Gdy dziecko ma ciągle ochotę na słodycze. Co to oznacza?

Wiele dzieci oraz osób dorosłych wykazuje nadmierną ochotę na słodycze. Niestety, brak umiejętności pohamowania swojego apetytu może mieć wiele krótkoterminowych, jak i długoterminowych negatywnych konsekwencji. Zatem, o czym może świadczyć sytuacja, gdy maluch ma ciągłą ochotę na słodycze? W jaki sposób rodzice mogą pomóc swojemu dziecku zmniejszyć ilość spożywanych słodkich produktów?

Ciągła ochota na słodycze u dzieci – co to oznacza?

Wiele osób uważa, iż nadmierna ochota na słodycze u dzieci jest naturalna, a brak przestrzegania rodzicielskich zakazów limitujących słodkości świadczy o braku dyscypliny. W rzeczywistości jednak problem nadmiernej ochoty na słodkie produkty może mieć o wiele bardziej złożone tło. Tak więc wśród przyczyn niepohamowanego apetyty na łakocie można wymienić:

  • Stres – ogólnopolskie badanie Instytutu Edukacji Pozytywnej wykazało, iż 73% badanych uczniów w wieku 6-17 lat odczuwało przewlekły stres. Jednym z tego objawów było nadmierne spożycie słodyczy. Można to tłumaczyć faktem, iż kortyzol (hormon stresu) jest hormonem stymulującym głód i zwiększającym łaknienie cukrów prostych. Nie bez znaczenia jest również euforyzujące działanie słodyczy, które w pewnym stopniu łagodzi objawy stresu i polepsza samopoczucie. Słodycze mogą indukować wyrzut serotoniny w mózgu. Należy jednak pamiętać, iż zajadanie stresu prowadzi do otyłości, a tym samym braku akceptacji wśród rówieśników. To z kolei napędza błędne koło objadania się słodkościami.
  • Niedobory witaminowe oraz mineralne – wykazano, iż niedobory w zakresie witaminy B i C oraz chromu, cynku, czy też manganu mogą wpływać na zwiększone łaknienie słodkich produktów.
  • Nieregularne spożywane produktów – brak regularności w spożywaniu posiłków może prowadzić do nagłych spadków stężenia glukozy we krwi. To z kolei w mechanizmie pobudzenia układu współczulnego indukuje głód i potrzebę spożycia słodkich produktów.
  • Hipoglikemia reaktywna – stan ten objawia się silnym głodem i potrzebą spożycia słodkich produktów. U jego podłoża leży wtórna do przyjęcia posiłku nadmierna sekrecja insuliny, która znacznie obniża poziom glukozy we krwi. Stan ten może wyprzedzać pojawienie się cukrzycy typu II, która coraz częściej występuje również w populacji pediatrycznej.
  • Choroby pasożytnicze oraz grzybicze przewodu pokarmowego – jednym z mało specyficznych objawów chorób pasożytniczych oraz grzybiczych może być nadmierne łaknienie słodkich produktów. Z tego też powodu, w przypadku zaobserwowania u malucha nagłego wzrostu apetytu na słodkości należy wykluczyć u niego powyższe choroby.
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej – hormony odgrywają kluczową rolę w hamowaniu oraz pobudzaniu apetytu na słodycze. Spośród nich największy wpływ na gospodarkę cukrową wykazują insulina oraz produkowany przez nadnercza kortyzol. Przykładowo, nadmierny apetyt na słodycze może występować u pacjentów cierpiących na wywołany nadmierną podażą GKS jatrogenny zespół Cushinga (nadczynność nadnerczy).
  • Insulinoma – jest to bardzo rzadki nowotworem neuroendokrynny (1-2 przypadki na milion mieszkańców) wywodzącym się z komórek beta trzustki produkujących insulinę. Choroba objawia się nagłymi napadami głodu, które ustępują po spożyciu słodkich produktów.

Ciągła ochota na słodycze u dzieci – konsekwencje zdrowotne

Słodycze są wyłącznie źródłem tak zwanych pustych kalorii. Ich spożywanie w nadmiarze prowadzi do bardzo wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Spośród nich można wymienić między innymi próchnicę (cierpi na nią 90% dzieci w wieku szkolnym) oraz zubożenie diety o inne ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Należy bowiem pamiętać, iż słodkości praktycznie nie zawierają białka, witamin, czy też minerałów, a jednocześnie hamują apetyt na inne pełnowartościowe posiłki.

Jedną z najistotniejszych konsekwencji zdrowotnych nadmiernego spożywania słodyczy jest nadwaga oraz otyłość. Problem ten dotyczy w naszym kraju 29,7% chłopców oraz 14,3% dziewczynek (dane z międzynarodowego badania HBSC) i jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych.

ciągła ochota na słodycze

Ciągła ochota na słodycze u dzieci – jak pomóc maluchowi ograniczyć słodkości?

Większość dzieci nie zdaję sobie sprawy z negatywnych konsekwencji spożywania nadmiernej ilości słodyczy. Z tego też względu rolą rodzica jest kontrolowanie jadłospisu swojego malucha i wykształcenie w nim prawidłowych nawyków żywieniowych. Oczywiście, sama rozmowa z dzieckiem może nie być wystarczająca. Stąd też istotne jest również wdrożenie bezpośrednich działań zmierzających do ograniczenia dostępu dziecka do słodkości.

W celu pomocy maluchowi rodzice powinni unikać zabierania go do sklepów spożywczych oraz wykorzystywania słodkości jako pocieszenia lub wynagrodzenia. Istotne jest również zapewnienie dziecku zbilansowanych, zapewniającej sytość posiłków, oferowanie mu zdrowych przekąsek i dawanie dobrego przykładu. Co warte jeszcze zaznaczenia, w każdym przypadku problemów z dietą swojej pociechy warto skonsultować się z lekarzem i często również dietetykiem oraz psychologiem. Przykładowo, nauczenie dziecka skutecznej walki ze stresem może być o wiele efektywniejsze niż jakiekolwiek zakazy.
Słowem zakończenia, słodyczy nie trzeba całkowicie wyeliminować z diety dziecka. Niewielkie ich ilości są dopuszczalne. Niemniej jednak należy swoją pociechę już od najmłodszych lat uczyć zdrowych nawyków żywieniowych oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Bibliografia:
Pediatria pod redakcją prof. Wandy Kawalec
Otyłość i zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży – prof. dr hab. med. Ewa Małecka-Tendera, dr med. Agnieszka Zachurzok-Buczyńska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy