Gdy dziecko je za dużo…

Otyłość – plaga XXI wieku, niestety dotyka ona coraz więcej dzieci. Konsekwencją nadmiernego spożywania posiłków są nie tylko nadwaga i kłopoty ze zdrowiem, ale też problemy społeczne. W jaki sposób należy zareagować, gdy zauważymy, że nasze dziecko je za dużo? Jak właściwie stwierdzić, czy nasza pociecha ma nadmierny apetyt i jakie mogą być tego przyczyny? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Wpływ rodziców na złe nawyki żywieniowe u dzieci

Prawidłowym i zdrowym sygnałem do spożycia pokarmu jest uczucie głodu. Częścią mózgu odpowiedzialną za sterowanie sytością i głodem jest podwzgórze. Dziś, kiedy nasze dziecko na każdym kroku ma dostęp do szybkich przekąsek i dań, właściwie mało, które dziecko odczuwa głód. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że rodzice sami przekarmiają dziecko, w obawie, że będzie „chodziło głodne”.

Złym nawykiem rodziców, jest także nagradzanie dziecka jedzeniem, podsuwanie mu smakołyków w momencie oglądania bajek, na spacerze, czy kiedy skarży się na nudę. W ten sposób nieświadomie uczymy swoją pociechę jedzenia w chwili uczucia sytości – to z kolei prowadzi do rozwoju nadmiernego apetytu u dziecka. Niezaspokojenie potrzeby podjadania powoduje płacz malucha, a czasem nawet kończy się wybuchem agresji i awanturą, więc by uspokoić dziecko automatycznie dajemy mu to, czego od nas oczekuje, niestety z reguły są to niezdrowe przekąski – w ten sposób błędne koło się zamyka.

dziecko za dużo je

Przyczyny nadmiernego apetytu u dzieci

Dzieci z większą masą urodzeniową, a także te aktywne, żywiołowe i bardziej ruchliwe, przejawiają większy apetyt, co jest zupełnie normalne. Jednak wzmożone łaknienie, może dotyczyć też pozostałych dzieci, dlatego warto zawsze obserwować rozwój swojej pociechy i jeśli tylko zauważymy nadmierny wzrost wagi dziecka, skonsultować się z pediatrą.

Hormonami regulującymi ośrodek głodu i sytości są grelina i leptyna. Zaburzona gospodarka hormonalna może powodować chęć spożywania większej ilości posiłków i nadmiernego apetytu.

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na zaburzenia odżywiania jest stres. Dzieci, które nie czują się komfortowo, są wrażliwe, często się denerwują lub przeżywają silne i negatywne emocje, mogą przejawiać tendencję do przejadania się. W ten sposób radzą sobie ze stresogennymi sytuacjami i łagodzą swoje lęki.

Nadmierny apetyt może być oznaką choroby genetycznej zwanej zespołem Pradera-Williego. Pozostałe objawy towarzyszące tej chorobie to: brak odruchu ssania, trudności w karmieniu, niski wzrost, opóźniony rozwój psychoruchowy, zmiany w zachowaniu, a także hipogonadyzm. Wszelkie zaburzenia odżywiania we wczesnym etapie dzieciństwa mogą mieć niebezpieczne skutki, stąd ważne jest, by prawidłowo rozpoznać przyczynę tego problemu i nie bagatelizować jej. Wszelkie wątpliwości dobrze jest skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć różne choroby, a także ustalić indywidualny plan żywienia.

Sposób na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych u dziecka

Wprowadzenie wszelkich zmian będzie wymagało dużo pracy, ale też cierpliwości i samodyscypliny, zarówno rodziców, jak i dziecka. Warto zacząć od małych kroków i stopniowo wprowadzać nowe nawyki.

  1. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od ustalenia i przestrzegania pór posiłków. W tym czasie nie wprowadzamy żadnych przekąsek pomiędzy posiłkami, ani też nie stwarzamy ku temu „okazji”. W ten sposób będziemy w stanie kontrolować ilość spożywanych pokarmów.
  2. Posiłki powinny być spożywane przy stole, w spokojnej atmosferze.
  3. Całkowicie rezygnujemy z podjadania i podsuwania dziecku przekąsek w trakcie oglądania telewizji, grania na komputerze czy konsoli i innych aktywności.
  4. Nie ulegamy zachciankom i kaprysom dziecka – czyli niezdrowym przekąskom, takim jak chipsy, paluszki, słodycze i fastfoody itp. Nie można jednak całkowicie ignorować potrzeb malucha, który przyzwyczajony był do częstszego jedzenia, ponieważ przy zmianie trybu odżywiania, u dziecka może pojawić się uczucie głodu. W takim przypadku warto mieć na podorędziu zdrową alternatywę.
  5. Zamiast radykalnych zmian w diecie, warto już na początku wprowadzać modyfikację i zastąpić wszelkie niezdrowe przekąski zdrowymi produktami taki jak suszone owoce, batony musli, świeże owoce i warzywa, domowe galaretki, budynie i sorbety.
  6. Warto całkowicie wyeliminować słodkie napoje i zastąpić je domowym kompotem, a najlepiej wodą. Już same napoje mogą zahamować głód u dziecka.
  7. Wszelkie niezdrowe przekąski powinny zniknąć z zasięgu wzroku dziecka – nawet jeśli sami mamy na nie ochotę, powinniśmy unikać spożywania ich w obecności pociechy.

Oprócz wprowadzenia nowych, zdrowych nawyków żywieniowych konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu i ruchu. Jeśli mamy problem z ułożeniem diety, warto skorzystać z porady dietetyka. Aby osiągnąć sukces konieczne jest bycie konsekwentnym – w końcu chodzi tu o zdrowie naszego dziecka!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*