Już dawno minęły czasy, kiedy wszystkie dzieci musiały wyglądać tak samo. Szkolny mundurek, identyczny strój na WF czy takie same fryzury odeszły w zapomnienie. Obecnie stawia się na indywidualność i nietuzinkowy wygląd. Jest jednak jedna kwestia, która budzi liczne kontrowersje. Długie fryzury u chłopców, mimo że można spotkać je coraz częściej, spotykają się często z dezaprobatą. Dlaczego tak jest? Co zrobić, gdy chłopiec, chce mieć długie włosy?
Długie fryzury u chłopców – temat licznych dyskusji
Dziewczynki z długimi włosami budzą zachwyt, są podziwiane przez ciotki, babcie, nauczycieli i przechodniów na ulicy. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy długie włosy ma chłopak. Te same babcie i znajome są często zbulwersowane, a nawet zgorszone. Według nich, długie włosy są zarezerwowane tylko dla płci pięknej. Dla starszego pokolenia tego typu fryzury wydają się niemęskie, kojarzą się z czymś złym i gorszącym. Na szczęście coraz więcej osób, zwłaszcza młodszych i wykształconych, uważa, że każdy, również dziecko, ma prawo do fryzury takiej, jaka mu się podoba.
Warto postawić na indywidualizm
To, że większość chłopców ma krótkie fryzury, nie oznacza, że trzeba się temu poddać i dostosować do ogółu. Nie każde dziecko musi wpisywać się w ogólnie przyjęte, sztywne ramy. Są chłopcy, którzy z różnych przyczyn wolą piękną, bujną fryzurę. Czasami wynika to z niechęci do fryzjera, czasami jest oznaką indywidualizmu. Czy rodzice mogą im tego zakazywać? Nie, każdy, bez względu na wiek, ma prawo do decydowania o tym, jak wygląda. Chłopcy, którzy decydują się wyglądać inaczej niż rówieśnicy, są z regały pewni siebie, odważni, charyzmatyczni. Długie włosy są dla nich sposobem, na pokazanie swojego charakteru, siły i łamania stereotypów.
Zalety posiadania długich włosów
Wiele osób, u których długie włosy budzą negatywne emocje, uważa, że nietypowa fryzura może powodować trudności w rozpoznaniu płci. To oczywiście bzdura, bo to jak wygląda dziecko, nie ma żadnego wpływu na przyszłe preferencje seksualne. Są osoby, które uważają, że to rodzice nakłaniają dzieci do zapuszczania włosów. Tak też nie jest, bo to dzieci w pewnym wieku same rezygnują ze strzyżenia. Inne poglądy głoszą, że długie włosy u chłopców są niepraktyczne, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Ale jaka jest różnica między chłopcami, a dziewczynkami, dla których żadna długość włosów nie stanowi problemu? Jest wiele chłopięcych fryzur, dzięki którym dłuższe włosy wyglądają wspaniale, są wygodne i dodają uroku. Długie włosy mają swoje zalety, tj.:
- Oszczędność czasu i pieniędzy – nie ma potrzeby chodzenia do fryzjera co 3-4 tygodnie. Krótkie fryzury niestety tego wymagają, inaczej zaczynają źle wyglądać.
- Ochrona przed słońcem i zimnem – dłuższe włosy zaciemniają twarz, dzięki czemu chronią ją przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W zimie bujna fryzura zapewnia przyjemne ciepło.
- Niebanalny wygląd – fajnie jest, czym się wyróżnić, pokazać światu swoją oryginalność. Z długich włosów dają wiele możliwości, pozwalają na ułożenie różnorodnych fryzur.
Co robić, gdy chłopcy z długimi włosami są wyśmiewani?
Niestety, wyśmiewanie zdarza się dość często. Piętnowanie fryzur zdarza się zwłaszcza w małych miastach, gdzie panuje pogląd, że nieszablonowy wygląd jest czymś złym. Tutaj duża rola leży po stronie opiekunów. Dzieci naśladują dorosłych, dlatego, gdy maluch słyszy, że rodzice źle mówi o koledze o odmiennym wyglądzie, sam zaczyna tak robić. Dzieci są podatne na sugestie dorosłych, dlatego od najmłodszych lat, trzeba ich uczyć, że inność to nic złego. Każdy ma prawo ubierać się tak, jak chce, nosić ulubioną fryzurę. Powodem do wyśmiewania nie mogą być okulary, większa waga, piegi, niepełnosprawność czy długie włosy u chłopców. Dużą rolę odgrywają również nauczyciele. Zdarzają się sytuacje, gdy chłopiec z kucykiem jest piętnowany, gorzej oceniany czy krytykowany na forum klasy. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, rodzice powinni niezwłocznie zgłosić ten fakt dyrekcji lub do kuratorium. Uczeń, a nawet przedszkolak może nosić dowolną fryzurę, placówka oświatowa nie może tego negować.
Jak pomóc synowi zapuścić długie włosy?
Jeżeli chłopiec zdecyduje się na zapuszczenie włosów, rodzice powinni go w tym wspierać. Ważna jest akceptacja w rodzinie, bo ona buduje pewność siebie, ma wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu. Włosy powinny być odpowiednio pielęgnowane, bo tylko wtedy będą estetycznie wyglądać. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków, dobranych do wieku i kondycji włosów. Oprócz szamponu przyda się odżywka, która ułatwi rozczesywanie i doda włosom blasku.
Jest wiele fryzur dla chłopców z długimi włosami, dlatego z łatwością można wybrać taką, która będzie pasować do twarzy i sylwetki malca. Najczęściej chłopcy noszą kucyk, ale równie dobrze wyglądają włosy rozpuszczone lub spięte, ale tylko częściowo. Modne są uczesania z długą, opadającą na czoło grzywką, która świetnie komponuje się z włosami do ramion. Jeżeli chłopiec ma loki, warto się nimi pochwalić i zostawić włosy rozpuszczone.
Długie włosy u chłopców nie są niczym złym, a wręcz przeciwnie, świadczą o odwadze i nieszablonowym podejściu młodych panów. Pozwalają się wyróżnić, dzieci szybko zapamiętają imię chłopca, który wygląda nieco inaczej niż reszta towarzystwa. Bardzo ważne, aby rodzice i nauczyciele akceptowali wybór dziecka i pozwolili mu być sobą.
Komentarze