Gdy dziecko nudzi się w wakacje

Za naszych czasów było lepiej. Wychodziło się na dwór i zawsze znajdowało się kolegów do zabawy. Na placach było mnóstwo dzieci. Można było grać w piłkę, biegać po górkach, wymieniać się kartami, karteczkami, grać w kapsle. Mieliśmy dużo mniej, ale nie brakowało nam chęci i możliwości zabawy.

Dzisiaj bywa trudniej. Place są puste, dzieci jakby mniej. Można wyjść na zewnątrz, bez wcześniejszego umawiania się, ale czasami trudno tak spotkać kogoś w swoim wieku. I wtedy pojawia się nuda…Co robić, gdy dziecko nudzi się w wakacje?

Nuda, wakacje, zabawa w wakacje, nuda w wakacje

Czas zorganizowany

Dzisiaj jest inaczej niż kiedyś.

W wakacje czas się organizuje w pełni. Dzieci jeżdżą na kolonie, obozy, wyjeżdżają do babć, cioć, chodzą na półkolonie. Wiele z nich ma idealnie zaplanowany czas wolny. Nie ma w nim czasu na nudę.

Rodzice pracują i chcą, żeby w czasie, gdy nie ma ich w domu, dzieci były bezpieczne i miały zorganizowany czas. Jeśli stać ich na to, to opłacają wyjazdy.

Czasy mamy całkiem inne niż kiedyś. Rzadko na osiedlach dzieci są pilnowane przez babcie, ciocie i sąsiadki. Nikt nie krzyczy przez okno i nie woła na obiad. Nie ma rzucania kluczy przez balkon.

Wszystko odbywa się cicho, przez telefon. Dzieci umawiają się na wspólne wyjścia na smartfonach. Coraz częściej spędzają czas online i to ma im rekompensować prawdziwe spotkania. W domu jest nowoczesna technologia. Nie ma sensu wychodzić na zewnątrz.

Gdy dziecko się nudzi w wakacje

Nudę w wakacje łatwo zabić. Zazwyczaj pogoda jest na tyle sprzyjająca, że bez trudu można wyjść i pobawić się na świeżym powietrzu. Jeśli w zabawie będzie obecny rodzic, dziecko ma szansę chętniej wyjść i spędzić aktywnie czas.

Można pograć w badmintona, frisbee, porzucać piłkę. Świetnie sprawdzi się również wyjazd nad jezioro, na basen. Na pewno doskonałą opcją będzie wspólna wycieczka na rowerze.

Inny pomysł to zorganizowanie czasu dziecku i rozrysowanie mapy z zadaniami w pokoju – świetna opcja na deszczowy dzień. Można pobawić się w podchody. Układać wspólnie puzzle, zagrać w planszówkę, statki. Niektóre dzieci uwielbiają malować, lepić, zaplatać bransoletki z muliny lub wykonywać bransoletki z koralików.

Wakacje mogą być dobrym czasem na naukę gry na instrumencie. Można zaproponować dziecku także wspólną jogę czy też aqua aerobik. A może dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po wciągające książki?

Nuda też jest potrzebna

Czasami nuda bywa inspirująca i budzi w dzieciach potężne pokłady kreatywności. Dlatego nie warto z nią na siłę walczyć. Czasami warto jej dać wybrzmieć. I…poczekać na tego rezultaty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*