Świadomość dotycząca szkodliwości parabenów jest spora. Media rozpisują się o konserwantach, które niegdyś powszechnie stosowane w kosmetykach, dzisiaj doczekały się złej sławy. Na efekty informowania społeczeństwa nie trzeba było długo czekać…Prosta nazwa sprawiła, że wielu konsumentów zwracało i nadal zwraca uwagę na etykietę i odstawia na półkę produkty mające w składzie parabeny.
Producenci, którzy zauważyli trend spadkowy wynikający ze sprzedaży kosmetyków, zostali zmotywowani do prac nad nową recepturą kosmetyków. W miejscu parabenów zaczęli na masową skalę stosować: fenoksyetanol. Niestety…wszystko wskazuje, że to kolejne pudło!
Okazuje się, że alternatywa dla parabenów ma również długą listę minusów…I może być szczególnie groźna dla małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Fenoksyetanol, czyli co?
Fenoksyetanol (phenoxyethanol) to konserwant powszechnie stosowany w kosmetykach dla małych dzieci (zwłaszcza w kremach przeciw odparzeniom) oraz proponowany jako jeden ze składników kosmetyków dla młodych mam i kobiet w ciąży.
Fenoksyetanol to tak naprawdę składnik w formie cieczy, który wyróżnia się mocnym, kwiatowym zapachem. Należy do grupy eterów, jest organicznym związkiem chemicznym. Lekko rozpuszcza się w wodzie i jest stosowany jako środek konserwujący, który przedłuża czas przydatności kosmetyków do użycia.
Składnik ten jest powszechnie stosowany. Naturalnie występuje w zielonej herbacie, ale do kosmetyków dodawany jest w wersji syntetycznej, powstającej w laboratoriach. Włączany jest do wielu kosmetyków znanych i cenionych marek. Nawet tych uważanych za bezpieczne, naturalne, chętnie polecane jako alternatywa dla mniej bezpiecznych „środków pełnych chemii”.
Uwaga, to szkodzi!
Fenoksyetanol jest zakazany w Japonii.
Liczne badania wykazały, że toksyczność fenoksyetanolu może powodować skutki szkodliwe dla mózgu i układu nerwowego, nawet przy umiarkowanym stężeniu. FDA ostrzega, że fenoksyetanol może powodować wyłączenie ośrodkowego układu nerwowego, wymioty i kontaktowe zapalenie skóry. Jednak tylko w sytuacji połknięcia, wdychania lub wnikania bezpośrednio przez skórę. Istnieją badania, które wskazują, że może być drażniący nawet w niskich dawkach, choć większość źródeł wskazuje, że w ilości 1% jest bezpieczny. Mimo to kontrowersje nie cichną.
W 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, by nie stosować fenoksyetanolu bezpośrednio na skórę pupy niemowląt i małych dzieci. Wskazała, by zmniejszyć dozwolone stężenie z 1% do 0,4%. Obecnie Francuska Agencja zaleca, by nie używać tego składnika w ogóle w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 roku życia!
Tak kategoryczne postawienie sprawy zmotywowało inne organizacje do ponownego przeanalizowania działania fenoksyetanolu.Badania trwają…
Zanim jednak otrzymamy jednoznaczną odpowiedź, czy jest to składnik szkodliwy czy bezpieczny (jeśli tak to w jakim stężeniu, czy tak jak początkowo sądzono w 1%, czy tak jak zadecydowano później – 0,4%, a może jeszcze w innym?), warto rozważyć, czy nie lepiej omijać kosmetyki z tym składnikiem i wybierać inne…
Gdzie znajdziemy fenoksyetanol?
AVENE Pediatril – nawilżający krem do twarzy i ciała niemowląt
Balneum Intensiv Creme –krem
Fissan Stria Massaage Salbe – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży
Mustela 9 miesięcy Vergetures Double Action – krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży
Chicco – maść na odparzenia
Emolium – krem do skóry atopowej
Pharmaceris -krem zapobiegający odparzeniom
Sanosan – krem na odparzenia
Nivea SensitiveBaby – chusteczki dla dzieci
Nivea Baby – delikatny żel do mycia ciała i włosów
Avone Babe – olejek kojący dla dzieci
Johnson’s Baby – wszystkie produkty
Linteo Baby – chusteczki nawilżające Soft&Cream
Schlecker – chusteczki do pielęgnacji dzieci i niemowląt
i wiele innych…
Czytaj etykiety!
porażające co oni ładują do kosmetyków dla dzieci
Bardzo długa ta lista…ciekawe czym tym razem zastapia ten skladnik
Fenoksyetanol jest również w środkach odkażających patrz Oktenisept, znalazłam coś co można urzyć jako alternatywę to Octedin. Nie zawiera fenoksyetanolu ale dodatkowo ma naturalne sładniki jak nagietek czy aloes drzewiasty
Stosowałam zimą Emolium – krem który rzekomo nadaje się od 1-go dnia życia dziecka, syn miał wtedy 5 m-cy, następnego dnia po zastosowaniu wystąpiła wysypka. Teraz wiem skąd.
Miałam dokładnie to samo…nie wierzyłam, że to mógł być emolium polecany już od narodzin dziecka ;/
Mnie zastanawia dlaczego to tak duzi i niby dobrzy producenci takie rzeczy robią, dlaczego nie pomyślą, nie przebadają dokładnie, jak to zadziała, jakie będą skutki takiego działania, długofalowe, a nie chwilowe tylko nastawione na zysk. nasza skóra niestety nie jest tworem syntetycznym, ona zapamiętuje wszystko, co się na niej robi i to wychodzi później!
Wystarczy kierować się certyfikatami, ECOCERT nie dopuszcza do sprzedaży produktów z żadną okropną chemią, więc przykładowo można zaufać Duńczykom:
Skandynawowie kierują się wyłącznie certyfikatami. Nie muszą znać się na wszystkich nazwach i etykietkach :-)
U nas jest samowolka na maksa.
:-)
Pozostaje woda, mydło i stary dobry Linomag. Znam ten temat dobrze, moja córka cierpi na atopowe zapalenie skóry. O naszych perypetiach możecie przeczytać na blogu, który prowadzę: http://www.alergicznedziecko.pl. Zapraszam!
linomag? ten z wazeliną? to naprawde tak dobra alternatywa?!
Tu można kupić kosmetyki bez parabellów i chemicznych konserwantów: link usunięty przez redakcję (prosimy o kontakt w celu wyjaśnienia).
Co teraz serwują nam w kosmetykach i produktach dla dzieci to się po prostu w głowach nie mieści
środek ten jest w szczepionkach, między innymi w TRIPACELU DTPA
A także w szczepionce na polio IMOVAX :] to się podaje niemowlętom pod skórę :/ szok…
i w pentaxim! razem z formaldehydem :((((
Witam
W moim przypadku wystąpiła wysypka i pieczenie po tak rekomendowanym produkcie jakim jest OCTENISEPT!!!! Mój lekarz nawet nie wiedział że tam jest aż 2% fenoksyetanolu. Znalazłam inny preparat Microdacyn bezpieczny i skuteczny polecam
To ciekawe! Naprawdę.
Ja wierzę w Octedin bez tego świństwa
W składzie szczepionki na polio ładuje się go dzieciom do krwioobiegu, w 3 mies życia
Ewel, serio? To straszne! Nic z tym nie robią?
Robią.
Niezłą kasę.
A nawet bardzo, bardzo dobrą.
no i jeszcze ten fenoksetanol jest w składzie szczepionek dla niemowląt, np. w szczepionce Tripacel (DTPa).
Mało kto wie, ale parabeny to jedne z najbezpieczniejszych konserwsntow na świecie. W Duńskich badaniach wykazały 0 % alergennosci. Odsyłam wszystkich do literatury na ten temat mn. Dr Bojarowicz oraz artykułu ^nie cała prawda o parabenach^. Z powodu własnej głupoty pozwoliliście wycofać dobre konserwanty na rzecz trucizn.
Niekoniecznie, akurat są badania potwierdzające wpływ parabenow na gospodarkę hormonalną.
szczepionka pentaxim błonnica, teżec krztusiec ma to gówno w składzie!!!
pozdrawiam :)
To że jest w kosmetykach to jedno,a to że jest podawany dzieciom w zastrzykach(szczepionki) to już całkiem inna kwestia.
„Naturalnie występuje w zielonej herbacie, ale do kosmetyków dodawany jest w wersji syntetycznej, powstającej w laboratoriach.”
Czy pan / pani sugeruje, że substancja otrzymana w laboratorium jest bardziej szkodliwa niż ta wyekstrahowana z rośliny?
Tak jest zawsze, bo naturalne występowanie jest związane z szeregiem dodatkowych substancji regulujących, osłaniających wspierających, jako czysta substancja ma często inne działanie, bardziej agresywne.
Ponieważ tyle szumu wokół szczepioek, to postanowiłan sprawdzić, czy są na prawdę bezpieczne analizując skład .Tak znalazłam się na tej stronie i jestem zdumiona, wycofują małym dzieciom z kremów, a w szczepionce pod skórę dają( chociaż pisze żeby nie w naczynie krwionośne lub podskórnie- czyli domięśniowo).A skąd ja wiem jak poda pielęgniarka, sama robię dużo zasyrzyków dziennie i niestety różnie bywa…rzadko, ale…
Teraz z tą świadomością boję się krzywdzić dziecko, i wkurza mnie już, że nikt z władzy uczciwie nie podejdzie do tematu. Powiedzieliby sorry ale tak do końca to nie są bezpieczne, bo mają toksyczne składniki dodatkowe…..
Japonia chroni swoich obywateli i to jest postawa :-)
No proszę a to jest składnik szczepionek wstrzykiwanych bezpośrednio do mięśnia…
To to jeszcze nic. Leki i szczepionki zawierają to haha, ludobójstwo na naszych oczach, nie bez podstawy logo służby zdrowia to eskulap, wąż – szatan, diabeł. ffef
składnik szczepionek : http://www.stopnop.pl/images/PDF/poliorix_-_1_dawka_smpc_04_02_2010-1.pdf
składnik szczepionek np szczepionki na polio
Nie tylko skandynawskie certyfikowane emolienty są dobre, polskie tez są wysokiej jakości np Allergoff atopy, bez parabenów, fenoksyetanolu, wprost genialne, sprawdziłam i polecam.
Niestety ten składnik jest nie tylko w kosmetykach, ale i w szczepionkach…. podawany pozajelitowo, wprost do organizmu 2,5 miesięcznych dzieci.
2-Fenoksyetanol znalazłem również w składzie szczepionki…
Ale ten syf jest w składzie szczepionki ADACEL.
Ale jelenie znad Wisły łykną wszystko.
Mustela dla kobiet w ciąży nie zawiera tego składnika – chyba że kryje się on pod inną nazwą której nie widzę:
Skład
Podwójnie działający krem przeciw rozstępom – wersja zapachowa:
AQUA (WATER), DI-C12-13 ALKYL MALATE, ETHYLHEXYL COCOATE, CETEARYL ALCOHOL, DICAPRYLYL CARBONATE, HYDROLYZED SOY PROTEIN, BUTYLENE GLYCOL, CERA ALBA (BEESWAX), LAURETH-23, GALACTOARABINAN, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, GLYCERYL STEARATE, 1,2-HEXANEDIOL, CETYL ALCOHOL, CETEARYL GLUCOSIDE, GLYCERYL CAPRYLATE, PARFUM (FRAGRANCE), XANTHAN GUM, CETYL PALMITATE, COCOGLYCERIDES, SCLEROTIUM GUM, ZINC GLUCONATE, PENTYLENE GLYCOL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, SOPHORA JAPONICA FRUIT EXTRACT, HYDROLYZED AVOCADO PROTEIN, MALTODEXTRIN, CITRIC ACID, LUPINUS ALBUS SEED EXTRACT, TOCOPHEROL.
Proszę o sprostowanie – lub informację , który to składnik z tej listy.
Skład pobrany ze strony: mustela.pl
Fenoksyetanol wystepuje rowniez w szczepionce dla niemowlat infanrix ipv hib
Składnik ten dodawany jest również do SZCZEPIONEK!!!!!! np na Polio. O taki psikus na skórę nie zdrowe, ale pod skórę idealne:(
Walczylam z odparzeniem syna 4 tyg. Nic nie pomagało, nawet apteczne maści robione przez farmaceutów. Pomogła maść nagietkowa która zrobiłam z kwiatów z własnego ogródka na oleju rzepakowy, maśle shea, oleju konopny, oleju z czarnuszki, wosku pszczelim, teraz stosuje ja cały czas. Zbiorczy pojemnik trzymam w lodówce a małe pudełko na szafce i nic się z maścia nie dzieje, nawet przez kilka tygodni-miesięcy, bez konserwantów
Nie kupujcie syropów dla dzieci!! Jest w nich nawet do 7% parabenów! Wolę je zastosować na skórę w kremie nawet w stężeniu 1% niż dać dziecku do wypicia 7 razy więcej!!!
A ciekawe ile osób wie że stosuje się go także w szczepinkach np. Przeciw błonicy ksztuściowi i tężcowi.
Wy tu piszecie o skórze, kremach, żeby nie smarować skóry dziecka itp. A Fenoksyetanol jest w szczepionkach, min. w DTP firmy Tripacel. I jakoś to nikomu nie przeszkadza, że wstrzykuje sie 7-9 dawek tego świnstwa dziecku w jego życiu?! Pierwsza dawka jest już w 2. miesiącu życia…!
Świetny artykuł. Dr Czerniak też zwrócił uwagę na szkodliwosc fenoksyetanolu. Znajduje się on między innymi w szczepionkach i Octenisepcie.
pod pieluszę tylko Linomag z tlenkiem cynku, polecam :)
Nie jest zakazany w Japonii. Jest ograniczony do 1% na 100g
Ciekawe skąd pochodzi informacja, że fenoksyetanol jest zakazany w Japonii… Bo kosmetyki japońskie, sprzedawane w Japonii zawierają ten konserwant.