Gdy dziecko boli brzuch…ze stresu

Ból brzucha u dziecka to w wielu rodzinach częsty problem. Szczególnie w przypadku tak zwanych wyjątkowo wrażliwych dzieci. Z powodu napięcia, przeżyć dnia codziennego, lęku – brzuch może boleć z różną częstotliwością i natężeniem – lekko, ale dotkliwie, a nawet mocno i w ten sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ból brzucha jako objaw lęku

Gdy dziecko odczuwa lęk, może doświadczać wielu objawów. Uczucia pustki, otępienia, wycofania. Z jednej strony pewne obszary ciała stają się nad-aktywne, a inne zablokowane.  Obok bólu głowy jednym z popularniejszych objawów stresu jest właśnie ból brzucha. Na skutek lęku pewne mięśnie napinają się, niektóre obszary ciała pozostają zimne, a inne ciepłe.

Brzuch jako wyjątkowo bogaty w komórki nerwowe często cierpi jako pierwszy przy zderzeniu ze stresem. W zależności od natężenia lęku dziecko może odczuwać:

  • trzepotanie skrzydeł motyla, może wskazywać, że czuje się „dziwnie, nieswojo”,
  • może wystąpić ból brzucha o średnim natężeniu,
  • uczucie dużego dyskomfortu, palenia.

ból brzucha ze stresu

Szybka pomoc w przypadku bólu brzucha z powodu stresu

Dziecko boli brzuch, a ma za sobą trudne wydarzenia?

  • Zachowajcie spokój. Niech dziecko położy rękę na podbrzuszu i zacznie oddychać. Klucz to skupienie się na ruchu brzucha, niech ręka podnosi się i opada przy każdym oddechu.
  • Określcie wspólnie natężenie bólu brzucha w skali od 1 do 10. Dlaczego? I po co? Według Lawrence J. Cohen („Nie strach się bać” – polecamy publikację) – uruchomienie myślenia liczbowego czy twórczego osłabia działanie lęku. Pozwala bowiem zaangażować te obszary mózgu, które odwołują „zagrożenie”. Badaczka metodę tę określa jako strachometr. Z jej pomocą można liczbowo wskazać nie tylko poziom bólu brzucha, ale też bezpośrednio lęku.
  • Gdy poznasz poziom lęku dziecka w postaci liczby, możecie zdecydować się na odliczanie w dół. W ten sposób skupiamy mózg dziecka na czymś innym, a jednocześnie symbolicznie pozbywamy się strachu.
  • Można zaproponować dziecku, by mocno zacisnęło pięść, a następnie otwierało ją, odliczając palce.
  • Podstawa to skupienie się na oddechu. Zachęć dziecko, by wzięło trzy, cztery głębokie oddechy.
  • Gdy dziecko mocno boli brzuch z powodu stresu, ważne jest też przytulenie. I tu kluczowe zadanie – przytulać, nie mówić, ewentualnie słuchać. Nie pocieszać na siłę, być.
  • Czasami dziecko  zlęknione w ciągu dnia kręci się i nie umie usiedzieć spokojnie. W ten sposób próbuje pozbyć się nadmiaru energii. Z uwagi na to tak ważne jest, by zadbać o aktywność fizyczną. Robić przerywniki w postaci pajacyków, szybkiej przebieżki w miejscu.

Najprościej zapobiegać bólowi brzucha ze stresu. Jak? Rozmawiać z dziećmi, aktywnie spędzać czas, próbować rozpracowywać emocje na bieżąco. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

I gdy przychodzi wieczór, a dziecko narzeka na ból brzucha (właśnie wtedy wszelkie przeżycia mogą nie dawać spokoju), warto na chwilę się zatrzymać: skupić uwagę na oddechu, odliczaniu, jeśli dziecko wyrazi chęć – przytulać. Zazwyczaj ból brzucha z powodu stresu po takiej „terapii” szybko mija. Jeśli tak się nie dzieje, powód bólu może być poważniejszy. I być może konieczna będzie wizyta u lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.