Farbowanie włosów w ciąży – decydować się czy poczekać?

Ciąża to niezwykły czas, w trakcie którego w sposób szczególny dbamy o siebie. Wiele rzeczy nie robimy w trosce o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Tak, na wszelki wypadek, by nie zaszkodzić. Czy zatem farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone?

Farbowanie włosów w ciąży – tak czy nie?

Niezależnie, jaki temat dotyczący ciąży podejmiemy i jakie pytanie postawimy, istnieje ta sama trudność. Mianowicie – brak pewności, nie ma bowiem żadnych wyników badań, które mogłyby potwierdzić szkodliwość lub nieszkodliwość zabiegów kosmetycznych u kobiet spodziewających się dziecka. Takich badań zwyczajnie się nie przeprowadza. Dlatego nie da się ze 100% pewnością stwierdzić, czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne, czy też nie.

Stąd tak wiele wątpliwości, jakie budzi ten popularny zabieg fryzjerski.

farbowanie włosów w ciąży

Osoby stosujące restrykcyjne zasady stoją za przekonaniem, że lepiej odpuścić sobie koloryzację w ciąży. Tak na wszelki wypadek. Argument jest prosty – 9 miesięcy to nie wieczność, wytrzymasz. Po drugiej stronie barykady usłyszymy coś zupełnie innego – nie żyjemy w średniowieczu, dzisiaj przyszła mama nie musi się zaniedbywać, można bez problemu korzystać z  zabiegów pielęgnacyjno-upiększających, bez popadania w skrajności. I kto ma rację?

Na pewno nie w pierwszym trymestrze

Biorąc pod uwagę ewentualny negatywny wpływ koloryzacji na rozwijający się płód, lekarze nie zalecają farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Oczywiście jeśli byłaś u fryzjerki, bo nie wiedziałaś o wczesnej ciąży, nie martw się. Ryzyko, że w ten sposób zaszkodziłaś dziecku jest niewielkie.

Jednak jeśli wiesz o ciąży, większość ekspertów zaleca, by wstrzymać się z koloryzacją do II trymestru ciąży. 

To zasada, do której warto się stosować. W bardziej zaawansowanej ciąży – farbowanie tak, ale nie często i z zachowaniem ostrożności.

Farbowanie włosów w ciąży – zachowaj ostrożność

Jeśli zdecydujesz się na koloryzację włosów w ciąży, zachowaj ostrożność. Dmuchanie na zimne jest w tym przypadku po prostu wskazane:

  • przed wizytą u fryzjera powiedz, że spodziewasz się dziecka,
  • poproś o dobranie farby bez amoniaku i silnych substancji, najlepiej preparatami stworzonymi dla przyszłych mam,
  • zadbaj o przebywanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu,
  • jeśli to możliwe, na dłuższe bardziej skomplikowane zabiegi – umów się po rozwiązaniu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Anka Anka

    Nie farbowałam włosów w ciąży, no kobietki, przecież można wytrzymać te parę miesięcy…