Etapy rozwoju mowy dziecka

Inf. prasowa komentarzy: 1

Każdy rodzic z utęsknieniem czeka na pierwsze słowo swojego dziecka. Prawdopodobnie już pod koniec pierwszego roku życia maluszek będzie wypowiadał ze zrozumieniem kilka prostych słów, jednak zanim nauczy się wyrażać myśli pełnymi zdaniami, minie jeszcze trochę czasu. Przeczytaj więcej o etapach rozwoju mowy dziecka i poznaj kilka wskazówek, jak ułatwić mu naukę.

Na rozwój społeczny dziecka składa się wiele czynników, a jednym z nich jest nauka mówienia. Zdolność mowy u dziecka kształtuje się na kilku etapach. W momencie pójścia do zerówki większość dzieci poprawnie wymawia wszystkie zgłoski i sprawnie posługuje się językiem. 

Fazy rozwoju mowy u malucha wyglądają następująco:

Pierwszy rok życia: głużenie, gaworzenie, pierwsze słowa

Pierwsze miesiące życia dziecka są nazywane „okresem melodii”. W tym czasie maluch komunikuje się ze światem poprzez krzyk i płacz. Około 2.-3. miesiąca życia zaczyna już głużyć, czyli wymawiać takie dźwięki, jak „gli”, „bli”, „ebw”. Następnym etapem jest gaworzenie oraz echolalia, czyli naśladowanie zasłyszanych dźwięków. Chociaż już wówczas maluszek może mówić „ma-ma” lub „ta-ta”, wymawia te sylaby przypadkowo i nie wiąże ich z rodzicami. Dopiero pod koniec 1. roku życia maluch wypowiada pierwsze słowa świadomie.

Drugi rok życia: okres wyrazu

Dziecko na tym etapie opanowuje samogłoski i kolejne spółgłoski oraz wymawia coraz więcej wyrazów. Próbuje też układać je w zdania, jednak robi to bardzo nieporadnie. Bardzo typowe dla tej fazy jest wymawianie tylko początku lub końcówki wyrazu, na przykład dziecko nie mówi dała”, tylko „ała”. Zasób jego słownictwa ogranicza się głównie do rzeczowników i wyrazów dźwiękonaśladowczych, jak „hau hau” albo „muuu”.

Trzeci rok życia: pierwsze zdania

Trzyletnie dziecko może już umieć nawet 1500 słów, a jego umiejętności coraz bardziej zaskakują rodziców. Nie wypowiada już pojedynczych słówek albo sylab, ale próbuje układać je we frazy, z początku dwuwyrazowe, z czasem coraz dłuższe. Zdania mają już podmiot i orzeczenie, maluch zaczyna zadawać pytania albo używać formy rozkazującej. Choć jednak dziecko jest coraz lepsze z gramatyki, jego wymowa wciąż jest nieporadna i sepleniąca.

Dalszy rozwój mowy dziecka

Na etapie przedszkola rozwój społeczny dziecka jest bardzo dynamiczny, a jego zasób słów, sposób wymowy i umiejętności budowania pełnych zdań są coraz lepsze. Przeważnie 6-letnie dziecko jest już „dorosłym” użytkownikiem języka.

Pamiętaj, że na każdym etapie możesz aktywnie wspomagać rozwój społeczny dziecka, w tym rozwój jego mowy. Im więcej maluch słyszy, tym więcej zapamiętuje i próbuje powtarzać. Dlatego mów do niego nie zniekształcając słów, aby przyswajał ich poprawną wymowę, czytaj i opowiadaj mu bajki, zachęcaj do kontaktów z rówieśnikami, aby dziecko „trenowało” komunikację. Kiedy natomiast maluch sam nauczy się czytać, postaraj się zaszczepić w nim miłość do książek, bo dzięki temu jego słownik stanie się bogaty, barwny i piękny.

 

Piśmiennictwo:

  1. Niedzielski A., Kotowski M. Etapy rozwoju mowy.
    https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52294,etapy-rozwoju-mowy. Data dostępu: 8.11.2018.
  2. Kamińska B., Siebert B. Podstawy rozwoju mowy u dzieci. „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, tom 6, nr 5, 236–243.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. MasterKemppi MasterKemppi

    trwa od urodzenia do 1 roku zycia. Pierwszy krzyk dziecka jest oznaka jego zyciowej aktywnosci, ale rowniez potwierdzeniem funkcjonowania narzadow mowy. Poczatkowo dziecko komunikuje sie z otoczeniem za pomoca krzyku.