Gadżety, które zachęcą Twoje dziecko do rysowania i malowania

Rysowanie i malowanie to nie tylko dziecięca zabawa. Warto pamiętać, że nie chodzi o to, żeby dziecko rysowało pięknie. Jeśli ma talent, to świetnie. Jeśli jednak nie ma, nie znaczy to wcale, że powinniśmy machnąć ręką na rysowanie, a kredki upchnąć w szufladzie.

Zarówno rysowanie (w tym kreślenie różnych kształtów, linii i szlaczków), malowanie, jak i kolorowanie, to ćwiczenia przygotowujące dłoń dziecka do pisania. Są wręcz niezbędne do wykształcenia małej motoryki tj. takich ruchów dłoni, dzięki którym dziecko nie będzie się męczyło przy pisaniu i nie zniechęci się szybko w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Bywa tak, że dziecko po prostu nie ma talentu i nic nie szkodzi – być może zamiast rysować, umie pięknie śpiewać, tańczyć, albo ma świetną pamięć i dobrze recytuje? Albo nie przejawia żadnych szczególnych umiejętności artystycznych, ale za to jest pracowite i staranne w innych dziedzinach?

Szukajmy w dziecku tego, co najlepsze. Pochwały i pozytywne wzmocnienie potrafią działać cuda. Zachęcajmy jednak nasze pociechy, aby rysowania nie odwieszały na przysłowiowy kołek. Na szczęście na rynku istnieje wiele gadżetów, które mogą dziecko do tego zachęcić.

1. Kolorowe kredy + tablica

W szkole prędzej czy później dziecko będzie zmuszone zapisywać coś na tablicy, a trzeba pamiętać, że kreda, zwłaszcza ta o kwadratowym przekroju, jest trudniejsza do utrzymania niż zwykła kredka. Jeśli damy dziecku możliwość opanowania umiejętności posługiwania się kredą już w domu, odejmiemy mu nieco szkolnego stresu w przyszłości. Zaletą kredy jest przede wszystkim jej niska cena. Dostępna jest również w wielu innych kolorach poza białym. Tablice są łatwe w czyszczeniu, a złożone na płasko nie zajmują wiele miejsca.

gadżety do rysowania

2. Wydrapywanki

Zaskoczeniem dla dziecka może być to, że zamiast kredki czy ołówka można użyć rysika, aby odkryć kolory, które już na kartce są. Wydrapywanki z czarnymi kartkami można obecnie kupić w kilku rozmiarach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić je samemu. Wystarczy pokolorować kartkę z bloku technicznego kredkami świecowymi, a potem pokryć ją czarną farbą plakatową. Po jej wyschnięciu wydrapywanka jest gotowa. Tęczowe wzory powstające na czarnym tle to ciekawa alternatywa dla klasycznych obrazków i nie znam dziecka, którego taka zabawa nie wciągnęła.

3. Malowanie według cyfr

Kolorowanki z ponumerowanymi polami wracają do łask. Były popularne kilkanaście lat temu, a teraz przeżywają drugą młodość. Przy użyciu farb z zestawu, dziecko cienkim pędzelkiem nanosi kolory na płótno z ponumerowanymi polami. Pola te zazwyczaj mają bardzo nieregularne kształty i są niewielkie, malowanie wymaga zatem dosyć dużej precyzji. Efekty są zachwycające, ponieważ w nagrodę za swoją ciężką pracę i staranność, dziecko otrzymuje swój własny, prawdziwy obraz na płótnie. Wybór wzorów jest ogromny, od zwierząt, przez pojazdy, fantastyczne stworzenia i krajobrazy, zatem każdy z pewnością znajdzie propozycję odpowiednią dla swojego dziecka.

4. Malowanie po wypukłym wzorze

Alternatywą dla malowanek z cyframi jest nowość – malowanie po wypukłym tle. Tło jest zmywalne i wielorazowego użytku, a farb w zestawie jest sporo, dziecko może zatem dowolnie poprawiać swoje dzieło, lub tworzyć je od nowa. Kontury obrazka są wytłoczone w tle, malowanie jest zatem stosunkowo proste. W dodatku kolorystyka nie jest ściśle narzucona, dziecko może więc wykazać się artystycznie, dobierając barwy dowolnie.

5. Zestawy do malowania po szkle

Dzieci lubią odmianę, więc jeśli zaproponujemy im udekorowanie wazonika, kubka, czy nawet okna dziecięcego pokoju, na pewno nie odmówią. Zestawy tego typu zawierają tubki z farbami, które w zależności od rodzaju mogą być termoutwardzalne, lub też zastygają w temperaturze pokojowej i dają się z łatwością odkleić od dekorowanej powierzchni. Te pierwsze nadają się do dekorowania naczyń, z tych drugich można wyczarować ciekawe ozdoby na przykład na święta.

Poza gotowymi zestawami, które z łatwością znaleźć można w internecie, liczy się także nasza kreatywność, bo to my jako rodzice powinniśmy pokazywać dzieciom, że działalność artystyczna w zasadzie nie ma innych granic, poza granicami wyobraźni.

Do rysowania, pisania czy malowania wykorzystać można właściwie wszystko. Patyk, pióro lub zaostrzoną marchewkę zanurzoną w tuszu. Blachę z piekarnika wypełnioną piaskiem, po którym można rysować palcem. Wielkie płachty papieru pakowego lub brystolu, po których dziecko może chodzić, skakać, odbijać na nim dłonie i stopy i cieszyć się całym procesem twórczym.

A czego najbardziej lubią używać Wasze dzieci? Pochwalcie się ich pracami!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz rachunkowości. Z zawodu jestem księgową, ale doświadczenie wyniesione ze studiów pedagogicznych przydaje mi się na co dzień przy dwójce dzieci. Ich ciekawość świata łatwo udziela się także mnie, a każdy dzień jest dobry, żeby nauczyć się czegoś nowego. Jestem także molem książkowym i działkowcem, a w naszym domu urzęduje kilka zwierząt. Robię wszystko, żeby nie dawać szans nudzie.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy