Gdy dziecko nie może nosić maseczek i przyłbic. Odpowiedzi MEN

Na Waszą prośbę zadaliśmy za pośrednictwem poczty elektronicznej pytania dotyczące funkcjonowania szkół w nowej rzeczywistości. Odpowiada Justyna Sadlak z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co z dziećmi, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą zasłaniać ust i nosa, a dyrektorzy wymagają tego w regulaminach szkoły?

Jeżeli dziecko znajduje się w kategorii osób, które wymienione zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów – to nie muszą, a dyrektor powinien to respektować.

maseczki w szkole

Czy dyrekcja może wymagać zaświadczenia lekarskiego? Jeśli tak, na jakiej podstawie prawnej?

Nie może wymagać zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia w celu uzasadnienia nienoszenia maseczki.

Czy dyrektor może nie wpuścić dziecka na teren szkoły, jeśli dziecko nie zasłania ust i nosa, a w regulaminie jest taki nakaz?

Uczniowie i rodzice powinni przestrzegać zasad obowiązujących w szkołach, szczególnie regulaminu. Jednocześnie szkoła może posiadać dodatkowe maseczki, kiedy dziecko zapomni o zabraniu do szkoły własnej.

Czy rodzic może wyposażyć ucznia w swój środek do dezynfekcji?

Może wyposażyć, ale dziecko nie powinno się z nikim nim dzielić oraz znać sposób jego użycia zgodnie z instrukcją.

Czy rodzic może wymagać od dyrekcji przedstawienia składu środków do dezynfekcji?

Powinien być dostępny do wglądu, a nawet przy samym dystrybutorze.

Czy w szkołach/przyszkolnych basenach można zakazywać używania suszarek do włosów (zarówno tych znajdujących się na stanie, jak i własnych), informując, że to wymóg sanitarny?

Wytyczne MEN tego nie regulują. Jednak zakaz używania suszarek nadmuchowych w łazienkach ogólnego dostępu – obowiązuje w hotelach. Suszarki mogą rozprzestrzeniać wirusy i bakterie na odległość nawet 3 metrów.

Czy w szkołach mogą nie funkcjonować szatnie, a dzieci mogą przebywać w butach, a odzież wierzchnią (także mokrą) trzymać na oparciu krzeseł? Do takich sytuacji dochodzi i również tłumaczone jest to względami bezpieczeństwa sanitarnego.

Do realizacji celów statutowych szkoła zapewnia uczniom możliwość korzystania m.in. z szatni. Nie rekomenduje się zamykania szatni i przenoszenia ubrań wierzchnich do sal lekcyjnych. Kwestie organizacji należą do dyrektora szkoły.

Czy MEN posiada dane, wyniki badań dotyczące bezpieczeństwa noszenia maseczek przez dziecko? Szkoły wymagają przynoszenia 1-2 maseczek dziennie i noszenia ich na przerwie, w przestrzeni wspólnej. Z kolei eksperci podkreślają, że maseczka po każdym zdjęciu powinna być wymienia na nową. Kto powinien dbać o bezpieczne, higieniczne używanie maseczek przez najmłodsze dzieci, skoro rodzice mają wątpliwości, że ich najmłodsze pociechy mogą nie być w stanie?

Nie mamy takich danych. Wg.  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniej chronią nas noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego (badania opublikowane w The Lancet).

Maseczki wielokrotnego użytku powinny być systematycznie prane i prasowane w wysokiej temperaturze.

Kto powinien wyposażyć w maseczki dzieci?

Rodzice, jest to środek ochrony indywidualnej. Podobnie jak powinni zadbać o to, by dzieci zasłaniały usta i nos w innych przestrzeniach publicznych. Nie musi być to maseczka, może być chusta, przyłbica. Warto wspomnieć, że szkoły otrzymały wsparcie w środki ochrony osobistej z ministerstwa zdrowia.

Dziękujemy za odpowiedzi.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*