Foteliki samochodowe: nowe normy

Norma ECE R44 /04, zgodnie z którą powstają dzisiaj foteliki dla wielu rodziców i ekspertów jest niewystarczająca. Dlatego „idzie nowe”. Już wkrótce każda marka w sprzedaży będzie miała  foteliki i-Size.

Czym spowodowana jest decyzja o wprowadzeniu nowych zasad produkcji fotelików samochodowych? Producenci i eksperci wskazują na bezpieczeństwo, a właściwie słabe wyniki wielu fotelików dostępnych w sprzedaży w testach zderzeniowych.

Ponadto ważną wadą dotychczas stosowanych fotelików jest ich rozmiar: większość z fotelików jest zbyt małych i nie starcza maluszkom do wieku, do którego producent zaleca ich stosowanie. To wymusza kupno drugiego fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy: co stanowi pewien kompromis, ale jest nie do końca dobrym rozwiązaniem.

Nowa norma i-Size

Baby in car seat for safetyEksperci ważąc wszystkie zarzuty dotyczące współczesnych fotelików samochodowych, zmotywowali ONZ do powołania specjalnej komisji, która w lipcu 2013 roku opracowała nowe zalecenia.

 • obowiązek przewożenia dzieci do 15 miesięcy tyłem do kierunku jazdy: dzięki czemu ma zwiększyć się bezpieczeństwo przewożenia najmłodszych dzieci w samochodzie, a głowa i szyja mają być lepiej chronione,
 • obowiązek przeprowadzenia dodatkowych testów na foteliku w sytuacji, gdy do uderzenia dojdzie w bok samochodu,
 • nowy podział fotelików ze względu na wzrost dziecka a nie wagę, co pozwoli uniknąć zbyt wczesnego przesadzania dzieci do fotelików, do których tak naprawdę nie dorosły,
 • zalecanie montażu fotelika ISOFIX, który zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika.

Co ze „starymi” fotelikami?

Wprowadzenie nowej normy i-Size nie przekreśla fotelików posiadających homologację, zgodność z normą ECE R44 /04. Wszystko wskazuje na to, że aż do końca prac związanych z nowymi wytycznymi będzie można używać „starych” fotelików. W sklepach przez pewien czas dostępne będą dwa rodzaje fotelików samochodowych. Dzisiaj można już kupić nowe foteliki i-Size.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Cyria Cyria

  Od kiedy te zalecenia mają wejść w życie?

 2. magdalenka magdalenka

  Oby jak najszybciej. Im bezpieczniej dla dzieci tym lepiej. Mnóstwo rodziców kupuje jeszcze foteliki z marketu za 100 zł żeby tylko mandatu nie dostac! tak im szkoda i żałują na bezpieczeństwoe dzieci
  JANE ROMER sobie zobaczcie- własnie najnowsze normy spełnia włącznie z I-size

 3. Ma Ma

  Ja kupiłam właśnie Baby Jggera City go i spełnia najnowsze normy

  • ros ros

   Graco Milestone- znacie? Jeden zamiast wielu bo od 0 do 12 rż