Gdy jesteś w ciąży, niecierpliwie oczekujesz dnia porodu. Pod koniec trzeciego trymestru wręcz nie możesz się doczekać, gdy ta chwila w końcu nastąpi. Odliczasz dni do porodu. Sporo czytasz o jego przebiegu. Analizując to, co się zdarzy, najpewniej trafisz na informację o okresach w porodzie. Czym są trzy (a według niektórych źródeł cztery) fazy porodu i jakie zmiany następują w organizmie oraz w psychice kobiety rodzącej dziecko?
Fazy porodu: pierwszy etap porodu
Pierwsza faza porodu jest najdłuższa i dla wielu kobiet najbardziej bolesna. U pierworódek wymaga wiele cierpliwości, może trwać bowiem nawet kilkanaście godzin (10-16 godzin). U wieloródek faza ta jest krótsza (trwa od 6 godzin do 9). Czasami pierwsza faza porodu trwa kilka dni, kobieta ją początkowo „przechodzi” i nie ma pojęcia zmian zachodzących w jej ciele.
Na początku pierwsza faza porodu może być nieodczuwalna lub powodować niewielki dyskomfort. To czas, kiedy szyjka rozwiera się do 3 cm. O fakcie rozwarcia na 2-3 centymetry często dowiaduje się przyszła mama na kontrolnej wizycie u ginekologa.
Na tym etapie bóle porodowe mogą zacząć przypominać bardziej dotkliwe bóle miesiączkowe.
Z czasem, zwłaszcza w okolicy 7 cm (kryzys 7 cm) są oceniane jako bardzo bolesne. Przerwy między skurczami są coraz krótsze, a same skurcze dłuższe i boleśniejsze. Niekiedy tak bardzo, że kobieta czuje się wyczerpana, jedyne o czym marzy to koniec akcji porodowej. Często zaczyna się irracjonalnie zachowywać, staje się agresywna, wojowniczo nastawiona do świata, albo płaczliwa i wycofana. Przeczytaj więcej.
Pierwsza faza porodu kończy się w momencie uzyskania pełnego rozwarcia (na 10 cm). W tej fazie mogą odejść wody płodowe. Przeczytaj, jak to wygląda.
Zanim skurcze staną się bolesne, weź kąpiel, odpręż się. Nie martw się, mocnych bóli porodowych nie przegapisz. Będziesz wiedziała, że czas pakować się do szpitala. Najlepiej to zrobić, gdy będziesz odczuwać skurcze co 5 minut.
Fazy porodu: drugi etap porodu
Faza druga to moment, kiedy rozpoczyna się etap wydobywania dziecka. Odczuwasz skurcze parte.
To czas ścisłej współpracy z położną, kiedy wykorzystując siłę skurczy, pomału rodzisz dziecko. Okres ten trwa około 0,5 do 2 godzin.
W wielu szpitalach w Polsce można rodzić w wygodnej pozycji, niekoniecznie leżącej, która najmniej sprzyja rodzącej i dziecku. W wielu placówkach istnieje możliwość również rodzenia w wodzie.
Fazy porodu: trzeci etap porodu
Trzeci etap to faza łożyskowa. Dziecko jest już na świecie, pozostaje urodzić łożysko.
Dla wielu kobiet to już „formalność”, choć nie brakuje również rodzących, którym ta faza przynosi szczególnie dużo stresów, wynikających z konieczności dalszych działań, na które nie ma się już ochoty, gdy do piersi tuli się dziecko. Dodatkowo na tym etapie, gdy nacinane było krocze, jest ono zszywane, co niestety bywa bolesne.
Fazy porodu – czwarty etap porodu
Czwarty etap porodu trwa godzinę po przyjściu na świat maluszka. To okres, kiedy mama i jej dziecko są bacznie obserwowani przez położną. To czas, kiedy możesz tulić noworodka, często już na tym etapie dochodzi do pierwszego karmienia piersią.
Czas nieprzerwanego kontaktu mamy i dziecka powinien trwać co najmniej 2 godziny. To okres, kiedy noworodek powinien być z mamą (również w trakcie porodu łożyska, szycia krocza, czy oceny stanu dziecka w skali Apgar). Kontakt skóry do skóry nie powinien być w tym czasie przerywany. Przeczytaj więcej na ten temat.
Komentarze