Ból brzucha u dziecka to w wielu rodzinach częsty problem. Szczególnie w przypadku tak zwanych wyjątkowo wrażliwych dzieci. Z powodu napięcia, przeżyć dnia codziennego, lęku – brzuch może boleć z różną częstotliwością i natężeniem – lekko, ale dotkliwie, a nawet mocno i w ten sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Ból brzucha jako objaw lęku
Gdy dziecko odczuwa lęk, może doświadczać wielu objawów. Uczucia pustki, otępienia, wycofania. Z jednej strony pewne obszary ciała stają się nad-aktywne, a inne zablokowane. Obok bólu głowy jednym z popularniejszych objawów stresu jest właśnie ból brzucha. Na skutek lęku pewne mięśnie napinają się, niektóre obszary ciała pozostają zimne, a inne ciepłe.
Brzuch jako wyjątkowo bogaty w komórki nerwowe często cierpi jako pierwszy przy zderzeniu ze stresem. W zależności od natężenia lęku dziecko może odczuwać:
- trzepotanie skrzydeł motyla, może wskazywać, że czuje się „dziwnie, nieswojo”,
- może wystąpić ból brzucha o średnim natężeniu,
- uczucie dużego dyskomfortu, palenia.
Szybka pomoc w przypadku bólu brzucha z powodu stresu
Dziecko boli brzuch, a ma za sobą trudne wydarzenia?
- Zachowajcie spokój. Niech dziecko położy rękę na podbrzuszu i zacznie oddychać. Klucz to skupienie się na ruchu brzucha, niech ręka podnosi się i opada przy każdym oddechu.
- Określcie wspólnie natężenie bólu brzucha w skali od 1 do 10. Dlaczego? I po co? Według Lawrence J. Cohen („Nie strach się bać” – polecamy publikację) – uruchomienie myślenia liczbowego czy twórczego osłabia działanie lęku. Pozwala bowiem zaangażować te obszary mózgu, które odwołują „zagrożenie”. Badaczka metodę tę określa jako strachometr. Z jej pomocą można liczbowo wskazać nie tylko poziom bólu brzucha, ale też bezpośrednio lęku.
- Gdy poznasz poziom lęku dziecka w postaci liczby, możecie zdecydować się na odliczanie w dół. W ten sposób skupiamy mózg dziecka na czymś innym, a jednocześnie symbolicznie pozbywamy się strachu.
- Można zaproponować dziecku, by mocno zacisnęło pięść, a następnie otwierało ją, odliczając palce.
- Podstawa to skupienie się na oddechu. Zachęć dziecko, by wzięło trzy, cztery głębokie oddechy.
- Gdy dziecko mocno boli brzuch z powodu stresu, ważne jest też przytulenie. I tu kluczowe zadanie – przytulać, nie mówić, ewentualnie słuchać. Nie pocieszać na siłę, być.
- Czasami dziecko zlęknione w ciągu dnia kręci się i nie umie usiedzieć spokojnie. W ten sposób próbuje pozbyć się nadmiaru energii. Z uwagi na to tak ważne jest, by zadbać o aktywność fizyczną. Robić przerywniki w postaci pajacyków, szybkiej przebieżki w miejscu.
Najprościej zapobiegać bólowi brzucha ze stresu. Jak? Rozmawiać z dziećmi, aktywnie spędzać czas, próbować rozpracowywać emocje na bieżąco. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
I gdy przychodzi wieczór, a dziecko narzeka na ból brzucha (właśnie wtedy wszelkie przeżycia mogą nie dawać spokoju), warto na chwilę się zatrzymać: skupić uwagę na oddechu, odliczaniu, jeśli dziecko wyrazi chęć – przytulać. Zazwyczaj ból brzucha z powodu stresu po takiej „terapii” szybko mija. Jeśli tak się nie dzieje, powód bólu może być poważniejszy. I być może konieczna będzie wizyta u lekarza.
Witam. Moje dziecko doświadczyło w szkole odepchnięcia przez koleżanki. Było to już dawno, aczkolwiek ciągle między dziewczynkami dochodzi do spięć i gniewu. Moja 9 letnia córka nie chce chodzić do szkoły płaczę i ciągle boli ją brzuch. Problem się nasila zaczęła unikać pójścia do koleżanki czy nawet do sklepu, twierdząc że boli ją brzuch. Mówi że nie chce chodzić bo będzie ją bolał brzuch, a czy nie jest tak że boi się czegoś i dlatego boli ją brzuch. Mówi że nie. Proszę doradźcie coś. Pozdrawiam.