Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka

Dla wielu debiutujących w nowej roli rodziców to zaskoczenie, że noworodek w pierwszych dniach życia chudnie. Tymczasem to nic nadzwyczajnego. Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka to zjawisko obserwowane u każdego dziecka i całkiem naturalne.

Ile waży noworodek?

Większość noworodków urodzonych o czasie (czyli między 38 a 40 tygodniem ciąży) waży od 2,7 kilograma do 4 kilogramów. Waga dziecka zależy od wielu czynników – terminu porodu, płci dziecka, zdrowia matki i jej budowy ciała, sposobu odżywiania w ciąży i zdrowia dziecka.

Przeczytaj duży przyrost wagi w ciąży=duże dziecko?

fizjologiczny spadek masy ciała noworodka

Little baby on scales.Only 3450 grams

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka – czyli ile traci noworodek?

Waga noworodka często uważana jest jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia dziecka. Jednak w pierwszych dniach życia należy spodziewać się spadku wagi.

Noworodek w naturalny sposób traci wagę po porodzie. Ma to związek przede wszystkim z utratą wody – wydalaniem moczu i smółki. Dziecko pozbywa się również mazi płodowej, wysycha pępowina. Wszystkie te zmiany mają wpływ na utratę wagi przez dziecko.

Badania wśród noworodków pokazały, że średnia utrata masy ciała wynosiła u dzieci od 5,7% do 6,6%, przy odchyleniu standardowym 2% (źródło). Mediana procentowa wahała się od 3,2 do 8,3%, u większości około 6%. Największy spadek wagi ciała następuje w drugim i trzecim dniu po urodzeniu.

Za normę uważa się utrata 5% wagi u noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym i 7-10% u noworodków karmionych wyłącznie piersią.

Większość noworodków w 11 przeprowadzonych badaniach odzyskała swoją pierwotną (urodzeniową) wagę w przeciągu 2 tygodni po porodzie. Lekarze za prawidłowe uważają odzyskanie wyjściowej wagi w 10-14 dniu życia. Jeśli jednak dziecko rodzi się chore, nadmiernie traci wagę urodzeniową, powrót do niej może trwać dłużej, nawet 3 tygodnie.

Bardziej wyraźną utratę wagi ciała obserwuje się u niemowląt karmionych naturalnie w porównaniu do noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym (źródło). Naukowcy tłumaczą te wyniki dwoma aspektami – albo nadmiernym karmieniem niemowląt mlekiem modyfikowanym albo fizjologicznie większym ryzykiem odwodnienia u niemowląt karmionych wyłącznie piersią.

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka? Ważne jest ważenie

W celu kontrolowania wagi ciała dziecka i oceny prawidłowości fizjologicznego spadku masy kluczowe jest systematyczne ważenie noworodków. W razie wykrycia nieprawidłowości zaleca się – w przypadku karmienia piersią – karmienie z poradnictwem (udanie się do dobrego doradcy laktacyjnego), rzadziej karmienie mieszane. Badacze podkreślają, że dodatkowe karmienie mieszankami nie jest potrzebne zdrowym noworodkom. Przy założeniu jednak, że matka dziecka uzyska dobre wsparcie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Średnia ilość mleka spożywana przez noworodki po porodzie w pierwszym dniu życia wynosi 15 ml. Niestety tak mała ilość może być niewystarczająca u noworodków szczególnie narażonych na odwodnienie, dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i noworodków urodzonych przez mamy cierpiące na cukrzycę ciążową. Noworodki z grupy ryzyka wymagają dodatkowych karmień i naprawdę bacznej obserwacji. (źródło)

Jak szybko przybiera na wadze niemowlę?

Większość niemowlaków podwaja swoją wagę urodzeniową w 3-4 miesiącu życia.

Po 4 miesiącu życia przyrost wagi znacznie się różni u dzieci karmionych piersią i u maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym. Stąd do oceny rozwoju należy stosować siatki określające sposób karmienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.