GBS dodatni – i co dalej?

Gdy czytasz, odbierając wyniki: „GBS dodatni”, możesz mieć strach w oczach. Często jest on jeszcze większy, gdy lekarz tłumaczy, że nie jest potrzebne leczenie. Chcesz przecież dla dziecka jak najlepiej, a stajesz oko w oko z decyzjami, których nie rozumiesz.Warto wszystko sobie wyjaśnić krok po kroku….Co oznacza GBS dodatni?

Co to jest GBS dodatni?

Skrótem GBS oznacza się paciorkowce Streptococcus agalactiae, GBS – group B Streptococcus. Są to paciorkowce, które występują nawet u 30% kobiet. Bytują w drogach płciowych, moczowych i w dolnych partiach układu pokarmowego. Nie wywołują żadnych objawów (mogą takie wywołać w okresie poważnego osłabienia, u osób starszych). Po prostu, podobnie jak inne bakterie, kolonizują pewne obszary, a wiadomość o ich obecności przynosi zaskoczenie.

Nie są przenoszone drogą płciową. Bytują w drogach pokarmowych i to stąd przedostają się do dróg rodnych.

GBS dodatni

GBS dodatni – groźny dla dziecka, dla matki nie

GBS dodatni nie stanowi zagrożenia dla kobiety w ciąży, ale dla dziecka w momencie porodu.

U aż 70% kobiet, które mają GBS dodatni, a u których nie podjęto stosownych działań przed porodem, paciorkowce przedostają się przez jamę ustną do układu oddechowego i pokarmowego dziecka. W konsekwencji czego może dojść do wystąpienia różnych chorób u dziecka – zapalenia płuc, czy nawet w późniejszym czasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Niezbędny wymaz w kierunku paciorkowca

Ryzyko wynikające z obecności paciorkowca w drogach rodnych kobiety zmusiło do stworzenia metod profilaktycznych, mających na celu ochronę przychodzącego na świat dziecka.

W związku z tym, że do kolonizacji paciorkowców często dochodzi w ciąży wymaz z dróg rodnych i odbytnicy zleca się pobrać dopiero w trzecim trymestrze, przed planowanym rozwiązaniem. Każda przyszła mama powinna mieć wykonane badanie w tym kierunku między 35 a 37 tygodniem ciąży.

Gdy GBS jest dodani…

Uzyskanie pozytywnego badania GBS wiąże się z podjęciem określonych działań podczas porodu. Nie zawsze jednak pozytywny wynik GBS wymusza podanie antybiotyku, choć generalnie jest to praktykowane. Pod uwagę bierze się sytuację rodzącej, wyniki posiewu moczu, wystąpienie infekcji wywołanej przez paciorkowce przy okazji poprzedniego porodu, a także czas porodu – przedwcześnie rodzące się dziecko jest bardziej narażone na infekcje wywołane przez paciorkowce.

GBS dodatni zazwyczaj wymusza podanie antybiotyku podczas porodu (dożylnie lub doustnie), najczęściej penicyliny, w tak dobranej dawce, by była bezpieczna dla dziecka. Noworodek urodzony przez matkę z GBS dodatnim powinien być baczniej obserwowany pod kątem wystąpienia ewentualnej infekcji w pierwszych dniach życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.