Ferie 2014 – jak spędzić czas z dzieckiem w domu?

Niebawem rozpoczniemy sezon ferii 2014. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wyjazd w góry. Pojawia się pytanie: jak spędzić ferie z dzieckiem w domu? Czy miasta organizują coś szczególnego w tym czasie dla najmłodszych? Co robić, gdy do miasta mamy daleko?

Plan ferii 2014 dla poszczególnych województw

iStock_000023582367LargeFerie 2014 rozpoczynają się dla województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego i podkarpackiego – już 20 stycznia. Potrwają do 2 lutego. Kolejni na liście są uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego – 27 stycznia – 9 lutego. W dniach 3 – 16 lutego ferie przypadną dla województwa lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostatni na liście są mieszkańcy województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. U nich ferie rozpoczną się 17 lutego, a zakończą 2 marca.

Zima w mieście

„Zima w mieście” to propozycja dla dzieci, które w okresie ferii nigdzie nie wyjeżdżają. Zajęcia są prowadzone za niewielką opłatą lub całkowicie za darmo. Oczywiście oferty różnią się w zależności od wielkości miasta i województwa. Warto się zorientować, co ma do zaproponowania Ośrodek Kultury w naszej okolicy. Możemy również zapoznać się z ofertą ośrodków sportu i rekreacji, które na ten okres szykują coś specjalnego dla dzieci i młodzieży.

Kiedy do miasta daleko…

Jeżeli nie dostaliśmy się na wybrane zajęcia lub do miasta mamy dość daleko, możemy zorganizować własne ferie. Wystarczy zaplanować czas z myślą o dziecku i trzymać się jednej prostej zasady – nie może być nudno.

Na poprawę kondycji – zawody

Zorganizujmy podczas ferii własne zawody, z własnymi dyscyplinami i oczywiście nagrodą po ich zakończeniu. Może być slalom z jajkiem na łyżce, skok w dal, jeżeli zima przypomina bardziej jesień, to możemy zaproponować szukanie ogrodowych skarbów – ciekawych listków, orzechów, żołędzi i innych skarbów natury. Jeżeli jednak będziemy mieli za oknem prawdziwą zimę – taką ze śniegiem – to zawody mogą dotyczyć: budowy bałwana lub fortu, trafianie śnieżnymi kulami do celu – w tym przypadku może to być na przykład drzewo.

W gorsze dni, gdy za oknem zimno, wieje lub pada deszcz, pozostają nam zawody, które łatwo przenieść do pomieszczeń. W tym przypadku może to być: rzucanie piłeczką do kosza, wyścig samochodzików, podrzucanie balonów i utrzymanie ich jak najdłużej w powietrzu, szukanie skarbów – wcześniej chowamy przed dzieckiem kilka zabawek i pozostawiamy wskazówki, gdzie może je znaleźć.

Twórcze zabawy pomysł na ferie 2014

Innym pomysłem na spędzenie czasu razem z dzieckiem podczas ferii są twórcze zabawy. Do tego celu potrzebujemy kredek, farb, kartek, kolorowanek, pudełek po jogurtach, puste butelki po napojach – jednym słowem wszystko to, z czego da się zrobić prawdziwe cuda. Nie potrzebujemy do tego żadnej instrukcji obsługi. Wystarczy usiąść wraz z dzieckiem i trochę pokombinować. Dzieci w wieku przedszkolnym mają niekiedy zwariowane pomysły. Widząc kilka pudełek, zaraz wymyślą, co można z nich zrobić, co dodać, aby całość wyglądała jeszcze bardziej kosmicznie. Nie musimy się przejmować, że z kota wyszedł nam ufoludek, albo rakieta lub skąd u słonia dwie głowy i psi ogon. Zróbmy coś z niczego, tak po prostu i spędźmy niezapomniany czas z naszym dzieckiem.

Innego dnia możemy jeszcze zająć się kalkowaniem. Wbrew pozorom to nie tylko przerysowywanie obrazka, ale również ćwiczenie zdolności motorycznych. Wystarczy kolorowanka, cztery spinacze, czysta kartka A4 i dobrze zatemperowana kredka lub ołówek. Czystą kartkę kładziemy na kolorowance i łączymy ją czterema spinaczami – dzięki temu obrazek nie będzie się poruszał, a dziecku łatwiej będzie rysować. Zabawa ta jest ciekawą alternatywą dla dzieci, które niespecjalnie interesują się kolorowaniem i samodzielnym rysowaniem postaci.

Spotkania z przyjaciółmi

Jeżeli dobrze się znacie lub przyjaźnicie z rodzicami kolegów waszej pociechy, czasami warto jest spotkać się w większym gronie. Szczególnie w okresie ferii, gdy brakuje nam już pomysłów na zorganizowanie czasu własnemu dziecku. Wspólny spacer, wizyta na szkolnym boisku czy wyjście na sanki to tylko niektóre z pomysłów, dzięki którym nasze dziecko spędzi czas z rówieśnikami.

A jak spędzi ferie Wasze dziecko?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Iwona, ukończyłam psychologię społeczną na SWPS. Mam dwójkę wspaniałych urwisów, które przyszły na świat tego samego dnia z różnicą 4 minutową. Świat wówczas wywrócił się do góry nogami. Opieka nad bliźniakami wymaga zorganizowania i cierpliwości w skali maksymalnej. Jedno jest jednak pewne – nie ma czasu na nudę. Od kilku lat zajmuję się pisaniem i jest to moje okno na świat, które dla was szeroko otwieram w sosrodzice.pl.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Aśka Aśka

    Niedługo Ferie 2015 – przydadzą się pomysły, jak spędzić czas z dziećmi :)