy na obowiązki związane z posiadaniem pupila – codzienne spacery, karmienie, mycie, sprzątanie, wychowanie zwierzaka i związane z tym niekiedy straty/zniszczenia w domu, wizyty u weterynarza, itd.

Pies to nie zabawka. Nie da się go wyłączyć, uciszyć poprzez wyjęcie baterii. Pies i każdy inny zwierzak to odpowiedzialność.

Pomysł ze smyczą

Dziecięce życzenie często kończy się obowiązkiem dla rodzica. Dziecko chce psa, ale to rodzic ma później obowiązki z tym związane. Warto o tym pamiętać. Jeśli zdecydujemy się na zwierzaka, dobrze  to zrobić tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi sami się nim zajmować. Poleganie na dziecku w tym zakresie to nie najlepszy pomysł.

Z drugiej strony psiak w naszym domu to członek rodziny. Każdy powinien wziąć za niego odpowiedzialność.

Zanim zgodzimy się na psa, warto zaproponować dziecku pewien układ. Po to, by kilkulatek zrozumiał,  z czym się wiąże wzięcie psa do domu.

To znana metoda. Codziennie rano o 7, niezależnie jaka jest pogoda, jaki dzień tygodnia, dziecko wychodzi na spacer ze smyczą. Spaceruje około 10-15 minut. Powtarza spacery z psem po południu. Ten eksperyment/test powinien potrwać co najmniej miesiąc.  Gdy po miesiącu dziecko nadal będzie chciało zwierzaka, warto poważnie tę kwestię rozważyć.

Jest też inny sposób. Wybrać się na spacer z psem znajomych i wręczyć dziecku woreczki. Zdarza się, że już w tym momencie wiele dzieci…zmienia zdanie.

Dobrze przy tym rozważyć:

  • wyjazdy na wakacje – co zrobimy, gdy pies nie będzie mógł jechać z nami,
  • koszty – posiadanie zwierzaka wiąże się z kosztami, wynikającymi z zakupu karmy, potrzebami pielęgnacyjnymi, wizytami u weterynarza.

Schronisko

Warto wybrać się z dzieckiem do schroniska. Maluch mógłby wyprowadzić zwierzaka, przywieźć pokarm, koce i niezbędne rzeczy.

Można zaproponować dziecku bycie wolontariuszem razem z dorosłym i w ten sposób nauczyć systematyczności i odpowiedzialności od najwcześniejszych lat.

Pies to nie zabawka. Czasami lepiej kupić przytulankę niż decydować się na czworonoga tylko dlatego, że dziecko chce…

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*